środa, 23 lutego 2011

Konto osobiste - gdzie jest najtaniej?

Konto osobiste - gdzie jest najtaniej?

Autorem artykułu jest Piotr KopirajterDziś liczy się każdy grosz, dlatego warto zacząć od redukcji niepotrzebnych wydatków. Do takich wydatków na pewno należy prowadzenie konta w banku. Pora zaoszczędzić sporą gotówkę!

Konta bankowe z możliwością dostępu do internetu sprawdzają się bardzo dobrze, praktycznie wszędzie na świecie. Używam kilku kont osobistych. Każde z nich jest trochę inne. Jak wybrać najlepsze? Wszystko zależy do jakich celów chcesz używać konto i kartę. Zależy też, czy jesteś osobą prywatną, czy prowadzisz własną działalność.

W przypadku osób fizycznych, nie prowadzących firmy jednym z najtańszych rozwiązań jest założenie konta internetowego. Wówczas nie płaci się "za pracowników", bo właściwie wszystkie transakcje wykonywane są automatycznie, czyli przez internet. Również opłaty za przelewy są znacznie mniejsze niż w tradycyjnym banku.

Generalnie konta osobiste w Polsce dzielają się na dwa rodzaje - Konta z możliwością dostępu do internetu (np. IPKO) oraz konta wyłącznie internetowe (np. Inteligo albo mBank). Podstawowa różnica jest taka, że w tym drugim przypadku nie mamy możliwości wypłacania pieniędzy w placówce banku (pozostaje bankomat). Pierwsza opcja z kolei jest o tyle przydatna, że można ustawić limit bankomatowy, a większą gotówkę wyjąć na miejscu, w placówce.

Jak wygląda kwestia opłat? W mBanku (czyli banku wyłącznie internetowym) płacę aktualnie wyłącznie 1,70 miesięcznie za ubezpieczenie karty Visa. Dla porównania karta MasterCard kosztuje w tym banku około 2 zł (+ ewentualne ubezpieczenie). W Inteligo (również tylko internet) płacę wyłącznie 0,99 zł za ubezpiecznie karty Visa. Z kolei w Alior Banku płacę 3 zł za prowadzenie karty Visa ale... mam za to zupełnie darmowe wyciąganie gotówki ze wszystkich bankomatów w Polsce i na świecie. W Aliorze można też wyciągać gotówkę w placówkach (jest to także bank "stacjonarny"). Prowadzenie samego konta (tzn. rachunku) w wymienionych bankach jest darmowe. Omówione powyżej opłaty dotyczą kart płatniczych (debetowych - nie kredytowych).

Jestem zadowolony z dotychczasowych usług we wszystkich tych firmach. W praktyce zależy więc, czy wyciągasz często gotówkę z bankomatów (wtedy polecam Alior z racji braku prowizji), a jeśli wykonujesz dużo transkakcji internetowych, wówczas ekonomicznej wychodzi Inteligo lub mBank. Można też mieć dwa konta - jedno do internetu, drugie do transakcji gotówkowych :-).

Jak wygląda kwestia opłat za przelewy przez internet? w mBanku wg aktualnej tabeli opłat i prowizji są one darmowe. W Inteligo przelew na konto w tym samym banku też jest za friko, a na "zewnątrz" kosztuje 0,99 zł. W Alior Banku "na bank" są one darmowe do wszystkich banków :).

www.ebanki24.pl - wszystkie banki w jednym miejscu (w razie przedruku proszę podlinkować!)

---

Piotr Internetowy
www.ebanki24.pl


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz