piątek, 10 lutego 2012

Inteligentne oszczędzanie

Inteligentne oszczędzanie

Autorem artykułu jest gonzo132



Czy wiesz jak bardzo możesz zmienić swoję życie zarządzając swoimi finansami inteligentnie? Czy wiesz że bycie milionerem nie jest wcale aż takie trudne? Najważniejsze to poznać sekret...

Jak wiadomo w obecnych czasach nie jest łatwo zaoszczędzić grosza. Nie oszukujmy się inflacja podnosi ceny, wynagrodzenia rosną według mnie przynajmniej nie adekwatnie do poziomu cen. Nie znam wyników procentowych ale myślę że duża ilość ludzi żyje od kreski do kreski, od wypłaty do wypłaty czy od pierwszego do ostatniego każdy niech nazwie to jak chce. Oszczędzanie nie zawsze musi oznaczać biedowanie, często nawet nie zdajemy sobie sprawy gdzie ida tak naprawdę nasze ciężko zarobione pieniądze. Według mnie każdy powinien prowadzić zapiski swojego domowego budżetu nie koniecznie zysków ale napewno kosztów po to aby jak najlepiej móc je minimalizować. No dobrze ale co dalej? Każdego miesiąca zaoszczędze te marne 100zł co z nimi zrobić aby byc bogatym?

Otóż wielu z nas nie docenia procentu składanego okrzyknietego przez Alberta Eisteina największym wynalazkiem ludzkości. Na czym polega owa magia procentu składanego? A więc polega to ona inteligentnym odkładaniu pewnej sumy na określony procent. Bardzo ważna jest tutaj systematyczność oraz samozaparcie w dążeniu do celu. Często nie zdajemy sobie sprawy że jest to dla nas jedyne wyjście do godnej emerytury, bo musze powiedzieć od razu: nie jest to sposób na milion w kilka miesiecy! Piękno procentu składanego tkwi w tym że każdy wypracowany zysk musi byc dalej wprowadzony w obieg, w skrócie nie ty pracujesz dla pieniędzy tylko one pracują dla ciebie! W internecie można znaleźć wiele kalkulatorów obsługujących procent składany, ja dla przykładu powiem tylko że owe wspomniane 100zł miesięcznie odkładane przez średni czas pracy czyli 42lata przy oprocentowaniu 6% da nam na starość 200.000zł!

A co jeśli bedziemy odkładać po 200zł ? Lub zamiast lokaty na 6% znajdziemy taką na 10%, lub bedziemy inwestowac w fundusze inwestycyjne dające zwroty nawet 40%? Artykuł do przemyślenia dla wszystkich jednak szczególnie zwruce się tutaj do grających w lotto, tracą dziennie 10zł na kupony mozesz nigdy nie wygrać, oszczędzając te 300zł miesięcznie wygrasz na pewno...

---

Mój blog o zarabianiu=> http://milioner132.blogspot.com/


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Jak skutecznie zadbać o swoją przyszłość finansową

Jak skutecznie zadbać o swoją przyszłość finansową.

Autorem artykułu jest MJ



Każdy z nas pragnie zabezpieczyć swoją przyszłość finansową jak najlepiej, przy dzisiejszym dostępie do informacji łatwo możemy wywnioskować, że wysokość naszej emerytury z pierwszych dwóch filarów jest na niepokojąco niskim poziomie co oznacza, że trzeba wziąć sprawę swojej przyszłości we własne ręce.

Codziennie możemy zobaczyć w telewizji czy przeczytać w gazetach jakie z jakimi problemami boryka się statystyczny Polak a jakim problemom musi stawić cały kraj. Podejrzewam, że problem wysokości emerytury jest wszystkim znany chociaż w bardzo małym stopniu, informacje o wypłacie coraz to mniejszych emerytur są bardzo powszechne. Nie ma co się wdawać w dyskusje na temat słuszności taki decyzji czy to pod kątem moralnym czy też finansowym uważam, że należy usiąść i pomyśleć co można zrobić by nie być zdanym na niski poziom emerytury z pierwszych dwóch filarów.

Przy dzisiejszym dostępie do informacji z dziedziny finansów czy do usług firm doradztwa finansowego możemy się dowiedzieć jaka będzie szacowna kwota naszej emerytury z pierwszych dwóch filarów. Jeżeli nasza kwota z tych filarów będzie wynosiła około 1200 to będzie to dobry wynik. Są tacy ludzie którzy twierdzą, że taka kwota jest wystarczająca dla przeciętnego emeryta. Uważam, ze nie ma się co oszukiwać ponieważ jeśli dzisiaj będziemy chcieli wyżyć za 1200 złotych może się to okazać dosyć ciężkie a musimy pamiętać, że emeryci borykają się z różnymi problemami zdrowotnymi co jest bezpośrednio powiązane z zakupem leków które są dosyć drogie a warto zaznaczyć, że nie wszystkie leki są refundowane no i dodatkowo trzeba wspomnieć, że statystyczny emeryt jest również babcią albo dziadkiem co się wiąże z dodatkowymi kosztami jakimi są wnuki.

Jak się można zabezpieczyć przed niską emeryturą? Musimy wykorzystać korzyści płynące z trzeciego filara. Najłatwiej mają osoby młode. jeżeli osoba w wieku 25 lat zacznie miesięcznie inwestować 200 złotych w obligacje z rocznym oprocentowaniem na poziomie 5% to po 40 latach inwestycji będzie miała około 300 tysięcy złotych co przy dożyciu 90 lat daje około dodatkowych 12 tysięcy rocznie. Oczywiście łatwo możemy z tego wywnioskować, że osoba starsza która nie była wcześniej zainteresowana tego typu zabezpieczeniami swojej emerytury ma znacznie mniej czasu na uzbieranie takiej gotówki co oznacza, że jej składka będzie musiała być znacznie wyższa. Najlepszym zabezpieczeniem swojej przyszłości emerytalnej jest inwestycja w instrumenty finansowe charakteryzujące się powolnym aczkolwiek pewniejszym wzrostem niż te inwestycje które mogą nam w krótki okresie bardziej pomnożyć kapitał ale są one obarczone również większym ryzykiem.

---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Jak wygląda wypłata gotówki z bankomatu na Poczcie?

Jak wygląda wypłata gotówki z bankomatu na Poczcie?

Autorem artykułu jest Rafał Miśkowiec



Okienka pocztowe na stałe wpisały się w krajobraz naszego kraju. Zasłużona instytucja z ciekawie rozwiniętą siecią placówek jest postrzegana, jako atrakcyjny partner biznesowy dla różnych firm. Z drugiej strony postawny się w sytuacji Poczty.

Dlaczego mając takie możliwości, infrastrukturę i tak licznych klientów, nie powiększyć zakresu usług?

Na urlopie, a może o 2 w nocy

Placówka pocztowa może być przydatna nie tylko w realizowaniu usług pocztowych. Jeżeli chcemy wypłacić pieniądze i wiemy, gdzie jest bankomat, to nic trudnego. Natomiast, jeżeli jesteśmy w nieznanej nam okolicy, bez informacji gdzie szukać bankomatu, sytuacja robi trudniejsza. Jeszcze ciekawiej robi się wtedy, kiedy po znalezieniu bankomatu okazuje się, że zabrakło w nim pieniędzy. Bywa także, że po prostu nie działa. Co dalej? To zależy, która jest godzina.

To, że placówki pocztowe są rozlokowane gęściej niż oddziały banków to fakt, natomiast, nie są w każdej miejscowości. Urzędy które są czynne dłużej niż w standardowych godzinach, to wyjątki. Warto jednak wiedzieć, że jest to jakaś opcja skorzystania z naszych pieniędzy w awaryjnej sytuacji.

Znaki na szybach

W urzędach pocztowych możemy zobaczyć oznakowane okienka symbolami Visy i MasterCard-a. Rozumiejąc w jaki sposób te firmy działają, z kartami w ręku, po kilkunastu, kilkudziesięciu, bywa, że dłuższym staniu w kolejce odejdziemy z kwitkiem. O zapłaceniu kartą możemy zapomnieć, pomimo terminala POS ( ang. point of sale terminal), który się tam znajduje. W placówce pocztowej nie zapłacimy rachunku za prąd, gaz czy telefon płacąc kartą. Możemy natomiast wypłacić pieniądze z konta. Z gotówką w ręku możemy już uregulować rachunek w okienku pocztowym.

Bez dowodu będzie ciężko

Warunkiem wypłaty pieniędzy jest okazanie przez właściciela dowodu osobistego. Wymóg ten wprowadzili wydawcy kart. M a to zwiększyć bezpieczeństwo posiadacza karty, na wypadek, gdyby nieuczciwemu znalazcy naszego plastiku, przyszło do głowy wypłacić pieniądze bez wiedzy właściciela.

Wypłata

Podchodzimy do okienka pocztowego, najlepiej oznakowanego symbolem Visy lub MasterCard-a. W zależności od placówki, może się okazać, że nie przy wszystkich stanowiskach zostaniemy obsłużeni. Może być także miła niespodzianka, pomimo braku oznakowania stanowisk, zostaniemy obsłużeni sprawnie i kompetentnie we wszystkich czynnych okienkach. Okazujemy dowód osobisty i kartę. Za tą wypłatę nie zapłacimy prowizji dla rzędu pocztowego, natomiast, zapłacimy ją dla banku, zgodnie z taryfą opłat i prowizji (prowizję są bardzo różne, bywa że wynoszą 0 zł).

Bankomaty w liczbach

Obecnie, usługę nazwaną bankomat w okienku obsługuje ponad 3,5 tys. terminali, zlokalizowanych w 3 tysiącach placówek pocztowych. W sumie, w całym kraju jest 8,4 tysiąca urzędów. Wypłata gotówki jest możliwa do limitu ustalonego przez pocztę(!), a także do limitu ustalonego w naszym banku dla konkretnej karty (!).

---

Zamieszczone rozwiązania zostały wielokrotnie sprawdzone, zastosowane i są gotowe do użycia w obecnej sytuacji na rynku, jeżeli masz jakieś trudności proszę o kontakt.
Pozdrawiam Serdecznie

Edycja po akceptacji.

www.PulsPieniadza.pl

www.Strend.pl


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Kim tak naprawdę są doradcy finansowi

Kim tak naprawdę są doradcy finansowi.

Autorem artykułu jest MJ



W dzisiejszych czasach gdy mamy problem to idziemy do specjalisty. Branża specjalistów zajmujących się doborem odpowiednich instrumentów finansowych rozwija się bardzo szybko ale czy każdego z tych specjalistów możemy nazwać doradcą? Czy są oni może tylko sprzedawcami?

Na samym początku warto zaznaczyć dość znaczącą różnicę między doradcą inwestycyjnym a finansowym ponieważ bardzo często można się pomylić i idąc na spotkanie z doradcą finansowym oczekiwać usług jakie mogą świadczyć tylko doradcy inwestycyjni. Żeby zostać doradcą finansowym wystarczy zatrudnić się w firmie świadczącej tego typu usługi, przejść odpowiednie szkolenie i zacząć sprzedawać instrumenty finansowe tych instytucji z którymi współpracuje nasz pracodawca. Natomiast żeby można było zostać doradcą inwestycyjnym należy zdać egzamin, do 2005 roku licencję zdobyło zaledwie 200 osób.

Idąc do doradcy finansowego w sprawie wyboru lokaty czy funduszu inwestycyjnego musimy pamiętać o tym, że poleci on nam instytucje finansową która zapłaci mu prowizję za fakt, że przyciągnął nowego klienta. Można więc uznać to za sprzedaż produktów finansowych a nie doradztwo z jakim możemy się spotkać np. w kancelariach prawniczych gdzie płacimy za usługę jaką jest konsultacja ze specjalistą.

Możemy zauważyć również zmiany w polityce banku w stosunku do doradztw finansowych. Kiedy był boom na kredyty banki zawdzięczały bardzo dużo współpracującym z nimi doradcą gdyż przyciągali oni klientów kiedy natomiast popyt na kredyty spadł bank znacznie obniżyły prowizje dla doradców i na dodatek w niektórych ofertach kredytowych mogliśmy zauważyć wzmianki dodatkowej kilku procentowej prowizji do kredytów hipotecznych udzielnych przy pośrednictwie firm doradztwa finansowego.

Wśród różnych zalet firm świadczących usługi doradztwa finansowego możemy na pewno zaliczyć fakt posiadania ofert z kilku instytucji w jednym miejscu co daje nam możliwość porównania tych ofert będąc w jednym miejscu. Trzeba pamiętać, że jeśli już skorzystamy z usług takich firm to możemy potkać się z magicznym zdaniem, że ich usługi są bezpłatne a w ramach uznania za ich rzetelną pracę poproszą od nas kilka numerów telefonów do osób którym mogą polecić ich usługi.

---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Podatek od darowizny

Podatek od darowizny.

Autorem artykułu jest LM



Podatek od spadków i darowizn jest podatkiem bezpośrednim i pobierany jest na podstawie Ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 1983 r. Nr 45, poz. 207 z późn. zm. – tj.: Dz. U. z 2004 r. Nr 142, poz. 1514 z późn. zm.).

Przedmiot opodatkowania

Opodatkowanie podatkiem od spadków i darowizn wiąże się z nabyciem własności będącej tudzież znajdującej się na terenie Polski, a odbywa się poprzez:

-w drodze dziedziczenia (testament)

-darowizna

- zasiedzenie

-zniesienie współwłasności (nieodpłatne)

- zachowku nieodpłatnego użytkowania, renty czy służebności

Podatkowi od spadków i darowizn nie podlegają:

-w przypadku nabycia własności rzeczy ruchomych znajdujących się na terenie Polski poprzez obcokrajowca/osobę niebędącą obywatelem kraju (reguły te obowiązują także darczyńców i spadkodawców)

-spadek lub darowizna praw autorskich, a także m.in. znaków towarowych i wyrobów zdobniczych

-dziedziczenie środków pracowniczego programu emerytalnego

-nabycie środków zgromadzonych przez zmarłego członka rodziny w ramach OFE

-nabycie spadku zgromadzonych środków na indywidualnym koncie emerytalnym

Ponadto od podatku uchronić może łączna wartość podarowanych nam w drodze spadku/dziedziczenia rzeczy. Otóż, jeżeli takowa kwota nie przekracza 9.637zł w przypadku I grupy podatkowej, 7 276 zł w przypadku II grupy, oraz 4 902 zł w przypadku III grupy.

Do I grupy podatkowej zaliczamy najbliższą rodzinę, czyli mąż/żona, brat/siostra, rodzice, teściowie, ojczym/macocha, a także zięć/synowa i pasierbowie. Z kolei w grupie II wyróżniamy zstępnych rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, małżonków rodzeństwa czy też rodzeństwo małżonków). Ostatnią grupę stanowią pozostali nabywcy – najczęściej są to osoby niezwiązane w jakikolwiek sposób ze spadkodawcą (np. znajomi, przyjaciele).

Od podatku zwolnione są również osoby, które w drodze spadku/darowizny nabyły nieruchomość, aczkolwiek (UWAGA!) w chwili nabycia owej nieruchomości nie mogą być właścicielami innego budynku, a w podarowanej nieruchomości muszą zamieszkiwać minimum przez okres pięciu lat (budynek nie może przekraczać 110m²).

Podstawa opodatkowania

Podstawę opodatkowania nabytych rzeczy czy też praw majątkowych stanowi wartość pomniejszona o potencjalne długi, do których zaliczamy: pokrycie kosztów choroby, pogrzebu i wystawienia nagrobka zmarłemu spadkodawcy, koszty postępowania spadkowego, obowiązki związane z płatnościami zamieszczone w testamencie, a także wynagrodzenie wykonawcy testamentu.

Czynności i dokumenty związane z podatkiem od spadków i darowizn

Kolejnym dość nieprzyjemnym krokiem są zeznania podatkowe. Otóż takowych nie trzeba składać wówczas, kiedy podatek pobierany jest przez płatnika (np. w przypadku aktu notarialnego darowizny). Wszyscy pozostali są zobowiązani do złożenia zeznania podatkowego, na co mają jedynie miesiąc czasu. Każdy płatnik do zeznania musi dołączyć kilka ważnych dokumentów, które w jednoznaczny sposób potwierdzą fakt, iż jest on osobą, która została obdarowana.

Dokumentami tymi są:

-potwierdzenie nabycia rzeczy czy tez praw majątkowych (orzeczenia sądu, testament, wszelkiego rodzaju umowy czy ugody)

-posiadanie przez zbywcę tytułu prawnego

-ciążące na rzeczach nabytych/prawach majątkowych długi

---

World Class Manufacturing VAT EU spadek


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Okiełznanie budżetu domowego - pierwsze kroki

Okiełznanie budżetu domowego - pierwsze kroki.

Autorem artykułu jest Alojzy Wiech



Kiedy już decyzja o zrobieniu "czegoś" z własnym budżetem domowym zapadła, następuje chwila konsternacji. Co właściwie z tym budżetem trzeba zrobić i jak go traktować?

Otóż przede wszystkim sprawę należy potraktować spokojnie. Nie róbmy żadnych szybkich i nieprzemyślanych ruchów. Przeznaczmy trzy miesiące na zrobienie pierwszego kroku do pełnej kontroli swoich finansów. Zacznijmy od początku miesiąca, gdyż pierwszy z tych miesięcy poświęcimy całkowicie na zbieranie danych.

I tak stwórz sobie w arkuszu kalkulacyjnym, bądź w zwykłym zeszycie zestawienie miesięcznych przychodów i wydatków. Zapisz chronologicznie swoje wszystkie wydatki (nawet te najdrobniejsze), oraz przychody. Dobrym pomysłem jest zbieranie paragonów i rachunków aby zweryfikować swoje zapiski na koniec miesiąca. Notuj także saldo po każdej operacji, tak aby na koniec miesiąca widoczne były okresy nadwyżek gotówkowych jak i niedobór gotówki. Oznaczaj symbolem zakupy, na które posiadałeś własne środki oraz innym symbolem zakupy, które zostały zrealizowane z pożyczonych środków finansowych (niezależnie czy pożyczamy z banku czy od znajomych). Jeżeli posiadasz oszczędności lub wolne środki finansowe i jakiś zakup wymagał tego aby z tych środków skorzystać oznacz to również adekwatnym symbolem.

Po miesiącu jest już gotowy materiał do analizy (nie przestawaj jednak prowadzić opisanego powyżej zestawienia). Zsumuj wydatki i przychody a następnie odejmij wydatki od przychodów. Jeżeli wychodzi kwota na plusie, to nie jest tak źle. Jeżeli na minusie i na dodatek pojawiają się wydatki z pożyczonych środków finansowych, to mamy problem z naszym budżetem. Niezależnie od tego czy już na tym etapie jest dobrze czy źle, oznacz na zestawieniu stałe przychody i stałe, okresowe wydatki. Jeżeli suma stałych przychodów pomniejszona o sumę stałych wydatków daje nam wartość ujemną, to oznacza, że jesteśmy w poważnych tarapatach. Jednak w 99% przypadków wynik tego działania będzie dodatni. Kwota którą otrzymaliśmy w ten sposób, to tak naprawdę nasze miesięczne, wolne środki finansowe z których musimy się utrzymać. Znając tę kwotę już wiesz, czy utrzymanie się przez cały miesiąc jest realne czy nie. Wiesz także, czy na koniec miesiąca możesz spodziewać się, że jakieś wolne środki finansowe jeszcze będą znajdowały się w Twoim budżecie czy już nie.

Na zakończenie wyciągnij ze swojego zestawienia wszystkie stałe wydatki (czynsz, opłaty eksploatacyjne, ubezpieczania, podatki gruntowe itp.). Zidentyfikuj je i określ ich częstotliwość. Pogrupuj pozostałe wydatki według kategorii (jedzenie, środki chemiczne, eksploatacja samochodu, ubrania, rozrywka itp.) i je zsumuj. Zidentyfikuj stałe przychody i określ ich maksimum i minimum (progi podatkowe i ZUS powodują zróżnicowanie wynagrodzenia) w ciągu roku.

Mając powyższe dane jesteś już gotowy do:
- optymalizacji wydatków w celu uzyskania oszczędności
- zarządzania wolnymi środkami finansowymi
- dokładnego planowania budżetu domowego
- powiększania swojego portfela inwestycyjnego

Wszystkie powyższe tematy zostaną poruszone w kolejnych artykułach, na które już teraz serdecznie zapraszam.

---

Zapraszam na mój blog na którym dzielę się swoimi doświadczeniami z mojej drogi do wolności finansowej. Ciekawe porady, materiały i lekcje jak dojść do wolności finansowej krok po kroku tylko na:

http://bycbogatym.blogspot.com/

Alojzy Wiech


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Lokaty antybelkowe mają swoje ograniczenia

Lokaty antybelkowe mają swoje ograniczenia

Autorem artykułu jest anmon



Lokaty bankowe z dzienną kapitalizacją odsetek robią zawrotną karierę. Już niemal każdy bank w Polsce ma w swojej ofercie chociaż jeden tego typu produkt i wszystko wskazuje na to, że tradycyjne lokaty jeszcze bardziej stracą na popularności w nadchodzących miesiącach.

Sporządzany co miesiąc przez różnego rodzaju instytucje finansowe ranking lokat udowadnia, że mechanizm dziennej kapitalizacji odsetek oznacza większy zysk dla posiadaczy depozytów i z tego powodu najwyższe pozycje w rankingu zajmują właśnie lokaty antybelkowe. Lokaty tradycyjne, gdzie odsetki naliczane są dopiero w momencie upływu czasu na jaki powierzyliśmy bankowi swoje oszczędności, zajmują dalsze miejsca. Nic dziwnego, skoro w ich przypadku podatek Belki pochłania blisko 1/5 odsetek.

Lokaty antybelkowe mają jednak pewne ograniczenia. Osoby, które nie do końca wiedzą na czym polega mechanizm działania lokat antybelkowych, nie zdają sobie zapewne sprawy, że podatek Belki może dotyczyć aż 3 stawek : 0%, 19% lub nawet 40%. Wszystko zależy od wysokości sumy pieniędzy jaką wpłacimy na lokatę i od tego, ile wynosi procentowanie tej lokaty. Banki informują szczegółowo swoich klientów jaka jest minimalna i maksymalna kwota, potrzebna do założenia lokaty z dzienną kapitalizacją odsetek. Jeśli zgromadzimy na lokacie większy kapitał, niż przewidział to bank, to może okazać się, że naliczone odsetki będą musiały ulec zaokrągleniu w górę do pełnych złotówek i konieczne będzie odprowadzenie podatku do budżetu państwa.

Banki poradziły sobie również z tym problemem. Osobom, które dysponują większymi sumami oszczędności przysługuje prawo do założenia kilku takich samych lokat antybelkowych. Jeśli dysponujemy oszczędnościami w kwocie 14 tys. złotych, a maksymalna wartość depozytu to 10 tys. – załóżmy dwie lokaty po 7 tys. złotych każda.

---

Więcej moich atykułów w kategorii Finanse znajdziesz na www.finansomania.net


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Jak znaleźć najlepszą usługę asset management?

Jak znaleźć najlepszą usługę asset management?

Autorem artykułu jest Piotr P



Osoby, które posiadają spore aktywa, czyli ponad 100tys złotych i chcą je zainwestować w celu podwyższenia swoich zysków mogą skorzystać z usług profesjonalnych pośredników.

Na rynku działa całkiem sporo firm, które zajmują się zarządzaniem aktywami, termin ten wywodzi się od angielskiego zwrotu asset management. Człowiek bez doświadczenia w inwestowaniu i obracaniu aktywami, taki, który przez łut szczęścia wszedł w posiadanie takiego majątki powinien właśnie skorzystać z takiej profesjonalnej pomocy oferowanej przez specjalistów.

Oczywiście nikt nikogo nie namawia do tego żeby powierzył swoje aktywa zupełnie nieznanej firmie, na zasadzie zdecydowanie przerośniętego zaufania. Nie mając jednak doświadczenia w inwestowaniu trudno jest czasem człowiekowi ocenić czy dana firma rzeczywiście powiększy jego majątek. Zastanawiając się nad tym, z jakich usług skorzystać warto się wcześniej nauczyć jak firmę z branży asset management wybierać. Są strony w sieci, na których zainteresowany znajdzie wszystkie potrzebne informacje.

Skoro podstawowym celem inwestowania własnego kapitału jest osiąganie z tego tytułu dodatkowych korzyści to jasnym jest, co będzie podstawowym kryterium wyboru firmy, której się powierzy zarządzanie kapitałem. Przede wszystkim mianowicie chodzi o to, jakie tempo przyrostu kapitału jest w stanie realnie zagwarantować dana firma zajmująca się zarządzaniem. Tutaj potencjalny inwestor powinien się dociekliwie dopytywać, jakie są szczegóły inwestycji podejmowanych przez przedsiębiorcę.

Bogactwo portfela inwestycyjnego też gra dużą rolę podczas wybierania firmy, która będzie zarządzała powierzonymi aktywami przez określony czas.

Poza samym bogactwem portfela inwestycyjnego istotne też jest to, w jaki sposób inwestują osoby prowadzące działalność o profilu asset management, czyli jakie spółki wybierają konstruując ofertę inwestycyjną dla konkretnego klienta. Zanim się zdecyduje człowiek powinien przeanalizować to jak będą się kształtować jego szanse zarobkowe z daną firmą z segmentu, czyli sprawdzić, jakie pośrednik oferuje produkty ustrukturyzowane dla swoich klientów.

akcje3

Elastyczność reakcji samego inwestora też musi być czynnikiem, który wpłynie na to czy firma zostanie przez klienta wybrana czy nie. Tutaj sama szybkość reakcji pracowników firmy inwestycyjnej na zmiany koniunktury ma znaczenie. Firma, która proponuje zarządzanie pieniędzmi musi umieć tak skonstruować portfel inwestycji by gwarantował rozsądne optymalne zyski przy hossie i minimalizował straty w trakcie bessy.

Najlepiej zrobi zainteresowany usługą typu asset management, jeżeli sprawdzi działające na rynku domy maklerskie, biura maklerskie zorganizowane przy bankach i instytucjach finansowych i sprawdzi, jakie są dostępne oferty przedstawione w zrozumiały sposób. Porady na stronach tematycznych również będą pomocne w wyborze odpowiedniej firmy.

Najważniejsze by wybierając podmiot, któremu się powierzy zarządzanie sporym kapitałem nie działać pośpiesznie. Przestrzeganie tej reguły już jest połową drogi do podjęcia właściwej decyzji.

---

Tu znajdziesz samochody używane i nowe.

Najtańsze akcesoria motocyklowe w internecie.


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Białe szaleństwo na kredyt

Białe szaleństwo na kredyt

Autorem artykułu jest Żarówka PR i Marketing



Zima wydaje się o być wiele przyjemniejsza jeśli nie trzeba jej spędzać w pracy lub szkole. Szaleństwo na białych stokach lub wprost przeciwnie – piaszczysta plaża w egzotycznych krajach - to bardzo kuszące perspektywy w tym okresie.

Tylko jak sfinansować taki wyjazd gdy domowy budżet został nadwyrężony świątecznymi wydatkami i chwilowo brakuje środków?

Już w połowie stycznia pierwsza grupa województw rozpocznie ferie zimowe. Wiele rodzin wyjedzie w tym czasie na wypoczynek. Co ciekawe, w tym roku największą popularnością cieszą się nie górskie kurorty, a egzotyczne kraje, głównie Egipt. Średnie koszty takiej wyprawy to ponad 2000 PLN. Nawet jeśli ktoś zdecyduje się na mniej odległe zakątki i postawi na sporty zimowe, koszty te także nie będą o wiele niższe. Po wydatkach związanych z Bożym Narodzeniem taki wyjazd często można sfinansować jedynie dzięki pożyczce.

Szybko nie zawsze znaczy dobrze

Jeśli brakuje środków własnych na pokrycie wydatków związanych z zimowym wyjazdem, jednym z najczęściej spotykanych rozwiązań jest wzięcie pożyczki. Bardzo często konsumenci chcą otrzymać pieniądze w jak najkrótszym czasie i obawiają się, że będą zmuszeni długo czekać na decyzję z banku. Wtedy zwracają się do innych, pozabankowych instytucji udzielających pożyczki gotówkowe. Na rynku istnieje wiele takich firm, ale Związek Firm Doradztwa Finansowego (ZFDF) radzi, aby decyzja o wyborze takiej instytucji była dobrze przemyślana. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że taka pożyczka będzie z reguły droższa niż udzielona przez bank. Warto obliczyć wszystkie dodatkowe koszty z nią związane (na przykład wysokość marży, prowizji, czy rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania), ponieważ w rzeczywistości takie zobowiązanie może być o wiele bardziej kosztowne, niż się wydawało się na początku. Niezwykle ważne jest także sprawdzenie wiarygodności takiej firmy i opinii panujących na jej temat.

Bank nie taki straszny

Alternatywą dla firm pożyczkowych są kredyty gotówkowe udzielane przez banki. Wbrew pozorom ich otrzymanie wcale nie jest trudne. Proces podejmowania decyzji przez bank jest o wiele mniej skomplikowany i krótszy niż w przypadku kredytu hipotecznego. - Czas przyznawania kredytu gotówkowego jest coraz krótszy, a decyzję w banku możemy otrzymać już po 15 minutach od złożenia kompletnego wniosku – mówi Mariusz Frątczak, dyrektor Goldenegg i ekspert Związku Firm Doradztwa Finansowego.

Aby otrzymać pozytywną odpowiedź z banku, wystarczy pozytywna historia z ROR. Otrzymane środki można przeznaczyć na dowolny cel. Należy się jednak liczyć z tym, że kredyt gotówkowy jest nieco droższy niż hipoteczny. Jego oprocentowanie wynosi zazwyczaj 10 - 20%, ale osoba posiadająca konto w danym banku i dużą zdolność kredytową może liczyć na preferencyjne warunki.

Zimą kwitną promocje

Jak co roku, zimą banki mają w swojej ofercie wiele promocji na kredyty. - Królują jak zawsze kredyty gotówkowe, które są dostępne praktycznie w każdym banku. Stały się one doskonałym wsparciem dla budżetu na wyjazd zimowy, zwłaszcza po większych wydatkach świątecznych. Czasami podpisujemy umowy na taki kredyt nie będąc do końca świadomi, że go zaciągamy. Dzieje się tak, kiedy w biurze podróży kupujemy wyjazd w góry na raty. Wtedy sprzedawca usługi turystycznej jest również pośrednikiem banku przy usłudze finansowej. A klient finalnie po zakończonym urlopie spłaca przez około 3 kolejne lata zaciągnięty kredyt. Należy pamiętać, że koszt takiego wyjazdu zwiększa się nam o minimum 20% - wyjaśnia Mariusz Frątczak, Goldenegg i ZFDF.

Ekspert Związku Firm Doradztwa Finansowego podpowiada, że w przypadku zaciągania pożyczki na wyjazd zimowy, należy zwrócić uwagę na wszystkie dodatkowe koszty. - W okresie promocji banki będą gotowe do zmniejszenia prowizji za udzielenie pożyczki nawet do zera, lecz kosztem podniesienia marży, co efektywnie zwiększy nam koszt całego kredytu. Kolejną pułapką finansową są oczywiście ubezpieczenia często zamieniane z prowizją, lecz bardzo kosztowne – ostrzega Mariusz Frątczak (Goldenegg i ZFDF). Przed decyzją warto zastanowić się, czy rzeczywiście ubezpieczenie na życie, karta kredytowa lub konto będą przydatne i czy w dłuższym okresie nie pociągną za sobą kosztów, przez które promocja okaże się droższa niż standardowa oferta.

W przypadku braku wystarczającej ilości środków wyjazd na ferie można oczywiście sfinansować także dzięki karcie kredytowej. Należy jednak pamiętać, że taki kredyt jest bardzo wysoko oprocentowany. Jest to więc dobry pomysł, jeśli konsument będzie miał możliwość spłacić całą kwotę jeszcze przed końcem okresu bezodsetkowego.

---

ZFDF


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Finanse Osobiste - prawidłowe podejście

Finanse Osobiste - prawidłowe podejście.

Autorem artykułu jest Alojzy Wiech



Jeśli trafiłeś na ten artykuł, to prawdopodobnie masz odczucie, że coś z Twoimi finansami jest nie tak, bądź szukasz właściwej ścieżki, którą podążysz ku swojej wolności finansowej. Niezależnie jednak od tego, w którym miejscu swej drogi aktualnie jesteś ta lekcja i tak i tak jest dla Ciebie ważna.

Jeszcze niecałe dwa lata temu borykałem się z problemem płynności w moich finansach osobistych. Bardzo długo nie docierało do mnie, że coś w moim podejściu do zarządzania budżetem domowym jest nie tak. Zawsze dysponowałem jakimiś środkami finansowymi, a jeżeli aktualnie miałem zero na koncie, zawsze pozostawały do wykorzystania karty kredytowe. Żyłem praktycznie nie kontrolując tego co się dzieje w moich finansach.

Zatem pierwszym krokiem w każdym przypadku powinna być trzeźwa ocena sytuacji. Należy dokładnie przeanalizować swoją sytuację finansową i odpowiedzieć sobie na następujące pytania:
- Jak wygląda mój stosunek miesięcznych przychodów do wydatków?
- Czy wiem na co wydaje swoje pieniądze?
- Czy i jak duże mam zobowiązania finansowe (karty kredytowe, debety, kredyty, pożyczki u znajomych)?
- Czy i jak duże mam inwestycje (lokaty, obligacje, akcje, forex, złoto, fundusze inwestycyjne itp.)?
- Czy i jak duże mam wolne środki finansowe?
Kiedy już odpowiemy sobie na powyższe pytania możemy określić naszą pozycję na ścieżce do wolności finansowej. Niezależnie w którym miejscu jesteśmy kolejny krok jest bardzo ważny.

Otóż musimy sobie wyznaczyć realny cel i przekonać samego siebie, że jest on do osiągnięcia w założonym czasie. Jeżeli jesteśmy na samym początku naszej drogi, tym celem może być zapanowanie nad swoim budżetem domowym w przeciągu trzech miesięcy. Jeżeli jesteśmy już pod koniec naszej drogi może to być zainwestowanie 60.000 PLN i posiadanie wolnych środków finansowych w kwocie 20.000 PLN na koniec roku 2011. Pamiętajmy, że cel musi być realny, i że (poza wygraną w totka) nie jesteśmy w stanie zarobić dużych pieniędzy z dnia na dzień.

OK, znamy już swoją aktualną sytuację finansową, wiemy w którym miejscu na swojej ścieżce do wolności finansowej jesteśmy, oraz mamy wyznaczony swój cel. Co teraz? Teraz został nam tylko ostatni krok. Podjęcie decyzji "tak wchodzę w to!" oraz pozytywne nastawienie się i swojej rodziny do tego przedsięwzięcia. Lecz pamiętaj, nie będzie łatwo! Trudno jest bowiem zrezygnować ze złych dla naszego budżetu nawyków, bo przecież podnosiły nam one komfort życia. Dawały nam możliwości, z których przez większość swojej drogi trzeba zrezygnować.

Ja zaczynałem swoją drogę do wolności finansowej trzy razy. Za pierwszym i drugim nie byłem wystarczająco przekonany i zdeterminowany. Nie miałem klarownej odpowiedzi w głowie na pytanie: "Czy jestem gotów konsekwentnie podążać swoją ścieżką do wolności finansowej i czy mam świadomość wyrzeczeń które będę musiał ponieść podczas podążania tą drogą?". Jeżeli Ty już masz taką świadomość to jesteś gotów!

Jakie kolejne kroki należy podjąć? To już wkrótce w następnej lekcji. Zapraszam!

---

Zapraszam na mój blog na którym dzielę się swoimi doświadczeniami z mojej drogi do wolności finansowej. Ciekawe porady, materiały i lekcje jak dojść do wolności finansowej krok po kroku tylko na:

http://bycbogatym.blogspot.com/

Alojzy Wiech


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak pieniędzy na podatek, co można zrobić?

Brak pieniędzy na podatek, co można zrobić?

Autorem artykułu jest Joanna M.



Zdarza się czasami tak, iż po podliczeniu PIT w zeznaniu podatkowym, nie posiadamy już po prostu funduszy aby dopłacić fiskusowi. Co w takiej sytuacji możemy zrobić?

Prawo oczywiście jasno mówi nam, iż podatki płacić trzeba, w przeciwnym razie czeka nas za niedopełnienie tego obywatelskiego obowiązku kara. Jeśli już znajdziemy się w takiej sytuacji mamy wtedy dwa wyjścia. Możemy w tym celu wziąć pożyczkę lub też spróbować dojść po prostu do porozumienia z fiskusem...

Pamiętajmy jednak, że najważniejsze jest to, żeby nie zwlekać z poinformowaniem o swoich problemach, ponieważ za każdy dzień spóźnienia urząd skarbowy nalicza nam odsetki (10% w skali roku!).

Co więcej, niezależnie od wysokości takich naliczonych odsetek karnych, fiskus może nas ukarać jeszcze dodatkowo mandatem. Jego kwota jest oczywiście ustalana w zależności od wielkości winy. Najważniejsze jest jednak, aby mimo tego czy mamy, czy nie mamy jak zapłacić podatku w terminie, wypełnić zeznanie podatkowe PIT i przekazać je do urzędu skarbowego. Jeśli w danej chwili nie posiadamy możliwości zapłacenia dołączmy do zeznania odrębne oświadczenie, że po prostu nie wpłaciliśmy pieniędzy podając konkretny powód oraz potwierdzający ten fakt dowód i dołączając deklaracje w jakim terminie uiścimy taką opłatę. Można także dołączyć prośbę jeśli chcemy, aby fiskus na przykład rozłożył nam należność na raty. Później wystarczy tylko czekać na odpowiedź od urzędu i oczywiście zbierać pieniądze na zapłatę. Jeśli wcześniej nie mieliśmy takiego zadłużenia w opłaceniu podatków fiskus nie powinien nas obciążyć karą w postaci mandatu a jedynie odsetkami.

---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Darowizna może być kosztowna

Darowizna może być kosztowna

Autorem artykułu jest LM



Darowizna jest umową, w której darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swojego majątku.

Do podstawowych cech tej umowy zaliczymy zatem jej nieodpłatność. Umowa darowizny nieruchomości, czy też spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego musi być zawarta w formie aktu notarialnego.

Istotnym kosztem całej tej transakcji jest podatek od spadków i darowizn. Notariusz, który pełni rolę płatnika tego podatku, pobierze go od stron i wpłaci na rachunek właściwego urzędu skarbowego. To, ile zapłacimy podatku zależy nie tylko od czystej wartości nieruchomości, lecz także od grupy podatkowej, do której należy nabywca (obdarowany). Z tego punktu widzenia najkorzystniej przedstawiają się bezpłatne przysporzenia na rzecz najbliższych członków rodziny, tj. osób należących do I grupy podatkowej . Należą do niej: małżonek, zstępni, wstępni, pasierb, zięć, synowa, rodzeństwo, ojczym, macocha oraz teściowie. W ich przypadku nieopodatkowane są darowizny o czystej wartości nieprzekraczającej 9.637 zł. Podatek płacony jest od nadwyżki ponad kwotę. Jeżeli nadwyżka ta przekracza 20.556 zł (a tak zazwyczaj będzie przy darowiźnie nieruchomości) stawka podatku wyniesie 822,20 zł plus 7% od nadwyżki ponad 20.556 zł. Dla przykładu podatek od darowizny mieszkania o wartości 100 tys. zł wyniesie 6.383,28 zł.

Przy spełnieniu kilku warunków można jednak skorzystać z istotnej ulgi w podatku od spadków i darowizn polegającej na tym, że do podstawy opodatkowania nie zostanie wliczona wartość budynku mieszkalnego, lokalu stanowiącego odrębną własność lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego do łącznej wysokości nieprzekraczającej 110 m2 powierzchni użytkowej budynku lub lokalu. Przysługuje ona osobom, które nie są właścicielami (lub współwłaścicielami) innego budynku mieszkalnego lub lokalu, nie dysponują spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu ani też nie są najemcami innego lokalu lub budynku, chyba że przeniosą przysługujące im prawo na rzecz np. wstępnych, względnie rozwiążą umowę najmu. Ponadto w otrzymanym z taką ulgą budynku czy mieszkaniu obdarowany winien zamieszkiwać przez okres co najmniej 5 lat.

Wbrew panującemu przekonaniu wykonaną darowiznę nie jest łatwo odwołać. Jest to możliwe tylko wówczas, gdy obdarowany dopuści się względem darczyńcy (lub bliskiej mu osoby) rażącej niewdzięczności, np. popełni przeciwko niemu przestępstwo. Przesłanki do odwołania darowizny już wykonanej nie stanowi natomiast popadnięcie obdarowanego w niedostatek. Wówczas jednak darczyńca ma prawo żądać od obdarowanego, by ten w granicach istniejącego jeszcze wzbogacenia dostarczał mu środków, których mu brak do utrzymania odpowiadającego jego usprawiedliwionym potrzebom albo do wypełnienia ciążących na nim ustawowych obowiązków alimentacyjnych. Obdarowany może się zwolnić z tego obowiązku zwracając darczyńcy wartość wzbogacenia.

---

World Class Manufacturing VAT EU spadek


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Kilka słów o zarabianiu, między innymi w sieci

Kilka słów o zarabianiu, między innymi w sieci

Autorem artykułu jest gonzo132



Każdy z nas chciałby być bogaty, nie oszukujmy się możemy sobie wmawiać nawzajem że pieniądze szczęścia nie daje ale prawda jest taka że bardzo ale to bardzo w nim powagają. Szczęście dla każdego znaczy co innego dla jednego będzie to wypasiony samochód dla drugiego wycieczka czy nowy aparat.

Jednak do większości rzeczy jak i ogólnie do życia potrzebujemy pieniędzy, skąd je wziąść? Jak do nich dojść? O to najważniejsze pytania, odpowiedzi jednoznacznej nie znajdziesz w tym artykule jednak kilka cennych słów na pewno...

Większośc ludzi szuka pracy w internecie z prostej przyczyny, mianowicie nie spełnia się zawodowo. Dlaczego tak jest? Odpowiedź jest bardzo prosta żyjemy na takim świecie a nie innym o dobrej pracy nie tylko decydują wykszatłcenie i umiejętności ale głównie znajomości i szczęście. Jak więc nie denerwować się kiedy widzisz że tój szef nie dorasta ci do pięt ale nie możesz zająć jego miejsca z przyczyn typowo błachych jak np to że on pracuje na tym stanowisku np 20 lat. Co w takim razie zrobić masz ty ? Czy masz marnować się w tym zakładzie bo jeszcze przez 20 lat nie będzie wolnego stanowiska? Czy też zmienić prace? Ooo jakby to było takie proste znaleźć nową pracę...

Co w takim razie robisz? Zaczynasz kombinować, szukać dodatkowych dohodów, wyzwań więc co robisz dokładniej mówiąc? Mianowicie odpalasz Google i odpływasz.
Znajdujesz oferty typu zarób 2000$ w tydzień lub klikaj reklamy zarabiaj 300$ tygodniowo. Niektórzy zatrzymują się na tym poziomie a niektórzy idą dalej natrafiając na prawdziwe formy zarabiania czyli Programy partnerskie, Giełda [tutaj powiem od razu bez mydlenia, jeżeli nie osiągniesz danego poziomu wiedzy to wejście na giełdę jest jak wejście do kasyna. Jeżeli chcesz zagłębić się w temacie zapraszam], Handel wszelaki od razu nasuwa się myśl dlaczego nie ja? Co prawda słupki zarobków wyglądają pięknie ale zauważ jedną rzecz w internecie znajdziesz praktycznie wszystko obojętnie co wpiszesz do wyszukiwarki więc pomyśl jak trudno jest przebić się przez ten gąszcz ofert?
Oczywiście nie neguje nie odradzam wręcz zachęcam do działania w Programach zarobkowych, jednak musisz pamiętać że najważniejszy jest rozwój osobisty samego siebie. Praca i zaangażowanie to jedno ale wiedza i umiejętności to drugie, jeżeli chcesz zaistnieć przygotuj się na niezłą harówę. Powodzenia!

---

www.jakinwestowac.strefa.pl

www.e-book-world.cba.pl


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Zaginione dokumenty

Zaginione dokumenty.

Autorem artykułu jest Joanna M.



Jeśli z jakiegoś względu nie możesz znaleźć ważnych dokumentów, zostały ci ukradzione lub zaginął twój bagaż, w którym były, uspokój się, na wszystko jest przecież sposób.

Jeśli podejrzewamy, że dokumenty mogły zostać skradzione, rozważne działanie jest ważne, bo jeśli trafią w niepowołane ręce mogą sprawić wiele kłopotów prawnych lub finansowych. Jeśli jesteś więc pewien, że dokumenty zostały skradzione zawiadom po pierwsze policję, że doszło do przestępstwa. Jeśli sądzisz, że je zgubiłeś, wystarczy że zgłosisz to w urzędzie wydającym dany dokument, policja nie przyjmuje zawiadomień o gubieniu dokumentów. Ale zanim cokolwiek zaczniesz robić przypomnij sobie jeszcze raz gdzie je ostatni raz widziałaś, gdzie była karta do bankomatu po zapłaceniu za zakupy i czy dowód nie jest może w tylnej kieszeni a może karta została w sklepie jak pakowałaś zakupy . Jeśli przypominasz sobie gdzie ostatnio widziałaś dokument czy zgubioną rzecz udaj się ta samą droga, wejdź do tego samego salonu czy sklepu i zapytaj czy nie zostały znalezione żadne dokumenty. Jeśli nic to nie da, pozostaje zadzwonić do banku i zastrzec karty, trzeba także złożyć wniosek o wydanie nowych dokumentów. Oczywiście od rodzaju dokumentu zależy także jaki urząd musisz odwiedzić. Jeśli zaginął ci dowód osobisty a jest to najważniejszy dokument i bardzo niebezpieczny w rękach złodzieja, zgłoś policji jeśli został skradziony, zostanie on automatycznie zastrzeżony. Trafi do Centralnej Bazy MSWiA. Powiadom o utracie także szybko swój bank. Następnie złóż tylko wniosek o wydanie nowego dowodu osobistego w urzędzie gminy lub miasta. Jeśli w skradzionych dokumentach był paszport od razu zgłoś to na policję. Następnie wnioskuj do urzędu paszportowego o wydanie nowego paszportu. Jeśli zdarzyło się to tuż przed twoim wyjazdem za granice i nie zdążysz wyrobić nowego paszportu bowiem trwa to ustawowo do 30 dni, złóż w urzędzie wniosek o wydanie tymczasowego dokumentu potrwa to maksimum kilka dni i kosztuje 30 złoty. Za nowy ważny paszport zapłacisz około140 zł i będzie on ważny przez 10 lat. Pamiętaj aby opisać okoliczności zniknięcia paszportu, jeśli uznane zostanie, że zginął on ewidentnie z twojej winy może zażądać uiszczenia podwójnej opłaty. Do takiego wniosku należy dołączyć ksero dowodu osobistego i dwie fotografię. Jeśli do zagubienia dokumentu doszło za granicą zgłoś to do polskiego konsulatu, za pośrednictwem konsula zostanie wydane poświadczenie legalności twego pobytu. Otrzymasz także krótkoterminowy paszport tymczasowy a po powrocie musisz wyrobić nowy, jeśli była to kradzież zgłoś to, możesz to zrobić samodzielnie na miejscowej policji lub także powiedz o tym w konsulacie. Jeśli przedmiotem zaginięcia są dokumentu samochodowe takie jak prawo jazdy i rejestracja, nie możesz prowadzić, grozi ci bowiem mandat w wysokości 50 zł i jest to niezgodne z prawem. Jeśli zgłaszasz kradzież dokumentu na policji dostaniesz zaświadczenie uprawniające do wyrobienia duplikatu w urzędzie komunikacji. Natomiast jeśli po prostu zostały zgubione od razu złóż wniosek w urzędzie z dołączoną fotografią. Opłata za nowe prawo jazdy to 70 zł i trzeba czekać niestety do 30 dni no nowe co oznacza, że prze miesiąc czasu będzie się pozbawionym możliwości korzystania z pojazdu. Jeśli natomiast zaginie ci dowód rejestracyjny postępujesz dokładnie tak samo a opłata za nowy dowód rejestracji wynosi około 86 zlotych. Pamiętaj, że w przypadku, gdy zaginie ci polisa OC musisz to zgłosić swojemu przedstawicielowi.
W chwili kiedy spostrzeżesz iż zginęła cii karta płatnicza, czy została ci ukradziona, natychmiast zadzwoń do swojego przedstawiciela bankowego i powiadom o fakcie mówiąc, że chcesz aby została ona zastrzeżona. Taki numer możesz znaleźć w umowie do karty czy też w Internecie, wpisując nazwę banku w którym posiadasz dana kartę. Pod numerem 022 379 04 44 możesz poprzez centrale uzyskać połączenie z twoim bankiem. Zazwyczaj pomimo telefonicznego zablokowania do 7 dni powinno się udać do placówki banku i powtórnie potwierdzić fakt zaginięcia karty. Pamiętaj, że od chwili zastrzeżenia karty to bank ponosi koszty za straty na koncie, które przekraczają 600 zł , chyba że masz wykupione ubezpieczenie karty ale i wtedy zwróci ci pieniądze jeśli przestrzegane były warunki umowy, czyli nie zapisałaś numeru PIN na kartce i nie schowałaś go do portfela.

---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Zmyłka cenowa

Zmyłka cenowa.

Autorem artykułu jest Joanna M.



Promocje, obniżki i wyprzedaże, wszystko kusi i namawia do kupna jakiegoś towaru. Zazwyczaj to cena powoduje, że daną rzecz decydujemy się kupić bądź nie.

Im niższa cena tym bardziej chcemy to "coś" nabyć, gdyż wydaje nam się, że kupujemy taniej, bo przecież trwa promocja czy też wyprzedaż ale czy na pewno tak własnie jest? Kurtka za 199,99 zł- kiedy to widzimy bliżej nam to pasuje 100 złotym niż 200, w końcu pierwsza liczba to 1 a tak naprawdę tylko jeden grosz różni te dwie kwoty, mimo wszystko wiele osób się na to nabiera. Sprzedawcy bardzo często na początek dają bardzo wygórowane ceny za towar, który tak naprawdę jest tani np. spodnie za 150zł to czasem zwykłe dżinsy ze znanym logiem a ich rzeczywista cena wynosi jakieś 50 zł a więc żeby przyciągnąć klientów, którzy widzą co jakiś czas te spodnie w tej cenie, reklamują na przykład, że już dziś spodnie te możesz mieć w świetnej promocji o 50 złoty taniej a gdy kupisz je z naszą ulotką dostaniesz je za jedyne 50 zł. 150, 100 a nagle tylko 50 – to te 50 złoty chcieli mieć przecież zagwarantowane od samego początku żeby zarobić i żeby zwróciło się im za towar. Jednak my wciąż myślimy, że to promocja, to nie promocja po prostu wcześniej była cena zawyżona. Więc zanim coś kupisz poczekaj, bo za miesiąc może być to o połowę tańsze. Ile razy widziałaś taką reklamę- kup szampon i odżywkę a gratis dostaniesz maseczkę do włosów. Przy wielu produktach stosowana jest właśnie ta technika. A prawda jest taka, że czasami kupienie tych produktów osobno opłacało by nam się bardziej. Na metkach widnieją ceny laptop za 3500 cena przekreślona a pod spodem 3000 w obniżce. Prawda jest taka, że ten laptop nie był wart 3500 zł i nigdy tyle nie będzie wart ale jak patrzymy wydaje nam się, że natrafiliśmy na wspaniałą okazję i oszczędzamy aż 500zł. Niestety istnieją jeszcze gorsze techniki okłamywania klientów, gdy cena na metce czy ulotce jest inna od tej z czytnika przy kasie. Niestety prawda jest taka, że ile by takich technik i podstępów nie było w sprzedaży i tak jak słyszymy słowo "gratis" czy "wyprzedaż" idziemy i kupujemy, bo wydaje nam się, że oszczędzamy.

---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Zima robi z ciebie finansowego bałwana

Zima robi z ciebie finansowego bałwana

Autorem artykułu jest Żarówka PR i Marketing



Kilkaset złotych na prezenty i jedzenie na Boże Narodzenie to nie jedyne dodatkowe wydatki w czasie zimy. Wysokie opłaty za ogrzewanie i energię elektryczną, zwiększone zużycie paliwa w samochodach, opony zimowe, odzież, obuwie, leki, wyjazd na narty, impreza sylwestrowa…

To tylko część kosztów w zimowych miesiącach, które sprawiają, że w portfelu zieje pustką. Jak przetrwać ten czas, aby wraz z początkiem wiosny razem ze śniegiem nie stopniały wszystkie nasze oszczędności?

Mroźną zimą topnieją pieniądze

Zima to czas, kiedy domowe finanse są szczególnie narażone na obciążenia. Niskie temperatury i opady śniegu wymagają zwiększonych nakładów na utrzymanie mieszkań, samochodów i wymianę części garderoby. A do tego dochodzą jeszcze święta Bożego Narodzenia i bale sylwestrowe.

Jednym z najważniejszych wydatków jest ogrzewanie i energia. Według danych Eurostatu opłaty z nimi związane stanowią aż 55% kosztów utrzymania nieruchomości w Polsce. Zwiększone zużycie energii cieplnej sprawia, że rachunki w tych miesiącach mogą wzrosnąć nawet o kilkaset złotych miesięcznie. Najbardziej odczuć to mogą mieszkańcy bloków z wielkiej płyty, w których brakuje termoizolacji. Wzrostu można się także spodziewać w opłatach za energię elektryczną – dni są bowiem krótsze, a wieczory Polacy chętniej spędzają w domu przed telewizorem.

Zimą trzeba się też liczyć z dodatkowymi kosztami związanymi z wymianą części garderoby. Dosyć szybko w tym okresie niszczy się obuwie. Ciepła kurtka, swetry i rękawiczki to także wydatek co najmniej kilkuset złotych. Na ciepłej odzieży nie należy zbytnio oszczędzać, bo ma nas ona chronić przed mrozem, a co się z tym wiąże chorobami. W tym czasie jesteśmy bowiem szczególnie podatni na wirusy. Kwoty jakie wydajemy na leki, wzmacniające oraz te, które bierzemy już w przypadku choroby nie należą do małych.

Jak co roku zima zaskoczyła…kierowców

Zima nie jest także łaskawa dla kierowców. Nie dość, że warunki utrudniają jazdę, to jeszcze muszą się oni liczyć ze sporymi, dodatkowymi kosztami. Na początek trzeba wymienić opony. Sama wymiana to koszt kilkudziesięciu złotych, nie mówiąc już o oponach – od kilkuset do ponad tysiąca (na szczęście jest to wydatek raz na parę lat). Ogrzewanie i korki na drogach powodują także zwiększone spalanie benzyny, średnio od 1 do 2 litrów więcej na 100 km. Zima to też czas, w którym samochody narażone są bardziej na kolizje niż zwykle. Ubezpieczyciele co roku w miesiącach zimowych odnotowują o kilkadziesiąt procent więcej zgłoszeń niż w pozostałym okresie.

Tabela: Przykładowe dodatkowe wydatki, jakie ponosi się w ciągu 3 zimowych miesięcy


Przykładowe wydatki


Średnie koszty


Ogrzewanie


600


Odzież zimowa


300


Obuwie


150


Leki


50


Zakup opon zimowych


800


Wymiana opon


70


Większe zużycie benzyny (przy 400km/ miesiąc)


80


RAZEM


2050 PLN

Źródło: opracowanie własne Związku Firm Doradztwa Finansowego

- Aby przetrwać finansowo zimę dobrze już wcześniej systematycznie odkładać pewne drobne kwoty. Tak naprawdę dobrze o niej pomyśleć już tuż po wakacjach, bo zima jest bardzo kapitałochłonna. Większość tych wydatków można na szczęście przewidzieć. Niestety wysokość rachunków za ogrzewanie i tak nierzadko nas zaskakuje. Może się też pojawić wiele innych nieoczekiwanych wydatków, szczególnie dla posiadaczy samochodów. Warto więc dysponować pewną poduszką bezpieczeństwa, czyli pulą środków na takie niezaplanowane wydarzenia – mówi Paweł Majtkowski, główny analityk Expander i ekspert Związku Firm Doradztwa Finansowego (ZFDF).

- Zimą miesięczne wydatki mogą zwiększyć się o kilkaset złotych. Jest to więc spore obciążenie dla domowych finansów. Jeśli doliczymy do tego jeszcze wydatki świąteczne oraz wyjazd na narty, to możemy mówić już nawet o dodatkowych tysiącach złotych. Nierzadko jedynym sposobem pokrycia tych kosztów jest zaciągnięcie kredytu. W tym okresie na rynku kredytów pojawia się sporo promocji. Zanim podejmie się decyzję o zaciągnięciu takiego zobowiązania warto starannie przeanalizować warunki jego przyznania i zwrócić uwagę na wszystkie „haczyki”. Może się bowiem zdarzyć, że przyznanie kredytu na promocyjnych warunkach wiąże się z koniecznością otworzenia rachunku w danym banku lub przyjęcia karty kredytowej. Warto obliczyć wszystkie koszty związane z tymi dodatkowymi produktami, ponieważ ich suma może okazać się wyższa niż kwota, jaką zaoszczędzimy w promocji – radzi Paweł Majtkowski, Ekspander i ZFDF. – Rozważnie finansujmy zwiększone wydatki w miesiącach zimowych. Łatwy dostęp do kredytów oraz powszechność kart kredytowych sprawia, że szczególnie w tym okresie zwiększa się ryzyko wpadnięcia w pętlę zadłużenia – ostrzega Paweł Majtkowski, główny analityk Ekspander i ekspert ZFDF.

---

ZFDF


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Emeryt czy rentier?

Emeryt czy rentier?

Autorem artykułu jest Hanna Grendel-Wielisiej



Rentier to osoba, która nie musi pracować aby otrzymywać stały miesięczny lub roczny dochód zapewniający jej wolność finansową. Marzeniem wielu osób jest być rentierem w jak najmłodszym wieku i ...

...posiadać pasywny dochód pozwalający na wolność finansową. Wiele osób podejmuje działania zmieniające nieosiągalne marzenie w realny cel i osiąga dochody niezależne od stałej pracy.

Często decyzję o oszczędzaniu, inwestowaniu odkładamy na później. Uważamy, że jesteśmy młodzi, zdrowi, kariera zawodowa przed nami. Zostawiamy myślenie o przyszłości na „przyszłość”, tłumaczymy sobie i innym, że przecież teraz mamy tyle na głowie i nie czas się martwić. Czas korzystać z życia.

Od czasu do czasu pojawia się temat poziomu życia na emeryturze. Zadajemy sobie pytanie : „ile właściwie tej emerytury otrzymam”?

Gdybyśmy popatrzyli na definicję rentiera jako na osobę, która „pracować już nie musi” śmiało możemy powiedzieć, że będąc w wieku emerytalnym stajemy się rentierem. Jest jeszcze drugi element tej definicji „posiadać dochód pasywny pozwalający na wolność finansową

Czy Ty będąc emerytką/emerytem będziesz również rentierem? Emeryt otrzymuje stały dochód miesięczny. Poziom wolności jaki daje wielu osobom emerytura jest najlepiej wyrażony poprzez konieczność podjęcia dodatkowej pracy na emeryturze, korzystania z finansowej pomocy rodziny/instytucji, oszczędzanie na podstawowych wydatkach, wykluczeniu emerytów z realizacji marzeń odkładanych właśnie na wiek emerytalny.

Jak, chociaż w przybliżeniu, sprawdzić ile będzie wynosiła moja emerytura?

Umożliwiają to liczne kalkulatory emerytalne.

Przy korzystaniu z nich należy pamiętać, że wpisujemy wartości przypuszczalne. Jeżeli mam 40 lat i będę pracowała jeszcze 20 lat, to nie wiem jakiej wysokości wynagrodzenie będę pobierać przez kolejne lata. Może więcej może mniej niż dzisiaj.

Drugą ważną sprawą jest: utrata wartości pieniądza w czasie na który wpływ ma inflacja. 1000 zł dziś, to zupełnie inne pieniądze za 20 lat (realnie znacznie mniejsze).

Pamiętaj o tym.

Zacznij już dzisiaj budować swój kapitał, który pozwoli Ci być radosnym i szczęśliwym rentierem na emeryturze. To Ty wybierasz kiedy chcesz przestać pracować. Możliwe, że będziesz pracować całe życie. Ważne jest, czy tego chcesz, czy też będziesz musiała to robić.

Jeżeli chcesz dokładniej wyliczyć wysokość emerytury skorzystaj z kalkulatora ZUS

Zapoznaj się również z zasadami wyliczania emerytury.

Nie warto odkładać realizacji marzeń na „emeryturę” kiedy będziesz mieć więcej czasu. Zbuduj swój prywatny mini emerytalny plan marzeń – wypisz co chcesz jeszcze w życiu zrobić, zwiedzić, kogo poznać. Systematycznie spełniaj swoje marzenia poprzez realizację celów (traktuj cel jak marzenie z datą realizacji). Po co życie odkładać na emeryturę? Zdecydowanie lepiej jest odkładać pieniądze na emeryturę poprzez budowanie pasywnego dochodu i niezależności finansowej.

---

Hanna Grendel-Wielisiej
coach, trener biznesu, inwestor

www.kobieta-sukcesu.pl
www.ergocoaching.pl


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Zbyt łatwe pożyczki - bez niczego i dla każdego

Zbyt łatwe pożyczki - bez niczego i dla każdego

Autorem artykułu jest Robert Grabowski



Gdybym nie zobaczył, to nie uwierzyłbym. Może brak mi wiary w ludzi, nie wiem. Tak czy inaczej podziwiam niektórych społecznościowych twardzieli - pożyczkodawców. Oceńcie sami.

Po bodaj roku od popełnienia wpisu o pożyczkach społecznościowych na jednym z portali, z ciekawości zajrzałem sprawdzić, czy nowy admin nie usunął mi go, jako że ostrzegałem w nim nieco społecznościowych pożyczkodawców aby zbyt pochopnie nie udzielali pożyczek. Wpis nie zniknął ze strony, ale teraz można przez nią wejść na jeden z portali społecznościowych na którym pożyczkę bez zabezpieczenia może otrzymać każdy - nawet bezrobotny dłużnik, a to już pożyczkowe eldorado (tylko że niekoniecznie dla pożyczkodawców). Wszedłem więc na portal społecznościowy i niniejszym podsumowuję, co zobaczyłem, bo robi to wrażenie, przynajmniej na mnie. Już wiele miesięcy wstecz, pisząc wspomniany artykuł, zwróciłem uwagę na to, że weryfikacja pożyczkobiorców pozostawia do życzenia, tym bardziej że pozyczki te w żaden sposób nie są zabezpieczone ani też poręczone. Jednak dla niektórych inwestorów - pożyczkodawców wydaje się to nie mieć żadnego znaczenia, nie patrzą na to. Wśród pożyczkowych ofert zauważyłem kilka nawet dla pożyczkobiorców ze statusem czerwonej gwiazdki. Co oznacza ten status, cytuję za portalem "Pożyczkobiorca został zgłoszony jako dłużnik do baz: Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor S.A. (Rejestr Dłużników BIG) lub BIK - u lub Związku Banków Polskich lub do Krajowego Rejestru Długów BIG SA." Czyli, na portalu są pożyczkodawcy skłonni udzielić pożyczki takim osobom, które prócz tego że mają już przeterminowane długi, to dodatkowo możliwe że nie są nigdzie zatrudnione, nie posiadają żadnych dochodów.

Żeby rozwiać wątpliwości - nie jestem przeciwko idei pożyczek społecznościowych, wręcz przeciwnie. Podoba mi się omijanie banków w tym interesie zarówno przez osoby lokujące kapitał, jak i przez pożyczkobiorców. Zalecałbym jednak większa ostrożność i więcej wyobraźni niektórym inwestorom. Nie wiem, może zanadto wierzą w możliwości firm windykacyjnych, ale te cudów nie dokonują, zapewniam. Szczególnie gdy chodzi o odzyskiwanie niskich kwot, których windykacja raczej kiepsko się opłaca firmom windykacyjnym.

---

pożyczki społecznościowe


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Ile płacimy za nasze konto bankowe?

Ile płacimy za nasze konto bankowe?

Autorem artykułu jest kubarefer



Wielu z nas wciąż płaci za swoje konto bankowe. Często nie zdajemy sobie sprawy, że banki pobierające od nas opłaty miesięczne to już przeżytek, a każde nowe konto powinno być darmowe. Dlaczego zatem wielu z nas co miesiąc oddaje bankom kilkanaście złotych?

Czasy płatnych kont dla wielu z nas minęły już dawno. Szczególnie młodzi ludzie zaczęli dostrzegać, że prowadzenie konta osobistego może być zupełnie darmowe. Korzystając z rankingów i list darmowych kont osobistych możemy bez problemu wybrać odpowiedni produkt dla swoich codziennych potrzeb.

Miesięczna opłata wciąż nam nie przeszkadza.

Jeśli spojrzymy na kalkulacje zysków naszych banków, z łatwością zauważymy spory przychód, który stanowią stałe miesięczne opłaty za prowadzenie kont bankowych. Choć największe banki internetowe w Polsce już dawno zrezygnowały z miesięcznego abonamentu na rzecz innych opłat, wciąż wielu z nas, co miesiąc oddaje bankowi sporą sumkę.

Przymując, że co miesiąc pobierana jest z naszego konta opłata za prowadzenie rachunku w wysokości 10 złotych, uzbiera nam się aż 120 złotych rocznej opłaty. Po doliczeniu kosztów przelewów między bankami, wypłat z bankomatów i opłat za używanie karty debetowej lub kredytowej, okazuje się, że bez problemy moglibyśmy zaoszczędzić kilkaset złotych w kazdym roku. A takie myśli nachodzą nas najczęściej pod koniec roku kalendarzowego, gdy banki niezwykle intensywnie reklamują swoje konta osobiste.

Za co płacić nie powinniśmy?

Standardem stało się już nie pobieranie żadnych opłat za przelewy między bankami w Polsce, wyplaty zbankomatów danego banku czy wspomniane prowadzenie rachunku. Jeśli zatem któraś z tych trzech opłat jest na liście opłat i prowizji, chyba powinniśmy poszukać lepszego konta w internecie.

Bank nie powinien także pobierać od nas opłat za wygenerowanie salda w bankomacie lub jego wysyłkę pocztą elektroniczną. Miesięczne wyciągi z konta też powinny być darmowe, jeśli otrzymujemy je na nasz adres e-mail.

Jak wybrać konto zupełnie darmowe?

Bezpłatne konta są oferowane już praktycznie przez wszystkie banki, powinniśmy zatem poszukać bezpłatnych kont bankowych w internecie i wybrać takie, które najbardziej odpowiada naszym codziennym potrzebom. Jeśli zatem bank oferuje nam darmowe przelewy zagraniczne, którym na codzień nie wykonujemy, to oferta zdecydowanie nie jest dla nas.

---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Zadbaj o swoją emeryturę

Zadbaj o swoją emeryturę.

Autorem artykułu jest Joanna M.



Jeśli urodziłaś się po 31 grudnia 1968 roku musisz przystąpić do Otwartego Funduszu Emerytalnego. Powinnaś to zrobić w ciągu 7 dni od rozpoczęcia pierwszej pracy lub założenia własnej dzialalności gospodarczej. Od twojego dochodu zostanie odprowadzana składka emerytalna.

Jeśli jednak tego nie zrobisz zostaniesz przez ZUS przypisana do któregoś z funduszy w drodze losowania. Wyłączeni z niego są studenci, którzy: nie skończyli 26 lat, podjęli pracę na podstawie umowy zlecenia lub o dzieło, rozpoczeli studia doktoranckie. ZUS przeprowadza losowanie dwa razy w roku- w styczniu oraz lipcu. Nie warto jednak do tego dopuścić. Wybierając fundusz wcześniej, twoje składki szybciej zaczną być inwestowane, co oczywiście przełoży się na przyszłą emeryturę. Ponadto sama możesz wybrać fundusz, jaki uznasz za najlepszy, to znaczy osiągający najwyższe zyski w długim terminie.
Trochę dla ZUS resztę dla funduszy. Z twojej pensji pracodawca odprowadza 9,52 proc. na ubezpieczenie emerytalne. Z tego do wybranego przez ciebie funduszu trafia 7, proc. Przekazuje je do ZUS, który z kolei dostaje pieniądze z twojej firmy. Fundusze Emerytalne mają za zadani epomnażać gromadzone w ten sposób twoje oszczędności. W tym celu inwestują je w obligacje, akcje. Po osiągnięciu przez ciebie wieku emerytalnego, fundusz zacznie ci co miesiąc wypłacać zgromadzone w ten sposób oszczędności. Wraz z pieniędzmi ZUS będzie to twoja emerytura.
Sprawdzaj wyniki! Większości z nas wystarczy, że należymy do funduszu. A to błąd. Warto bowiem zainteresować się jak nasz fundusz daje sobie radę, bo to będzie miało realne przełożenie n anaszą późniejszą emeryturę. Śledź więc wyniki swojego funduszu za pomocą internetu czy prasy. Zapoznaj się także z wykazem składek, znajduje się tam także wysokość stopy zwrotu-im wyższa tym dla nas lepiej.
Kiedy powinnas pomyślec o zmianie. Jeśli po kilku latach członkostwa w funduszu zorientujesz się, że twój fundusz cały czas jest na końcu listy rankingowej, stopa zwrotu za okres conajmniej 3 lat jest dużo niższa niż w przypadku innych OFE powinnaś zdecydowanie zmienić swój fundusz.
Jak wybrać nowy fundusz? Przymierzając się do tego sprawdź: zyski, jakie przynosiły fundusze w ostatnich latach, koszty czyli ile wynoszą opłaty od skladki oraz opłaty za zarządzanie, dostępność do istotnych informacji- warto wiedzieć czy będziesz mógł je uzyskać smsem lub przez internet.
Jak zmienić fundusz na nowy? możesz to oczywiście zrobić w każdej chwili, ale faktyczna zmiana nastąpi dopiero podczas jednej z sesji transferowych, które odbywają sie pod koniec lutego, maja, sierpnia oraz listopada. Jeżelii chcesz by zmiana nastąpiła na najbliższej sesji, nalezy podpisac zmiane z wybranym funduszem do 25 miesiąca poprzedzającego ten transfer.
po podpisaniu umowy powinnaś niezwłocznie powiadomiś swoj dotychczasowy fundusz o tym, że z niego rezygnujesz. W tym celu wypełniasz specjalny formularz, który otrzymasz od przedstawiciela nowego funduszu. Druk wysyłasz zwykłym listem lub też dostarczasz osobiście.

---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Doradca finansowy, jak wybrać odpowiedniego?

Doradca finansowy, jak wybrać odpowiedniego?

Autorem artykułu jest Joanna M.



Każdy z nas codziennie podejmuje jakieś wydatki czy inwestycje. Chodzimy na zakupy, do lekarzy, staramy się o kredyty, bądź chcemy ulokować nasze pieniądze tak aby za jakiś czas mieć z tego korzyści. Łatwo we wszystkich propozycjach i ofertach pogubić się i często nie wiemy nawet co będzie dla nas najlepsze.

W takich chwilach możemy zgłosić się do doradcy finansowego, oczywiście takie małe transakcje jak codzienne zakupy zazwyczaj rozliczamy i podejmujemy sami ale jeśli chodzi o większe kwoty, doradca może nam pomóc, aby nasza decyzja była jak najbardziej korzystna dla nas.
Osoba, która jest doradcą finansowym musi mieć szerokie rozeznanie na rynku finansów, musi być na bieżąco z wszystkimi ofertami banków oraz funduszy. Istnieją doradcy, którzy współpracują z określonym bankiem lub są tez doradcy niezależni.
Warto wiedzieć, że takim doradcą może zostać każdy kto jest pełnoletni, nie ma na to żadnej licencji, czy certyfikatu. Oznacza to, że niestety nie każdy doradca jest tak samo fachowy i rozeznany w dostępnych produktach bankowych. Nie ma obowiązków posiadania takich certyfikatów ale np. Europejska Akademia Planowania Finansowego zajmuje się egzaminowaniem doradców finansowych i po zakończeniu pomyślnie takiego egzaminu doradca otrzymuje dyplom, warto więc się rozejrzeć czy nasz przyszły bądź obecny doradca takowy dyplom posiada.

Jak więc się przekonać czy doradca z którym się chcemy spotkać jest wystarczająco doświadczony i fachowy? Doradca powinien nieustannie się dokształcać, ponieważ w takiej branży wszystko jest zmienne. Musi być osobą rzetelną, powinien potrafić wytłumaczyć wszystkie niejasne dla nas słowa z języka bankowego.
Jednak aby być przekonanym że trafimy na dobrego doradcę finansowego najlepiej jest udać się do dużej renomowanej firmy zajmującej się właśnie doradztwem. Takim firmom przecież zależy na wizerunku a wiec też nie zatrudniają osób nieprzygotowanych i źle obeznanych, ponadto organizują pracownikom często nowe szkolenia. Warto jest też po prostu zapytać znajomych czy znają jakiegoś dobrego doradcę.
Pamiętajmy, że przy rozmowie z doradcą należy być przygotowanym, bowiem musi on znać nasze możliwości finansowe, potrzeby oraz plany, tylko wtedy będzie mógł nam odpowiednio doradzić.
Pamiętaj za doradcę finansowego nie płacisz, nie pobiera on od ciebie żadnych opłat.

---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Skąd wziąć pieniądze będąc nastolatkiem?

Skąd wziąć pieniądze będąc nastolatkiem?

Autorem artykułu jest myślozbrodnia



Młody człowiek wkraczający w dorosłe życie staje przez szeregiem pokus materialnych. Bo w końcu jak można nie mieć nowego telefonu z aparatem i dostępem do internetu, skoro wszyscy rówieśnicy już mają? Nie zawsze rodzice decydują się na wspomożenie dziecka.

... często słyszy się popularne wymówki "ja i tata wypruwamy sobie żyły, żeby was wszystkich utrzymać, a ty jeszcze chcesz 1000 złotych na XBoxa?", "gdyby nie cholerne podatki, to dostawałbyś od nas wszystko co chciał", "ja w twoich czasach sam pracowałem w sklepie na ówczesne obiekty pożądania, takie jak dżinsy Odra i radio Unitra".
Pozbawiony pomocy rodziców nastolatek zaczyna samemu myśleć skąd wziąć pieniądze. Kiedy włączy przeglądarkę internetową, na różnych stronach zostaje atakowany "cudownymi" sposobami zarabiania pieniędzy, takimi jak klikanie w banery, spamowanie komenatrzy na blogach linkami z odnośnikiem do ebooka, za sprzedanie którego można dostać prowizję, a także kuriozami w rodzaju zarabiania na sprzedawaniu itemów i postaci w grach sieciowych. Szczerze mówiąc odradzam takie sposoby, gdyż nie zawsze są one pewne, a po drugie stosunek czasu poświęconego na taką pracę do wynagrodzenia zazwyczaj jest niekorzystny.


Jak więc można zarobić będąc nastolatkiem? Kiedy skończymy 16 lat, możemy wyrobić sobie NIP i zgłosić się do pełnoprawnej pracy na pół etatu. Młodych pracowników przyjmuje na przykład McDonald. Zarobki z pracy w tej firmie nie są może oszałamiające, ale za to pracując w McDonaldzie poznajemy standardy koroporacyjne, co może przydać nam się w dorosłym życiu. Zaznaczenie pracy w McDonaldzie w odpowiedniej rubryce CV może być później pozytywnie odebrane przez pracodawcę, ponieważ oznacza to, że kandydat coś już w życiu robił, a nie tylko "studiował".

Skąd wziąć pieniądze

Jeśli nie mamy jeszcze 16 lat, nie należy się poddawać, gdyż nadal istnieje kilka możliwości zarobku. Musimy tylko otworzyć szeroko oczy i umysł. Ostatnio przyszła zima i wielu kierowców nie ma ochoty codziennie odśnieżać podjazdów. Może wypadałoby wyjąć z piwnicy łopatę i zaproponować im pomoc? Zdaję sobie sprawę, że to porada raczej dla chłopaków, ale i dziewczyny mogą znaleźć ciekawe źródła zarobku. Na przykład często się zdarza, że sąsiedzi w bloku potrzebują osoby do wyprowadzenia ich psa, kiedy danego dnia dłużej pracują. Możemy także zrobić użytek z naszych umiejętności? Może lubimy pisać, a nasze wypracowania są zawsze oceniane na czwórki i piątki? Możemy wtedy spróbować swoich sił w lokalnej gazecie. Wystarczy napisać artykuł o rocznicy naszej szkoły albo o problemie Pani Hani z czwartego piętra, którą to denerwują gołębie na parapecie. Jeśli artykuł spodoba się redaktorom, dostaniecie wierszówkę. Inną, ciekawą możliwością jest udzielanie korepetycji dzieciom z podstawówki. Jeśli dobrze się uczycie, zakres ich wiedzy nie powinien sprawiać wam problemu, a możecie zarobić nawet 10-20 złotych za godzinę. Trzeba tylko szukać możliwości, bo pieniądze może nie leżą na ulicy, ale na peweno są dostępne dla każdego, kto zdecyduje się pomagać innym.

---

Człowiek silny widzi możliwości, człowiek słaby szuka przeciwności.

Jak zarobić pieniądze?


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

III filar - już dziś oszczędzaj na swoją emeryturę.

III filar- już dziś oszczędzaj na swoją emeryturę.

Autorem artykułu jest Joanna M.



Trzeci filar to wszystkie nieobowiązkowe formy oszczędzania kapitału na przyszłą emeryturę. Może to być Indywidualne Konto Emerytalne (IKE) w różnej formie, np. polisy na życie czy długoterminowej lokaty w banku.

Co to jest IKE? Z tej formy oszczędzania może skorzystać parktycznie każda osoba. Aby założyć IKE trzeba miec 16 lat i napisac oświadczenie w przypadku osób po 55 roku życia, że nie dokonałeś wypłaty wcześniej z IKE. Osoby w wieku 16-18 lat moga dokonywac wpłat na konto tylko w tym roku gdy były zatrudnione na umowe o pracę i w wysokości nie przekraczającej uzyskanych w ten sposób dochodów. A więc rodzice nie moga np. założyć swojemu dziecku Indywidualnego Konta Emerytalnego. Nie może ono także przekazać na IKE pieniędzy zarobionych w czasie wakacyjnej pracy na umowe zlecenie.
Jesli jednak jesteś osobą pełnoletnią możesz wpłacać pieniądze niezależnie od tego z jakich źródel masz dochody. Przepisy także nie określają górnej granicy wieku osoby, która chce w ten sposób oszczędzać. Sam decydujesz ile chcesz wpłacać na konto. Może to byc zarówno 100 jak 1000zł. Istnieje tylko górna granica wpłat- 300 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Od ciebie także zależy w jakim terminie i z jaką częstotliwością będziesz dokonywał wpłat.
Gdzie możesz na nim oszczędzać? Przepisy przewidują cztery formy oszczedzania w IKE:
-w banku (na lokacie lub rachunku), w towarzystwie ubezpieczeniowym w formie polisy na życie z funduszem, w biurze maklerskim, w towarzystwie funduszy inwestycyjnych.
Jak założyć IKE? Aby to zrobić, zawierasz umowę pisemną z jedną z ww. instytucji. Musisz także złożyć oświadczenie, że nie posiadasz takiej formy gromadzenia oszczędności w innej instytucji. Taka umowa powinna określać: zakres, częstotliwość i formę informowania oszczędzającego o środkach zgromadzonych w IKE, koszty i opłaty obciążające oszczędzającego w związku z prowadzeniem IKE, sposób oznaczenia dyspozycji dotyczących środków zgromadzonych na IKE, sposób postępowania instytucji w przypadku gdy suma wpłat dokonywanych przez oszczędzającego w danym roku przekroczy maksymalną wysokość wpłat, termin dokonania wypłaty, wypłaty transferowej oraz zwrotu, sposób postępowania z zyskami z papierów wartościowych zgromadzonych na IKE oszczędzającego, okres wypowiedzenia umowy. W umowie IKE możesz ponadto wskazać jedną lub więcej osób, którym zostaną wypłacone pieniądze w przypadku twojej śmierci. Jesli tych osób jest kilka, ich udziały bedą równe.

---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Kapitał na przyszłość

Kapitał na przyszłość

Autorem artykułu jest Joanna M.



Jak wynika z badań, planowanie przyszłości nie należy do naszych mocnych stron. A już na pewno nie myślimy o tym, co będzie za 20 czy 30 lat. Życie na 100 procent kojarzy nam się z szaleństwem, młodościąi spontanicznością. Pytani o dalszą przyszłość na ogół mamy problem z odpowiedzią.

To jest na prawdę proste! Wystarczy odpowiednio wcześnie zacząć oszczędzać. Wymówka, że to niemożliwe, trudne, nie ma tu racji bytu. Z resztą za dwa, trzy lata nasza sytuacja może się przecież zmienić i otworzą sie przed nami całkiem nowe możliwości. Trzeba więc zacząć już teraz! Każda suma, choćby 100zł, odkładana co miesiąc przez wiele lat pozwala zaoszczędzić całkiem sporą kwotę, którą możemy przeznaczyć na realizację naszych marzeń i celów. Co więcej, wyrobimy w sobie nawyk oszczędzania i zabezpieczania swojej przyszłości.

Kluczem do sukcesu jest długoterminowe oszczędzanie. Przypomina ono budowanie domu. Najpierw musimy podjąć decyzję a potem ją realizować. Ważne, by inwestycja była dobrze zaprojektowana i dopasowana do potrzeb obecnych i przyszłych.
Nasza przyszłość. Kolejne etapy życia oznaczają różne wyznania, a czasami niestety też problemy. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkich sytuacji. latego też dobrze jest wybrać taki sposób oszczędzania, który dostosuje się do nas, da możliwość modyfikacji. W wyborze sposobu oszczędzania i planowaniu finansów warto skorzystać z pomocy ekspertów, którzy podpowiedzą, jak najlepiej zarządzać swoimi finansami.

Szukaj elastycznych rozwiązań. Dobrym pomysłem są ubezpieczenia ochronno-inwestycyjne, które łączą w sobie możliwość ochrony ubezpieczeniowej i pomnażania kapitału na przyszłość. Osoba ubezpieczona sama decyduje o wysokości składki, może zmieniać jej wielkość i częstotliwość, a nawet skorzystać z czasowego zawieszenia jej opłacania. Dobre produkty tego typu pozwalają swobodnie dopasowywać sumę ubezpieczenia do bieżących potrzeb.

---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Gdy dostaniesz wypowiedzenie

Gdy dostaniesz wypowiedzenie

Autorem artykułu jest Joanna M.



Zwolnienie z pracy zwykle następuje za wypowiedzeniem. Za ten okres masz prawo do wynagrodzenia (nawet gdy nie musisz świadczyc pracy), a także dni wolne na szukanie nowej pracy.

Umowa ma znaczenie. Gdy szef cię zwalnia, nie może zrobić tego w dowolny sposób, lecz musi zachować przewidziany prawem termin. Jego długość zależy od rodzaju umowy i twojego stażu pracy.
Gdy miałaś umowę na okres próbny, okres wypowiedzenia wynosi:
3 dni robocze, gdy okres próbny nie przekraczał 2 tygodni,
tydzień, jeśli zostałaś zatrudniona na czas dłuższy niż 2 tygodnie, ale krótszy niż 3 miesiące,
2 tygodnie, gdy okres próbny wynosi 3 miesiące.
Umowa na czas określony. Taka umowa rozwiązuje się z upływem terminu, na jaki została zawarta i w zasadzie nie można jej wypowiedzieć. Jednak gdy takie zatrudnienie ma trwać dłużej niż 6 miesięcy, strony (ty i pracodawca) mogą przewidzieć w umowie wcześniejsze jej rozwiązanie za 2-tygodniowym wypowiedzeniem. Na takich samych warunkach można wypowiedzieć umowę o zastępstwo, która jest rodzajem umowy na czas określony. Jednak w tym wypadku okres wypowiedzenia jest krótszy i wynosi tylko 3 dni.
Albo na czas nieokreślony. Twój okres wypowiedzenia w takim przypadku zależy od tego, ile czasu pracowałaś w firmie, która cię zwalania. Wynosi on:
2 tygodnie, jeżeli pracowałas krócej niż 6 miesięcy,
1 miesiąc, gdy byłaś zatrudniona co najmniej 6 miesięcy, ale krócej niż 3 lata,
3 miesiące, gdy twój staż pracy wynosi co najmniej 3 lata.
Przepisy kodeksu pracy dopuszczają skrócenie okresu wypowiedzenia. Jeżeli jest to na rękę zarówno tobie jak i pracodawcy, możecie ustalić (już po wręczeniu ci wypowiedzenia) wcześniejszy termin rozwiązania umowy. Natomiast pracodawca może jednostronnie skrócić ci trzymiesięczny okres wypowiedzenia, maksymalnie jednak do jednego miesiąca. Ma prawo tak postąpić tylko gdy dana firma ogłosiła upadłość lub została zlikwidowana. W takim przypadku masz prawo do odszkodowania w wysokości wynagrodzenia za pozostałe miesiące.

Gdy dostajesz wypowiedzenie. Musi ono mieć formę pisemną. Jest skuteczne gdy dojdzie do ciebie w taki sposób, że będziesz mogła zapoznać się z jego treścią. A zatem pracodawca może ci je wręczyć lub wysłać listem poleconym. Niestety odmowa przyjęcia wypowiedzenia nie wstrzymuje jego biegu.
Kiedy już dostaniesz wypowiedzenie, uważnie je przeczytaj! Zwróć uwagę z jaką datą została wypowiedziana umowa. Jeśli byłaś zatrudniona na czas nieokreślony sprawdź czy pracodawca uzasadnił w wypowiedzeniu swoją decyzję. Powód zwolnienia powinien być konkretny i szczegółowy. Tylko wtedy masz szansę ustosunkować się do niego i dochodzić swoich praw przed sądem (pouczenie o tym musi znaleźć się w dokumencie). Możesz także dostać propozycję- porozumienia stron lub wypowiedzenia z winy firmy. Wtedy wybierz tę drugą. Dostaniesz odprawę, a ponadto zasiłek dla bezrobotnych będzie ci przysługiwał już w 7 dniu po zarejestrowaniu się. Przy porozumieniu stron poczekasz na niego aż 90 dni! Oczywiście nie dostaniesz też odprawy.

Dni na poszukiwanie pracy. W okresie wypowiedzenia przysługują ci wolne dni na szukanie nowego zatrudnienia (musisz złożyć o to wniosek). Ich liczba zależy od długości okresu wypowiedzenia. Gdy wynosi dwa tygodnie lub miesiąc, masz dwa dni wolne, przy trzymiesięcznym wypowiedzeniu- 3 dni. Za te dni oczywiście należy ci się wynagrodzenie.

---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Co zrobić, gdy ojciec nie płaci alimentów?

Co zrobić, gdy ojciec nie płaci alimentów?

Autorem artykułu jest Joanna M.



Zgodnie z prawem rodzice powinni dbać o utrzymanie dziecka. Najlepiej, jeśli potrafią sami porozumieć się w sprawie wysokości alimentów. Niestety bardzo często sytuacja wygląda tak: prosisz ojca dziecka o pieniądze, a on tłumaczy się, że nie ma środków, bo właśnie stracił pracę lub miał niespodziewane wydatki.

Zdarza się także, że po prostu cię zbywa.

Najpierw trzeba napisac pozew. Nie jest to trudne więc możesz go sporządzić sama. W danym piśmie należy podać następujące informacje:
-imię i nazwisko dziecka, twoje dane, jako jego ustawowego przedstawiciela oraz adres zamieszkania,
-dane ojca dziecka wraz z jego adresem,
-wartość przedmiotu sporu, czyli sumę alimentów (możesz ubiegać się o alimenty za okres do trzech lat wstecz).
Swoje żądanie musisz oczywiście uzasadnić. Powinnaś krótko opisać swoją sytuację finansową. A takze w jakiej sytuacji znaduje się ojciec dziecka. Pamiętaj, aby zaznaczyć, że prosisz o rozpatrzenie sprawy pod twoją nieobecność. Jeśli tego nie zrobisz i z pewnych powodów nie stawisz sięna rozprawie, cała sprawa będzie się bardzo odwlekać w czasie. Podpisz na końcu własnoręcznie pozew.
Do twojego pozwu powinnaś dołaczyć:
-odpis skrócony aktu urodzenia dziecka,
-wyrok rozwodowy lub akt ślubu,
-oświadczenie o uznaniu dziecka lub też wyrok ustalający ojcostwo,
-zaświadczenie o zarobkach z twojego zakładu pracy lub urzedu pracy jesli pobierasz zasiłek dla bezrobotnych,
-wyliczenie kosztów utrzymania dziecka (warto zbierać wszelkie dowody opłat).

Złóż pismo w sądzie opiekuńczym. Pozew składasz w sądzie rejonowym (wydział rodzinny i nieletnich). Możesz wybrać ten, w którego obrębie mieszkasz, lub też sąd właściwy dla miejsca zamieszkania ojca dziecka. Pismo (w dwóch egzemplarzach- jeden dla sądu, drugi dla pozwanego) możesz złożyć osobiście lub wysłać listem poleconym.

W jakiej wysokości możesz otrzymać alimenty. Przepisy nie określają granic żądanej sumy. Jednak powinnaś do tej sprawy podejść racjonalnie. Gdy wiesz, że ojciec dziecka pracuje w prywatnej firmie, możesz założyć, że ma niezłe zarobki, więc możesz żądać wyższej kwoty. Jeśli jednak jest zatrudniony w państwowej firmie, jego zarobki nie są zbyt wysokie więc nie jest dobrym pomysłem żądać wygórowanych kwot. To sąd ustala alimenty, kierując się oczywiście potrzebami dziecka, jak i zarobkowymi i majątkowymi możliwościami ojca. Jeżeli nie będziesz zadowolona z orzeczenia, możesz odwołać się do sądu okręgowego. Masz na to 14 dni.

Wybierz się do komornika. Niestety wyrok alimentacyjny to dopiero połowa szczęścia. Teraz musisz zrobić wszystko, by przyznane pieniądze nie zostały wyłącznie na papierze. Jeśli więc ojciec dziecka nie chce dobrowolnie płacić trzeba go do tego zmusić. Jak to zrobić?
-najpierw udaj się do firmy, w której pracuje ojciec dziecka i złóż w kadrach prawomocny wyrok. Pracodawca ma obowiązek co miesiąc potrącaćmu z wynagrodzenia określoną prez sąd kwotę. Jesli ojciec dziecka jest rencistą lub emerytem wyrok złóż w ZUS.
-skieruj sprawę do komornika. Wybierz tego, w którego rewirze mieszka ojciec dziecka. Weź ze sobą dowód oraz wyrok sądu. Wniosek o przeprowadzenie egzekucji wypełnisz już na miejscu. Dobrze jest kontaktowac się z komornikiem co jakiś czas w celu ustalenia postępów w danej sprawie. W razie problemów możesz złożyć na niego skargę i domagać się odszkodowania. Masz na to 7 dni, od kiedy dowiedziałaś się zachowaniu danego komornika.

---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl