niedziela, 24 września 2017

Czy samodzielnie ocenię swoją zdolność kredytową?

Czy samodzielnie ocenię swoją zdolność kredytową?


Autor: Artelis - Treść Zewnętrzna


Ocena zdolności kredytowej nie jest prostym procesem. Każdemu potencjalnemu wierzycielowi zależy na tym by udzielony przez niego kapitał w formie kredytu bądź pożyczki został zwrócony. Ryzyko biznesowe jest dość znaczne, więc każda z instytucji finansowych zwraca szczególną uwagę na metodologię oceny zdolności kredytowej swoich potencjalnych klientów.


Zazwyczaj tematem tym zajmuje się dział odpowiedzialny za analizę, ryzyko finansowe bądź controling pożyczkodawcy. Działy te tworzą swoje własne algorytmy, które pomagają w automatyzacji oceny zdolności kredytowej. Banki i firmy pożyczkowe pracują ciągle nad udoskonaleniem tego procesu ponieważ muszą połączyć potrzebę podjęcia szybkiej decyzji wraz z koniecznością rzetelnej oceny pożyczkobiorcy. Na pewno minimum formalności co do oceny zdolności kredytowej i szybką decyzję otrzymasz w firmie ekassa.com.

Odpowiedź na tytułowe pytanie nie jest jednoznaczna, samodzielna ocena zdolności kredytowej nie będzie prosta i jest uzależniona od konkretnej instytucji finansowej. Odmowa udzielenia kredytu u jednego pożyczkodawcy nie oznacza automatycznie, iż w innym miejscu również uzyskamy decyzję odmowną. Dlatego też warto zawsze sięgnąć po gotowe algorytmy w Internecie które nam pomogą w ocenie zdolności kredytowej, a nawet podpowiedzą na podstawie naszych danych gdzie można by było uzyskać pożyczkę.

W przypadku oceny kredytowej bazujemy na pewnych oczywistych danych takich jak:

- wysokość dochodu netto osiąganego w miesiącu, przeważnie firmy weryfikują jaką kwotą realnie klient dysponuje, ile zostaje mu na rękę po spłacie podatków i wszystkich opłat, przy weryfikacji przeważnie nie bierze się pod uwagę takich dochodów jak zasiłki, alimenty, pomoc doraźna, dodatki mieszkaniowe i tymczasowe zasiłki itd.

- forma zatrudnienia – gdzie oczywiście najwyższą ocenę ma umowa na czas nieokreślony, umowa zlecenia czy o dzieło chociażby przynosiła lepszy dochód nie jest tak wysoko ceniona, w szczególności w przypadku kredytów długoterminowych;

- stabilność otrzymywanego dochodu – w tym wypadku może być oceniony także pracodawca, branża, w której pracujesz czy może zapewnić trwałe zatrudnienie albo źródło dochodu;

- bieżące zobowiązania finansowe – są bardzo istotnym czynnikiem wpływającym na podjęcie decyzji o udzieleniu kredytu, samo posiadanie karty kredytowej i dostępność limitu może znacząco obniżyć zdolność kredytową;

- koszty utrzymania – w szczególności te stałe jak media, telefon i Internet;

- wysokość wnioskowanego kredytu oraz okres spłaty;

- wiek wnioskującego - po ukończeniu 60 lat bardzo trudno jest uzyskać kredyt na dłuższy okres, często też nie jest łatwo uzyskać pożyczki osobom do 25 roku życia, przeważnie takie osoby nie mają zbyt stabilnego źródła dochodu i historii kredytowej;

- wkład własny – często wszelkie braki w powyższych punktach można nadrobić wkładem własnym, kilkanaście albo kilkadziesiąt procent wkładu własnego może dać pożyczkodawcy komfort, iż klient poważnie traktuje inwestycje i jest gotowy partycypować w kosztach na starcie;

- zabezpieczenie – najlepszym zabezpieczeniem jest nieruchomość, dlatego też banki udzielają kredytów hipotecznych na duże sumy i długi termin ponieważ dysonują wartościowym majątkiem w formie zabezpieczenia pożyczonego kapitału.

- historia kredytowa – jest to w dużej mierze ocena w jaki sposób klient podchodzi do swoich zobowiązań, często osoby o całkiem niezłych dochodach ignorują swoje zobowiązania i spłacają je nie na czas i choćby spełniali powyższe kryteria mogą nie przejść weryfikacji ponieważ nie mają pozytywnej historii w biurach gromadzących dane niesolidnych dłużników.

- wyciąg bankowy – niejednokrotnie banki proszą o przedłożenie wyciągu bankowego, ma to na celu weryfikacje powyższych punktów, ale także analizę dysponowania środkami.

Warto również zwrócić uwagę na rekomendację Krajowego Nadzoru Finansowego, które wskazują, iż pełna kwota raty kredytu nie może być wyższa niż 50% dochodu netto na miesiąc. Reasumując warto przy ocenie zdolności kredytowej skorzystać z pomocy profesjonalnych doradców, albo zwrócić się bezpośrednio do pożyczkodawcy, który zgodnie ze swoimi indywidualnymi metodami oceny wskaże na jaką sumę możesz otrzymać pożyczkę, całkowicie za darmo uzyskasz taką informację w ekassa.com.


Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Jak wyjść z długów?

Jak wyjść z długów?


Autor: Marta Gieremek


Ponad połowa Polaków jest zadłużona a tendencja ta idzie cały czas w górę. Przyczyną jest nagła choroba, upadłość firmy i wiele innych problemów życia codziennego. Czy jest szansa żeby wyjść ze spirali długu? Gdzie szukać pomocy?


Pytając osoby z problemami finansowymi jak widzą wyjście z zadłużenia większość z nich odpowie iż trzeba załatwić większy kredyt na spłatę długów. Wskazuje to tylko, iż nie nauczyło ich nic to, że już wcześniej brali kredyty na spłatę pożyczek, a tym samym wpędzili się w spiralę zadłużeń. Pożyczki kosztują nie mało ich koszty sumują się tworząc kwotę którą trzeba oddać, choć nie widziało się jej na oczy. Oczywiście konsolidacja kredytów często jest opłacalna. Przykładowo posiadanie kilku chwilówek jest znacznie droższe niż jednego kredytu. I wówczas skonsolidowanie tych chwilówek pozwala na pozbycie się balastu kilku rat i spłacanie jednego kredytu jedną ratą. Niestety większość osób podchodzi do konsoliacji dość beztrosko kierując się życiowym credo iż jakoś to będzie. To droga do nikąd jeśli dłużnik nie był w stanie do tej pory spłacać swoich kredytów to czemu teraz nagle będzie płacił ratę kredytu konsolidacyjnego?

Oddłużenie poprzez dalsze zadłużanie jest sprzecznością. Rozpoczęcie pomocy zadłużonym rozpocząć należy od dokładnego zbadania źródła problemów. Warto zwrócić się do kancelarii prawnej mającej doświadczenie w tym zakresie, gdyż może ona nam skutecznie pomóc. Przygotowując się do spotkania z adwokatem zainteresowany powinien przjrzeć i przygotować wszystkie dokumenty, z których druga strona mogłaby wywnioskować wpomniany dług. Często okazuje się, że zawarte umowy zawierają rażące uchybienia na które można powołać się w obronie przed sądem. Kolejnym etapem są negocjacje z wierzycielem. Tutaj szczególnie potrzebna jest pomoc prawnika. Poprzez zawarcie ugody można wynegocjować umorzenie części negatywnych skutków, które powstały na skutek zadłużenia. Na proces oddłużeniowy składa się: prowadzenie przez kancelarię negocjacji z wierzycielem, ochrona przed egzekucją, sprawdzenie zgodności z prawem działań podejmowanych przez komornika, porady prawne, próba ustalenia nowych warunków kredytowania lub spłaty zaległych zobowiązań przez umorzenie części długu czy anulowanie odsetek, reprezentowanie dłużnika przed sądem czy komornikiem.


Jeśli jesteście Państwo zainteresowani tą tematyką, borykacie się z podobnymi problemami zapraszamy do kontaktu z Kancelarią Adwokacką Dominik Marchewka pod numerem telefonu 530 834 077 pomożemy w każdej sytuacji. Odpwoiemy na wszystkie Państwa pytania.

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Pomoc finansowa dla zadłużonych – czym jest i kiedy można z niej skorzystać?

Pomoc finansowa dla zadłużonych – czym jest i kiedy można z niej skorzystać?


Autor: Artelis - Treść Zewnętrzna


Osoby zadłużone często zastanawiają się, jak wyjść na prostą i zapanować nad swoimi finansami. Jeżeli jesteś w podobnej sytuacji, to musisz wiedzieć, że jest kilka rozwiązań, wdrożenie których powinieneś rozważyć.


Prawem wierzyciela jest domagać się uregulowania zobowiązania, a obowiązkiem dłużnika – je spłacić. Problem jednak w tym, że nie każda zadłużona osoba przychyla się do uregulowania długu. Być może Twoje kłopoty finansowe są wynikiem np. utraty pracy i wyczerpania się oszczędności lub nieudanej próby stworzenia własnego biznesu. To, dlaczego jesteś zadłużony, nie ma chwilowo znaczenia – ważne, abyś jak najszybciej odzyskał finansową stabilizację, a następnie wyciągnął wnioski z popełnionych błędów. Od czego zacząć? Sprawdź, jak w praktyce wygląda pomoc finansowa dla zadłużonych.

Ugoda z wierzycielem – czy i kiedy się na nią zdecydować?

Jeżeli nie masz jeszcze opóźnień w spłacie kredytu lub są one niewielkie, to warto renegocjować warunki umowy i spróbować dostosować spłatę zobowiązania do Twoich obecnych finansowych możliwości.

Sprawa trafiła do firmy windykacyjnej? Musisz wiedzieć, że pracownicy takich firm są upoważnieni do zawierania ugód z zainteresowanymi klientami. Dzięki temu mogą ustalić ratalnym plan wyjścia z zadłużenia. Co więcej, pomoc finansowa dla zadłużonych wiąże się również z tym, że po podpisaniu ugody, dłużnik może mieć pewność, że jego sprawa nie zostanie przekazana do sądu. Wstrzymanie dalszych działań windykacyjnych daje komfort psychiczny.

A może umorzenie części długu?

Firma windykacyjna może zdecydować, że – po podpisaniu nowej umowy, w której zostanie uwzględniony harmonogram spłat – część zobowiązania dłużnika zostanie anulowana. Najczęściej są to odsetki naliczone od kwoty głównej, które mogą znacznie powiększyć całkowitą sumę do spłaty. Jeżeli chcesz dojść do kompromisu z firmą windykacyjną , możesz samodzielnie zaproponować mu takie rozwiązanie – podejmij inicjatywę.

Kiedy można skorzystać z pomocy finansowej dla zadłużonych?

Masz przeterminowane zobowiązania? Zamiast unikać problemu, zacznij działać. Skorzystanie z pomocy finansowej dla zadłużonych to dobry sposób, aby dogadać się z wierzycielem i odzyskać stabilność finansową. Nigdy nie jest za późno, aby rozpocząć spłatę swoich długów – wystarczy tylko, że zrobisz pierwszy krok. Po dogadaniu się np. z doradcą firmy windykacyjnej, będziesz mógł nie tylko spłacić zadłużenie na dogodnych dla siebie warunkach, lecz także rozpocząć budowę pozytywnej historii kredytowej.


Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Plan - oszczędzanie

Plan - oszczędzanie


Autor: Wojtek Kozłowski


Oszczędzić tak naprawdę chce każdy, bardzo ciężko jednak zorganizować sobie domowy budżet w taki sposób, aby było to możliwe.


Często nawet nie zwraca się uwagi na to, w jaki sposób wszystkie pieniądze zniknęły z konta przed końcem miesiąca. Dlatego też warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii, dzięki którym oszczędzanie może okazać się znacznie prostsze i jednocześnie bardziej efektywne.

Bilans wydatków

Aby skutecznie oszczędzać bardzo ważne jest stworzenie miesięcznego bilansu wydatków, w którym będziemy opisywać wszystko, za co zapłaciliśmy i co kupiliśmy. Na końcu miesiąca, kiedy spojrzy się na taki bilans, będzie można z pewnością stwierdzić, że połowy z wymienionych rzeczy nie musieliśmy kupować. Bardzo często wydaje się pieniądze na niepotrzebne rzeczy, co da się zobaczyć dopiero po zapisywaniu wszystkiego w takim bilansie. Można wtedy wyeliminować takie produkty i w miesiącu następnym nie wydawać na nie pieniędzy.

Konto oszczędnościowe

Bardzo dobrym sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy, jest otwarcie konta oszczędnościowego. W każdym miesiącu będzie na nie przechodziła niewielka kwota pieniędzy z wypłaty, jakiej straty nie odczujemy w znacznym stopniu, a w konsekwencji po paru miesiąca, może z tego uzbierać się spora sumka.

Promocje

Kupowanie produktów w promocji jest opłacalne, ale tylko w momencie kiedy umie się odróżnić prawdziwą promocję, od chwytu marketingowego. Zanim zdecydujemy się na kupno określonego produktu, warto porównać jego cenę w innych sklepach i jeżeli naprawdę okaże się, że jest tańszy, to kupić więcej. Ponadto bardziej opłacalne jest zrobienie zakupów raz na dwa tygodnie, niż codzienne jeżdżenie do sklepu. W ten sposób można zaoszczędzić na kosztach dojazdu, a ponadto powstrzymać się od kupowania drobnych, niepotrzebnych rzeczy. Za każdym razem, jak idzie się do sklepu, kupuje się dużo takich rzeczy, które są nam niepotrzebne.


zobacz również: jak oszczędzać

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Uczciwy pożyczkodawca - jak sprawdzić instytucję finansową?

Uczciwy pożyczkodawca - jak sprawdzić instytucję finansową?


Autor: Artelis - Treść Zewnętrzna


Niezależnie od tego, czy wybrana przez nas firma pożyczkowa jest znana, czy też nie, powinniśmy skontrolować jej wiarygodność. Sektor pozabankowy przeszedł w ostatnich latach dużą rewolucję i stał się bardzo nowoczesny. Jego modernizacja spowodowała, że pojawiło się wiele fikcyjnych firm, które korzystają z ludzkiej nieodpowiedzialności.


Strona internetowa to wizytówka firmy pożyczkowej

Sektor FinTech proponuje swoim klientom wygodne pożyczki przez internet. Jest to oczywiście dużym udogodnieniem, gdyż wielu z nas jest przyzwyczajonych do załatwiania formalności w domowym zaciszu. Zamiast placówki stacjonarnej mamy stronę internetową. Jest ona wizytówką pożyczkodawcy, więc powinna być przejrzysta i łatwa w użytkowaniu. Powinniśmy mieć na niej dostęp do wszystkich interesujących nas dokumentów, takich jak różnego rodzaju regulaminy czy tabele opłat. Innym ważnym elementem jest zakładka, która najczęściej zatytułowana jest „o nas” – zaglądając tutaj znajdziemy najważniejsze informacje na temat historii firmy, jej założycieli i wartości. Ważne jest, aby na stronie internetowej znajdowały się wszelkie informacje dotyczące głównej siedziby firmy, adresu e-mail oraz telefonu kontaktowego – im więcej informacji możemy odnaleźć, tym lepiej. Dobrze, jeśli na stronie widnieją opinie innych pożyczkobiorców, którzy są zadowoleni ze współpracy z daną firmą.

Komisja Nadzoru Finansowego – rzetelne źródło informacji

Zanim zdecydujemy się na pożyczkę ratalną lub chwilówkę w danej firmie pożyczkowej, powinniśmy odwiedzić kilka serwisów, które podpowiedzą nam, których pożyczkodawców możemy obdarzyć zaufaniem. Źródłem wartościowych danych jest strona Komisji Nadzoru Finansowego – to centralny organ administracji rządowej. Sprawuje nadzór nad sektorem bankowym, rynkiem kapitałowym, ubezpieczeniowym, emerytalnym i wieloma innymi. Uogólniając, jej zadaniem jest monitorowanie całego rynku finansowego w Polsce. Nadzoruje ją Prezes Rady Ministrów.

Szczególnie przydatna jest lista ostrzeżeń publicznych, dzięki której dowiemy się, które firmy działają bez odpowiednich zezwoleń KNF, a przez to łamią prawo. Dzięki takim bazom rynek finansowy funkcjonuje prawidłowo, jest stabilny, bezpieczny oraz budzi zaufanie. KNF zapewnienia ochronę interesów uczestników tego rynku.

KRS najważniejszą bazą danych

Jeśli chcemy zaciągnąć pożyczkę bez ryzyka, to kolejną instytucją, do której baz powinniśmy się odwołać jest Krajowy Rejestr Sądowy. To scentralizowana, informatyczna baza danych składająca się z trzech osobnych rejestrów: przedsiębiorców, stowarzyszeń, dłużników niewypłacalnych. Prowadzona jest przez Ministerstwo Sprawiedliwości oraz sądy rejonowe, a więc mamy pewność, że odnalezione tutaj informacje są prawdziwe. Rejestr przedsiębiorców zajmuje się księgowaniem informacji takich jak status prawny firmy, sytuacja finansowa, kapitał, ewentualne zadłużenia podatkowe lub wobec ZUS. KRS jest rzetelnym źródłem informacji, z którego dowiemy się, czy firma istnieje i czy posiada Numer Identyfikacji Podatkowej (NIP) oraz REGON, który oznacza obecność przedsiębiorstwa w Rejestrze Gospodarki Narodowej.

Pożyczanie według Związku Firm Pożyczkowych

Kolejną instytucją, do której danych możemy się odwołać, jest Związek Firm Pożyczkowych. Zrzesza on większość firm zajmujących się udzielaniem internetowych pożyczek pozabankowych w Polsce. Członkowie ZFP zobowiązują się dbać o wysoki standard pożyczania w sferze pozabankowej.

Uczciwego pożyczkodawcę podsunie nam Rejestr Firm Pożyczkowych, który prowadzony jest właśnie przez ZFP. Informuje klientów o danych rejestrowych wiodących firm, które świadczą usługi pożyczkowe. Musimy jednak pamiętać, że baza ta prowadzona jest tylko w celach informacyjnych. Rejestr zawiera informacje zarówno na temat ogólnopolskich przedsiębiorstw, jak i tych działających regionalnie.

Portale pożyczkowe - tutaj znajdziesz wiarygodnego pożyczkodawcę

Szukając wiarygodnej firmy pożyczkowej warto również odwiedzić portale pożyczkowe, takie jak Loando.pl. Zajmują się one gromadzeniem informacji na temat pożyczkodawców oraz doradztwem z dziedziny finansów. Na stronach dedykowanych branży pożyczkowej odnajdziemy nie tylko porady związane z pożyczaniem, lecz przede wszystkim informacje dotyczące pożyczkodawców i ich polityki udzielania zobowiązań. Każda wiarygodna firma posiada tam swój opis, w którym zawarte zostały najważniejsze dane. Ponadto, co miesiąc tworzone są rankingi najlepszych ofert, dzięki czemu z łatwością dowiemy się, która propozycja pozabankowej pożyczki jest w danym momencie najbardziej atrakcyjna i godna uwagi. Niezwykle pomocne może okazać się także narzędzie nazywane porównywarką pożyczkową. Dzięki porównywarce pożyczek online Loando.pl w błyskawicznym tempie wyselekcjonowane zostaną najlepsze oferty zobowiązań.


Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Pożyczki gotówkowe – najważniejsze informacje!

Pożyczki gotówkowe – najważniejsze informacje!


Autor: Artelis - Treść Zewnętrzna


Zdarza się jakiś niespodziewany wypadek losowy, który wymusza na nas na przykład zakup nowego sprzętu, albo opłacenie wyjazdu.


W takich chwilach nie zawsze można liczyć na rodzinę czy znajomych, a jeśli chcemy załatwić coś szybko, tradycyjne banki raczej nie wchodzą w grę – pożyczki zaciągane w nich wiążą się z masą formalności do wypełnienia, nawet przy niskich kwotach. Dlatego też wiele osób myśli raczej o chwilówkach. Jest to rodzaj pożyczek gotówkowych, udzielanych przez parabanki klientom indywidualnym. Co warto wiedzieć o pożyczkach gotówkowych? Na co uważać, a jakich korzyści można się spodziewać?

Zdarza się jakiś niespodziewany wypadek losowy, który wymusza na nas na przykład zakup nowego sprzętu, albo opłacenie wyjazdu. W takich chwilach nie zawsze można liczyć na rodzinę czy znajomych, a jeśli chcemy załatwić coś szybko, tradycyjne banki raczej nie wchodzą w grę – pożyczki zaciągane w nich wiążą się z masą formalności do wypełnienia, nawet przy niskich kwotach. Dlatego też wiele osób myśli raczej o chwilówkach. Jest to rodzaj pożyczek gotówkowych, udzielanych przez parabanki klientom indywidualnym. Co warto wiedzieć o pożyczkach gotówkowych? Na co uważać, a jakich korzyści można się spodziewać?

Jeśli chcesz zaciągnąć kredyt gotówkowy, zapewne w Twojej głowie pojawia się mnóstwo pytań. Przede wszystkim myślisz czy wybrać tradycyjny bank, czy raczej parabank – tu decyzja należy do Ciebie, choć (jak już wspomniano we wstępie) ta druga opcja jest znacznie szybsza i łatwiej dostępna. Sam kredyt gotówkowy jest po prostu udostępnieniem pewnej, ustalonej wcześniej, sumy pieniędzy przez pożyczkodawcę pożyczkobiorcy. Mnóstwo interesujących ofert możesz znaleźć na stronie finrada.pl. Ale czy warto?

Jeśli chodzi o zalety, bardzo łatwo je wymienić. Przede wszystkim pieniądze, które otrzymujemy w ten sposób mogą zostać przeznaczone na dowolny cel. Nikt nie interesuje się tym, czy kupimy sobie lodówkę, nowy telewizor, czy może bilet na egzotyczne wakacje. Wszystko pozostaje kwestią indywidualnych potrzeb i chęci. Kolejny plus to brak koniecznych zabezpieczeń czy poręczeń. Nie trzeba – jak na przykład w przypadku kredytów samochodowych – oddawać części własności pożyczkodawcy. Co kupimy za pieniądze, jest nasze. Takie pożyczki można otrzymać szybko i często nawet bez wychodzenia z domu – wielką popularnością cieszą się bowiem kredyty gotówkowe dostępne przez internet. Wybrana kwota – jeśli oczywiście otrzyma się pozytywną odpowiedź pożyczkową – zostanie przelana na nasze konto, albo też można ją odebrać na przykład w wybranym punkcie pocztowym.

A wady? Pożyczki gotówkowe nie są rzecz jasna od nich wolne, ale w tym przypadku najważniejsza wada to konieczność ich terminowej spłaty. Inaczej – nawet przy niewielkich kwotach – nasza historia pożyczkowa ulega zepsuciu i z kolejnym kredytem możemy mieć już problem. Mało kto chyba jednak decyduje się na zaciągnięcie pożyczki ze świadomością, że jej później nie będzie spłacać, a z uwagi na fakt, że pożyczkodawcy również zależy na odzyskaniu pieniędzy i można mu zgłaszać wszystkie ewentualne problemy, szukając wspólnie rozwiązania, jest to wciąż wygodny i bezpieczny sposób pożyczania.


Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Jak zacząć oszczędzać? Jak najszybciej!

Jak zacząć oszczędzać? Jak najszybciej!


Autor: Piotr Barski


Bez względu na to jaką obecnie masz sytuację finansową – czy spokojnie stać cię na wszystko lub większość rzeczy, których pragniesz, czy toczysz nierówną walkę z długami – warto zacząć oszczędzanie.


Nie ważna jest wysokość pensji, ważne są zgromadzone na koncie środki. Warto zastanowić się przez chwilę nad gospodarowaniem swoimi wydatkami – środki na koncie pomogą ci spokojniej myśleć o twojej sytuacji, jakakolwiek by ona nie była. Kłopoty finansowe zaczynają się wówczas, gdy żyje się ponad stan. Czasem jest to kwestia bardzo niskich zarobków, ale niekiedy nawet sporo zarabiając można mieć trudności finansowe- wysokie przychody zazwyczaj są przyczyną podwyższenia standardu życia, co za tym idzie- zwiększenia rozchodów.

Każdy chce być niezależny finansowo – można ten stan uzyskać przez pracę, czyli zarabianie pieniędzy oraz dzięki odpowiedniemu zarządzaniu dostępnymi środkami- oszczędne gospodarowanie, rozsądne inwestowanie i pomnażanie kapitału.

Przede wszystkim najważniejsze jest, żeby zacząć odkładać jak najszybciej, najlepiej w tym momencie. Zaczynając oszczędzanie musisz pamiętać o tym, że to są oszczędności i nie mogą one służyć do łatania dziury w domowym budżecie, nie możesz pojechać za te pieniądze na wakacje, ani kupić samochodu. Są to pieniądze, które niemalże znikają w momencie, gdy włożysz je do ustalonego miejsca.

Jeśli obawiasz się, że będą cię one kusiły np. przed wakacjami, zrób dwa osobne pudełeczka – jedno na oszczędności, a drugie na wakacje. Tylko odkładając na wyjazd nie zapominaj o podstawowych oszczędnościach!

Gdy podejmiesz już decyzję o oszczędzaniu, zastanów się przez chwilę jak ono będzie w twoim przypadku wyglądało. Pomyśl ile pieniędzy możesz odkładać, mając na uwadze to, że kwota nie może być zbyt niska, ponieważ może cię zniechęcić zbyt powolny przyrost środków, ale też nie może być zbyt wysoka, żeby nie frustrowała cię niemożność spełnienia swoich założeń.

Ważna jest też kwestia tego, gdzie będziesz gromadził te środki – możesz je trzymać w jakimś pudełku czy skarbonce, jeśli wolisz tradycyjne sposoby, lub przelewać np. na konto oszczędnościowe określoną sumę. Zastanów się również nad częstotliwością wpłat – może zdecydujesz się odkładać pewną kwotę co miesiąc, po otrzymaniu wypłaty, wtedy jest najłatwiej dysponować pieniędzmi, a może wolisz to robić co tydzień lub nawet codziennie, jeśli łatwiej ci przyjdzie przekazanie mniejszej kwoty.

Dalsze kroki możesz czynić albo po uzyskaniu konkretnej kwoty, albo jak minie określony czas. Możesz zdecydować, że co kwartał zarządzasz zgromadzonymi środkami, albo robić to, gdy skarbonka będzie pełna lub zbierzesz założoną sumę. Następnie zastanów się co zrobisz z tymi pieniędzmi. Banki oferują różnego rodzaju opcje mające na celu pomnożenie kapitału. Zastanów się czy bardziej zależy ci na mniejszym, ale gwarantowanym zysku (wówczas wybierz lokatę lub obligacje), czy nie boisz się trochę zaryzykować licząc na wyższy zysk (w takim wypadku rozpatrz fundusze czy inne formy inwestowania).

Już dziś przyjrzyj się swoim finansom – być może okaże się, że przy drobnych zmianach nawyków będziesz w stanie zaoszczędzić miesięcznie od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Przede wszystkim zrezygnuj z płatności kartami kredytowymi, czy nawet bankowymi na rzecz gotówki. Dużo łatwiej wydawać wirtualne pieniądze, a mając w portfelu ograniczoną ilość gotówki bardziej będziesz się skupiał na zakupach, na cenach produktów i na tym jaką sumę powie kasjerka, co pomoże ci ograniczyć ilość zakupionych produktów. Oczywiście nie chodzi o to, żeby nie dojadać, czy wszystkiego sobie odmawiać, ale ten zabieg może ci uświadomić, że niepotrzebnie kupujesz taką ilość jogurtów, czy owoców, bo i tak ich nie zjadasz i w końcu lądują w koszu.

Ciekawym sposobem na ograniczenie wydatków jest określenie maksymalnej dziennej kwoty, którą możesz wydać. Przyjmij jakąś kwotę, np. 20zł i nie przekraczaj jej. Ta metoda będzie skuteczna pod warunkiem, że nie masz w zwyczaju robić np. raz w tygodniu większych sprawunków. Czasem lepiej raz w tygodniu pojechać do tańszego supermarketu, niż kupować codziennie w pobliskich osiedlowych sklepikach, które zazwyczaj mają wyższe ceny, niż tzw. ‚sieciówki’.

Warto też przyjrzeć się podstawowym rachunkom- może się bowiem okazać, że dostawca internetu oferuje także telewizję czy telefon i sumaryczny koszt tych trzech usług będzie u niego niższy, niż gdy masz je od trzech różnych firm.

Jeśli problemem są zbyt niskie dochody rozejrzyj się za lepiej płatną pracą. Alternatywą jest również podjęcie jakiejś dodatkowej pracy zarobkowej. Często argumentem przeciwko takiemu rozwiązaniu jest brak czasu, ale w znakomitej większości przypadków po przeanalizowaniu planu dnia okazuje się, że wystarczy ograniczyć oglądanie telewizji, które skutkuje obniżeniem aktywności i jest stratą czasu zwłaszcza w przypadku kilkukrotnego oglądania tych samych programów- wiadomości, prognozy pogody, czy nawet seriali. Szacuje się, że statystyczny Polak spędza dziennie 2godziny i 20 minut na korzystaniu z internetu i ten czas wciąż się zwiększa. Pomyśl, że poświęcając 2 godziny dziennie na dodatkową pracę 5 razy w tygodniu jesteś w stanie dołożyć do domowego budżetu nawet 400-800zł.

Co natomiast zrobić z niespodziewanymi dochodami? Jeśli masz długi, to zastosuj zasadę 45/45/10- 45% kwoty odłóż, 45% oddaj wierzycielom, a 10% przeznacz na nagrodę dla siebie. Jeśli nie masz zaległości, to proporcje możesz zmienić na 80/20, gdzie 80% odłożysz, a za 20% sprawisz sobie przyjemność.

Jeśli masz dzieci, ucz je również systematycznego oszczędzania, bo jak mówi przysłowie ‚Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci’, a przecież chcesz, żeby twoje dzieci miały dobre i mocne podstawy do startu w życie.

W tym momencie nie pozostaje ci nic innego, jak zaplanować swój system oszczędzania i skrupulatnie go realizować obserwując jak twoje oszczędności się pomnażają bez większego wysiłku.


autor prowadzi bloga finansowo.priv.pl

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Jak wyjść ze spirali zadłużenia?

Jak wyjść ze spirali zadłużenia?


Autor: Barbara Lisowska


Szacuje się, że nawet dwa miliony osób w Polsce nie radzi sobie z terminową spłatą należności.


Powodów zadłużenia jest wiele - sytuacje losowe, takie jak utrata pracy lub ciężka choroba, nieumiejętne gospodarowanie domowym budżetem oraz brak wystarczającej edukacji w zakresie oszczędzania. Co zrobić, gdy zobowiązania zaczynają przekraczać nasze możliwości finansowe?

W spirali długów

Spirala zadłużenia, nazywana również pętlą długów to zjawisko, z którym mamy do czynienia wówczas, gdy tracimy kontrolę nad naszymi zobowiązaniami finansowymi. Z reguły nic nie zapowiada nadchodzących kłopotów. Bierzemy jeden kredyt, który spłacamy w terminie. Po pewnym czasie decydujemy się na założenie limitu na koncie oraz karty kredytowej. Jest nam coraz trudniej spłacać należności, ale jeszcze regulujemy wszystkie raty.

Do prawdziwego kryzysu dochodzi wówczas, gdy spotyka nas zdarzenie, na które nie byliśmy przygotowani - tracimy stały dochód, umiera bliska nam osoba lub musimy pilnie sfinansować inny wydatek. Wówczas zaciągamy kolejną pożyczkę, za pomocą której spłacamy zaległe długi. Jest to tylko pozorne wyjście z sytuacji, ponieważ nie mamy środków na spłatę nowego zobowiązania. W ten sposób wpadamy w pętlę długów, która zaciska się tym mocniej, im więcej kolejnych kredytów zaciągamy.

Daj sobie pomóc

Niespłacane długi trafiają w końcu do firmy windykacyjnej. Wiele osób, gdy widzi w skrzynce list od windykatora, jest przerażona i reaguje całkowitym paraliżem decyzyjnym. Tymczasem kontakt z przedstawicielem firmy windykacyjnej jest dla nas ostatnią szansą na zawarcie ugody. Unikanie kontaktu spowoduje, że nasza sprawa trafi do sądu, a egzekucją długu zajmie się komornik. Windykator ma możliwość rozłożenia naszych zobowiązań na dogodne raty, dzięki czemu nie będziemy musieli płacić kolejnych odsetek za zwłokę, a przede wszystkim unikniemy wszczęcia postępowania komorniczego.

Konsekwentnie zmierzaj do celu

Jeśli zdecydujemy się na podjęcie współpracy z windykatorem i zaakceptujemy harmonogram spłaty zadłużenia, musimy dopilnować, aby kolejne raty regulować terminowo. Możemy ustanowić w banku stałe zlecenie lub zaznaczyć odpowiednią datę w kalendarzu, aby mieć pewność, że pieniądze zawsze wpłyną na czas. W razie niespodziewanych wydatków, warto rozważyć wzięcie pożyczki krótkoterminowej, tym bardziej że część pożyczkodawców oferuje darmowe zobowiązania.

Szybkie pożyczki chwilówki są dobrym sposobem na uporanie się z okresowymi trudnościami finansowymi. Pamiętajmy jednak, aby dobrze przeanalizować swoje możliwości spłaty długu i odpowiednio przygotować się na uregulowanie należności w terminie.


Polecamy lekturę: pierwszefinanse.pl

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Pożyczki dla osób bez stałego zatrudnienia

Pożyczki dla osób bez stałego zatrudnienia


Autor: Barbara Lisowska


Według danych szacunkowych nawet 1,5 mln Polaków jest zatrudnionych na umowach cywilno-prawnych. “Śmieciówki” są popularne zwłaszcza w przypadku młodych ludzi, którzy dopiero rozpoczynają swoją karierę zawodową.


Brak umowy o pracę nie musi jednak oznaczać wykluczenia z rynku usług finansowych. Dowiedz się, jakie warunki musisz spełnić, aby dostać pożyczkę przez internet.

Pożyczka bez zaświadczeń

W przeciwieństwie do tradycyjnych banków firmy pożyczkowe nie wymagają od swoich klientów dostarczenia zaświadczenia o wysokości zarobków, wystawianego przez pracodawcę.

Oznacza to, że pożyczki chwilówki przez internet są dostępne także dla osób zatrudnionych na umowę o dzieło oraz umowę zlecenie. Aby uzyskać chwilówkę online, wystarczy wejść na stronę wybranego pożyczkodawcy, wybrać kwotę pożyczki oraz termin jej spłaty. Następnie musimy wypełnić formularz rejestracyjny. W niektórych przypadkach zostaniemy poproszeni o podanie rodzaju zatrudnienia oraz wysokości zarobków.

Kolejnym etapem procesu udzielania pożyczki przez internet, jest dokonanie opłaty weryfikacyjnej. Przelew jednego grosza (chociaż zdarza się, że 10 gr lub złotówki) ma na celu potwierdzenie naszej tożsamości. Jeśli proces rejestracji przebiegł pomyślnie i otrzymaliśmy pozytywną decyzję kredytową, pieniądze mogą trafić na nasze konto nawet w ciągu 15 minut.

Zadbaj o swoją historię płatniczą

Chociaż większość pożyczkodawców oferuje chwilówki również osobom zatrudnionym na umowy cywilno-prawne, nie oznacza to, że klienci firm pozabankowych nie podlegają żadnej weryfikacji. Coraz więcej instytucji pożyczkowych kieruje się zasadą odpowiedzialnego pożyczania, dlatego, sprawdza, czy spłacaliśmy nasze dotychczasowe zobowiązania w terminie.

Jeśli nasze nazwisko znajduje się na “czarnej liście”, możemy mieć problem z otrzymaniem kolejnej pożyczki. Warto pamiętać, że do rejestru dłużników trafimy wówczas, gdy nasze zobowiązanie wynosi ponad 200 zł, a termin jego spłaty został przekroczony o ponad 60 dni. Do BIG-u trafiają zadłużenia, które zostały poświadczone umową, co oznacza, że na “czarnej liście” możemy się znaleźć nie tylko z powodu niezapłaconej raty kredytu, lecz także zaległych rachunków bądź nieuregulowanego czynszu.

Pożyczkodawca sprawdzi twój BIK

Jeszcze do niedawna instytucje pożyczkowe współpracowały przede wszystkim z biurami informacji gospodarczej. Od pewnego czasu możemy jednak zauważyć, że rośnie liczba pożyczkodawców, którzy sprawdzają dane na temat swoich klientów również w Biurze Informacji Kredytowej.

BIK gromadzi dane o klientach banków oraz SKOK-ów bez względu na wysokość zadłużenia. Za każdym razem, gdy bierzemy kredyt lub pożyczkę, do BIK-u trafia informacja, czy regulujemy nasze zobowiązanie w wyznaczonym terminie. Widać więc, że pozytywna historia kredytowa oraz brak zaległości płatniczych ma większy wpływ na decyzję pożyczkową aniżeli rodzaj umowy, na którą jesteśmy zatrudnieni.


Na topie: Koszty budowy tarasu

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Nie masz środków na spłatę chwilówki? Dowiedz się, co robić

Nie masz środków na spłatę chwilówki? Dowiedz się, co robić


Autor: Barbara Lisowska


Nikt z nas nie lubi mieć długów, jednak zdarzają się sytuacje, kiedy nie możemy spłacić zobowiązania w terminie.


Nie powinniśmy wówczas wpadać w panikę, tylko spokojnie przeanalizować swoją sytuację i podjąć kroki, dzięki którym zyskamy dodatkowy czas na oddanie pożyczki.

Nie uciekaj od problemu

Gdy bierzemy pożyczkę, nie myślimy zazwyczaj o tym, że nie damy rady jej spłacić. Niestety, zdarzają się sytuacje losowe, które powodują, że nie jesteśmy w stanie oddać pieniędzy w wyznaczonym terminie. Najchętniej schowalibyśmy wówczas głowę w piasek i udawali, że problem nas nie dotyczy.

W rzeczywistości jest to najgorsza możliwa strategia. Odsetki będą rosły, a brak kontaktu z pożyczkodawcą spowoduje, że naszą sprawą zajmie się firma windykacyjna, a następnie komornik.

Osoby zadłużone są narażone na silny stres, bardzo często cierpią na bezsenność, mają problem z koncentracją uwagi, są drażliwe i apatyczne. Spłata pożyczki pozwoli nam nie tylko uniknąć płacenia odsetek, lecz także wpłynie pozytywnie na nasze samopoczucie.

Skontaktuj się z pożyczkodawcą

Wszystkie informacje dotyczące konsekwencji niespłacenia chwilówki w terminie powinny się znaleźć w umowie pożyczki. Znajdziemy tam m.in. dane dotyczące wysokości odsetek i opłat za monity. Pamiętajmy jednak, że każda instytucja pozabankowa stosuje własne zasady zarówno przyznawania pożyczek, jak i sposobu ich spłaty. Najlepiej, jeśli skontaktujemy się z pożyczkodawcą i spróbujemy ustalić dalszy plan działań. Przedstawiciel firmy pożyczkowej poinformuje nas, czy możemy przedłużyć termin spłaty zobowiązania za dodatkową opłatą lub rozłożyć spłatę pożyczki na raty.

Refinansowanie pożyczki

Jeszcze innym sposobem na uporanie się z zaległą chwilówką jest refinansowanie pożyczki. To usługa, która pojawiła się stosunkowo niedawno, jednak oferuje ją coraz więcej pożyczkodawców. Refinansowanie polega na podpisaniu umowy z nową firmą pożyczkową, która spłaca nasz dług i proponuje swoje zasady spłaty chwilówki.

Z refinansowania mogą skorzystać zarówno osoby, które wiedzą, że nie spłacą pożyczki w terminie, jak i te, których dług już się przedawnił. Procedura przyznawania pożyczki refinansującej jest zbliżona do zasad udzielania tradycyjnych chwilówek.

Różnica polega na tym, że pieniądze z pożyczki refinansującej trafiają bezpośrednio na konto firmy, w której mamy dług. Refinansowanie pozwoli nam wydłużyć termin spłaty zobowiązania nawet o kolejny miesiąc, a co najważniejsze nie będziemy musieli się martwić o dodatkowe odsetki i opłaty.


Warto poczytac: Credit check - nowy system weryfikacji klientów

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Jak zmienić złe nawyki finansowe?

Jak zmienić złe nawyki finansowe?


Autor: Barbara Lisowska


Oszczędzanie to umiejętność, której możemy, a nawet powinniśmy się uczyć. Tymczasem wiele osób utrwala złe nawyki finansowe, przez co nie ma kontroli nad swoim budżetem.


Jakie zachowania powodują, że każdy miesiąc kończymy z ujemnym saldem? Co zrobić, aby zacząć oszczędzać skutecznie i bez wyrzeczeń?

Sprawdź, co robisz źle

Eksperci finansowi przyznają, że sposób, w jaki gospodarujemy pieniędzmi, zależy w dużym stopniu od tego, jakie nawyki wynieśliśmy z domu. Jeśli nasi rodzice byli oszczędni i liczyli każdą złotówkę, najprawdopodobniej my również nie będziemy ulegać chwilowym emocjom i pokusom. Inaczej wygląda sytuacja rodzin, w których zakupy robi się bez wcześniej ustalonego planu i nie myśli o finansowej przyszłości. Osoby, których rodzice byli rozrzutni, rzadziej kontrolują swoje wydatki i wykazują lekkomyślny stosunek do pieniędzy. Zmianę złych nawyków finansowych rozpocznij od ustalenia, które z twoich zachowań uważasz za najbardziej dokuczliwe. Przykładowo, kupujesz znacznie artykułów spożywczych, niż jesteś w stanie zjeść. W konsekwencji wyrzucasz jedzenie i tracisz pieniądze. Częstym błędem jest również robienie zakupów bez listy oraz wchodzenie do sklepu z pustym żołądkiem.

Na naukę nigdy nie jest za późno

Jeśli masz wrażenie, że pieniądze, które zarabiasz, znikają w niewyjaśniony sposób, z pewnością źle nimi gospodarujesz. Edukacja finansowa pozwoli ci ustalić, jakie błędy popełniasz oraz w jaki sposób możesz je zmienić.

Zacznij od czytania internetowych blogów i serwisów poradnikowych. Informacje tam podane zostały napisane prostym językiem, dlatego bez trudu je zrozumiesz.

Znajdź swój własny pomysł na oszczędzanie - wrzucaj wszystkie pięciozłotówki do słoika, odkładaj końcówki z transakcji na koncie typu saver, załóż rachunek oszczędnościowy lub lokatę w banku. Mając większą wiedzą na temat dostępnych na rynku produktów finansowych, będzie ci łatwiej znaleźć rozwiązanie najlepiej pasujące do twoich potrzeb.

Odpowiedzialne pożyczanie

Prawidłowe nawyki finansowe pozwolą ci również na rozsądne korzystanie z oferty pożyczkowej. Każdy z nas może znaleźć się w sytuacji, gdy będzie potrzebował dodatkowej gotówki.

Pożyczki internetowe pozwalają nam rozwiązać finansowe trudności szybko i bez wychodzenia z domu. Pamiętaj jednak, aby każde zobowiązanie spłacać w wyznaczonym terminie. Dzięki temu unikniesz konieczności płacenia odsetek za zwłokę.

Długi staraj się regulować od razu po otrzymaniu pensji, a jeśli wiesz, że czeka cię spłata pożyczki, zrezygnuj z niepotrzebnych wydatków.


Sprawdź szybkie i wygodne pożyczki online - gdy brakuje ci środków finansowych.

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Doradca finansowy - czym się różni od doradcy inwestycyjnego?

Doradca finansowy - czym się różni od doradcy inwestycyjnego?


Autor: Monika Dywijska


Doradca finansowy a inwestycyjny, nazwy oby tych profesji niewiele się różnią, dlatego osoby, które nie miały wcześniej związku z podobnymi usługami mogą pomylić zakres obowiązków i umiejętności obu przedstawicieli. Czym więc różni się doradca finansowy od inwestycyjnego?


Doradca finansowy – kto to?

Doradcą finansowym może być praktycznie każdy, brak tu większych wymogów w postaci licencji czy pozwoleń – w praktyce oznacza to, że zatrudniając taką osobę, nie możemy być w żadnym stopniu pewni co do jego umiejętności, doświadczenia, wiedzy czy kwalifikacji. W najprostszym tłumaczeniu doradca finansowy to sprzedawca produktów finansowych. Jego zadaniem jest oferowanie nam konkretnych produktów, oraz wyjaśnienie jak dokładnie działają, nie ma on jednak uprawnień by zajmować się doradztwem inwestycyjnym. Dobra doradca finansowy powinien dokładnie przeanalizować potrzeby klienta, jego profil inwestycyjny i na podstawie tych przesłanego zaoferować mu konkretne rozwiązania ze swojej ofert. Trzeba jednak pamiętać, że oferuje on produkty, za sprzedaż których dostaje prowizję, leży więc w tym jego interes finansowy, który nie zawsze będzie pokrywał się z potrzebami klientów. Doradca jest zawsze opłacany przez firmę, na zlecenie której wykonuje usługi i to w jego interesie działa.

Kim jest doradca inwestycyjny?

To tytuł, który odnosi się jedynie do osób posiadających oficjalną licencję Komisji Nadzoru Finansowego – uzyskanie jej nie jest łatwe, wymaga bowiem zaliczenia 3 stopniowego egzaminu. Licencjonowany doradza posiada wiedzę z zakresu:

  • rynku i instrumentów finansowych,
  • zagadnień związanych z prawnym aspektem inwestowania,
  • statystyki i wartości pieniądza w czasie,
  • ekonomii,
  • finansów przedsiębiorstw,
  • rachunkowości,
  • analizy i wyceny instrumentów dłużnych, udziałowych a także pochodnych czy alternatywnych,
  • zarządzania finansami,
  • etyki rynku kapitałowego.

Trzeba przyznać, że nie jest egzamin prosty o czym najlepiej świadczy fakt, że na polskim rynku działa jedynie ponad 300 licencjonowanych doradców inwestycyjnych. Posiadanie takiej licencji daje prawo do doradzania osobom trzecim w zakresie inwestowania pieniędzy w konkretne instrumenty finansowe – na zlecenie klienta może on też wskazać rozwiązania prowadzące do lepszego zarządzania finansami i oszczędnościami. W najprostszych słowach, doradca inwestycyjny ma wskazać swoim klientom w co powinni inwestować by na takiej inwestycji zarobić. Możemy tez powierzyć doradcy nasze finanse, które za nas zainwestuje. Jest to oczywiście usługa odpłatna.


Sprawdź doradców finansowych na: http://direct.money.pl/doradcyfinansowi/.

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Czy szybka pożyczka to zawsze musi być droga pożyczka?

Czy szybka pożyczka to zawsze musi być droga pożyczka?


Autor: Artelis - Treść Zewnętrzna


Nawet najlepsza oferta od firmy pożyczkowej zawsze jest droższa od kredytu bankowego. Chyba, że ma się na uwadze tak zwane darmowe pożyczki, gdzie jedyną opłatą jest opłata weryfikacyjna. Jednak nie da się ukryć, że oprócz samych kosztów wzięcia pożyczki potem pożyczkobiorca będzie miał i inne do poniesienia, a na tym właśnie zarabiają firmy pożyczkowe.


Im szybsza pożyczka, tym mniej formalności do spełnienia, ale może to być kosztem kwoty jaką potem przyjdzie nam spłacić. Dlatego też coraz więcej osób uważa pożyczki za drogie i nieopłacalne. Czy tak jest na pewno?

Dla kogo szybka pożyczka?

Przede wszystkim szybkie pożyczki udzielane przez firmy pożyczkowe są dla osób, które w banku kredytu nie otrzymają. Może to być spowodowane zbyt niskim dochodem, zbyt wysokim wydatkami albo zbyt dużą ilością obecnie spłacanych kredytów. Równie dobrze bank może ocenić wniosek negatywnie z powodu figurowanie klienta w bazie dłużników albo zbyt niskiego scoringu w BIK. Dużych szans na bankowy kredyt nie mają też osoby, które choć legalnie, ale pracują za granicą. Odmowę może też dostać osoba zatrudniona na umowę terminową albo tak zwaną „śmieciówkę”.

Z kolei w parabankach sprawa dostania pożyczki wygląda o wiele lepiej. Osoby pracujące i mieszkające w innym kraju z powodzeniem dostaną pożyczkę online, jeśli tylko mają polskie konto bankowe. Nie trzeba pracować na umowę o pracę na czas nieokreślony, wystarczy mieć stały dochód na przykład z umowy, świadczeń socjalnych czy wpisać w oświadczeniu samodzielnie w jakiej firmie się pracuje i ile zarabia. Firmy pożyczkowe sprawdzają swoich potencjalnych klientów w bazach, ale jeśli nie ma się aktualnych długów nie ma problemu, aby pożyczkę uzyskać.

Co jest kosztem pożyczki?

Zwykle koszty pożyczki składają się z kilku elementów. Może to być opłata przygotowawcza, opłata za wydanie pożyczki, opłata administracyjna, prowizja, oprocentowanie pożyczki czy inne opłaty z wymyślnymi nazwami. Ocenić to czy pożyczka jest rzeczywiście tania lub droga można po wskaźniku RRSO – Rzeczywistej Rocznej Stopie Oprocentowania, na który składają się wszystkie koszty pożyczki. W ten sposób można łatwo porównać różne oferty pożyczek między sobą. Samo oprocentowanie pożyczki nic nam nie powie, ponieważ może ono wynosić 0%, ale za to opłata administracyjna będzie w wysokości 180 złotych, gdzie w innej firmie oprocentowanie może wynosić 2%, a opłaty nie będzie. Po prostu łatwiej jest porównać oferty przy użyciu wskaźnika RRSO.

Na co zwrócić uwagę przed wzięciem pożyczki?

Jeśli chcemy pożyczyć pieniądze pierwszy raz warto poszukać przede wszystkim ofert z pierwszą pożyczką za darmo. Nie oznacza to, że naprawdę będzie darmowa, ale jej koszt zamknie się w cenie opłaty weryfikacyjnej, która zwykle nie kosztuje więcej niż 10 złotych, co jak na chwilówkę jest bardzo dobrą ceną.

Przed podjęciem decyzji o złożeniu wniosku online warto też sprawdzić kilka informacji o czym większość osób w przypływie emocji zapomina. Przede wszystkim trzeba sprawdzić czy firma, która chce nam udzielić pożyczki istnieje w realnym świecie. Można zadzwonić na infolinię albo po prostu wpisać podany NIP do KRS online, żeby wyskoczyły wszystkie potrzebne informacje. W wypadku połączeń internetowych dobrze jest też sprawdzić czy podane przez nas dane we wniosku będą bezpieczne, czyli czy połączenie jest szyfrowane.

Zanim podpiszemy umowę pożyczki warto ją przeczytać, a także sprawdzić załączniki takie jak terminarz spłaty rat czy co ważniejsze tabelę z kosztami. Jeśli wszystko się zgadza można podpisać ten dokument. Dobrze jest też zawczasu wiedzieć czy można przedłużyć termin spłaty pożyczki i ile będzie to kosztowało.

Najczęściej to przedłużenie pożyczki jest największym kosztem, a firmy pożyczkowe świadome tego, że wiele osób nie da rady oddać pożyczki w terminie właśnie w ten sposób zarabiają na „darmowych pożyczkach”. Przykładowo za przedłużenie darmowej pożyczki w kwocie 300 złotych można zapłacić 98 zł za 7 dni, 126 zł za 14 dni albo 190 zł za 30 dni przedłużenia terminu. Jest więc to w wypadku przesunięcia terminu o tydzień aż 30 % kwoty samego kapitału. A trzeba pamiętać o tym, że po przedłużeniu terminu darmowa pożyczka już nie jest za 0%, ponieważ doliczane są do niej wszystkie koszty, które w promocji zostały obniżone do 0 zł.

Prawa i obowiązki

Zawarcie umowy o pożyczkę wiąże się z obowiązkiem jej spłaty w wyznaczonym terminie oraz w wyznaczonej kwocie. Jednak oprócz samych obowiązków pożyczkodawca ma też prawa. Po pierwsze w terminie 14 dni od podpisania umowy pożyczki online pożyczkobiorca ma prawo do odstąpienia od umowy. Trzeba wtedy w ciągu tych 14 dni zgłosić chęć odstąpienia od umowy oraz oddać pożyczoną kwotę. Może się zdarzyć, że za 14 dni posiadania w swojej własności danej pożyczki zostaną doliczone odsetki. Ponadto zawsze przysługuje też możliwość reklamacji wykonanej usługi.

Podstawowym obowiązkiem zaś jest terminowa spłata. Kiedy nie dojdzie ona do skutku na pewno zostaną naliczone odsetki karne oraz opłaty za monity. Wszystko jednak według tabeli opłat, która na pewno była zawarta w umowie. Jeżeli jednak dłużnik dalej nie będzie spłacał pożyczki może się u niego pojawić windykator terenowy, którego zadaniem jest dojść do porozumienia między dłużnikiem a firmą pożyczkową. Gdy to nie poskutkuje dopiero wtedy sprawa trafia na salę sądową, a dłużnika ściga komornik ustanowiony przez sąd.

www.chwillowki.pl


Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Zakładasz lokatę w promocji. Czy Wiesz, co stanie się po jej odnowieniu?

Zakładasz lokatę w promocji. Czy Wiesz, co stanie się po jej odnowieniu?


Autor: Alicja Doman


Lokata bankowa, to jeden z chętniej wybieranych sposobów na zdeponowanie środków pieniężnych. Ulokowane na niej pieniądze umożliwiają osiągnięcie bezpiecznego zysku. Bank, operując naszymi pieniędzmi po upływie określonego czasu, zobowiązuje się do ich zwrotu z nadwyżką - odsetkami, które stanowią wspomniany wcześniej zysk.


Aktualnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów lokat o różnych terminach zapadalności, nawet kilkuletnich. Również oprocentowanie może być stałe lub zmienne. Lokaty posiadają wyższe oprocentowanie niż zwykłe rachunki bankowe (ROR-y). Wpłaconymi na lokatę pieniędzmi nie jest jednak tak łatwo dysponować, jak środkami na koncie bankowym. Dzieje się tak dlatego, że wypłata środków z lokaty przed czasem jej zakończenia wiązać się może z utratą umownych odsetek, a tym samym zysku.

Wiele banków oferuje tzw. lokaty promocyjne, które zazwyczaj wiążą się z wyższym oprocentowaniem. Są jednak pewne pułapki, o których istnieniu warto jest mieć świadomość.

Co się stanie po odnowieniu lokaty promocyjnej?

Lokaty promocyjne mają to do siebie, że bardzo często są automatycznie odnawiane. Nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie fakt, że ich kontynuacja w większości opiera się na mniej korzystnych warunkach m.in. dużo niższym oprocentowaniu.

Wysokooprocentowane lokaty krótkoterminowe zazwyczaj po upływie określonego w umowie czasu automatycznie zmieniają się w niskooprocentowane lokaty standardowe. Klienci po zorientowaniu się, że dana lokata już nie jest taka opłacalna, mogą zapragnąć wypłacenia zainwestowanych pieniędzy. Wówczas okazać się może, iż wiązać się to będzie z utratą odsetek.

Jakie może być rozwiązanie takiej sytuacji? Lokaty promocyjne to lokaty, na których można najwięcej zarobić. Każdy klient nastawiony na zoptymalizowanie zysku powinien kontrolować czas obowiązywania danej lokaty i tuż przed zakończeniem okresu jej obowiązywania wyszukać kolejną, równie atrakcyjną ofertę. Mało opłacalne jest pozostawianie środków na niskooprocentowanych automatycznie odnowionych lokatach, ponieważ uzyskany zysk rzadko jest współmierny do wielkości zainwestowanych środków.

Kwestia kont oszczędnościowych

Obok kwestii lokat bankowych pojawia się też kwestia kont oszczędnościowych. Zwykłe rachunki osobiste z zasady są nieoprocentowane, a więc przechowywanie na nich pieniędzy nie wiąże się z osiągnięciem żadnego zysku. Dlatego też duża część osób dysponując gotówką, której nie chce "zamrozić" na lokatach bankowych decyduje się na założenie konta oszczędnościowego.

Konto oszczędnościowe pozwala na efektywne pomnażanie środków pieniężnych z jednoczesnym swobodnym dostępem do nich. Jednak podobnie jak w przypadku lokat terminowych, najwyższym oprocentowaniem charakteryzują się konta otwierane w promocji. Zazwyczaj promocja obowiązuje tylko przez kilka pierwszych miesięcy, a następnie oprocentowanie zmniejsza się do standardowego poziomu.

Co wybrać - lokatę czy konto oszczędnościowe?

Lokata bankowa oraz konto oszczędnościowe stanowią dwa alternatywne produkty bankowe służące do bezpiecznego pomnażania zgromadzonego kapitału. Lokata zazwyczaj ma z góry określony czas obowiązywania, z czym nie spotkamy się w przypadku konta oszczędnościowego. Zaletą lokaty terminowej, zwłaszcza tej zawartej w promocji, jest wyższe oprocentowanie. Konto oszczędnościowe zaś charakteryzuje się większą płynnością środków, którymi klient może swobodniej dysponować.


Jaka jest Twoja decyzja? Konto oszczędnościowe czy lokata?

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Pożyczka na dowód, a bezpieczeństwo danych osobowych

Pożyczka na dowód, a bezpieczeństwo danych osobowych


Autor: Barbara Lisowska


Pożyczka online to obecnie najpopularniejszy produkt na rynku finansowym. Formalności są maksymalnie uproszczone, procedura przyznania jest szybka i sprawna, a wszystko odbywa się zdalnie.


Czy aplikując o pożyczkę z komputera lub telefonu nasze dane są bezpieczne? Na co zwrócić uwagę i jak zadbać o swoje bezpieczeństwo – zapraszamy do lektury!

Pożyczka na dowód

Proces ubiegania się o pożyczkę online odbywa się zdalnie wypełniając formularz (imię, nazwisko, PESEL, adres e-mail, numer telefonu, numer osobistego konta bankowego – pamiętajmy, że nie może to być konto współdzielone). Określamy także wysokość pożyczki, a także wysokość oraz ilość rat. Na koniec wyrażamy zgodę na postanowienia Regulaminu i Polityki Prywatności i czekamy na informację zwrotną.

Bezpieczeństwo

Do wzięcia pożyczki konieczny jest skan dowodu osobistego lub wykonanie przelewu weryfikacyjnego z osobistego konta bankowego. Kwota przelewu jest niewielka – od 0,01 grosza do maksymalnie 1 zł. Jeśli imię i nazwisko nadawcy przelewu różnią się od imienia i nazwiska osoby wnioskującej o pożyczkę, wówczas rejestracja zostanie odrzucona, a pożyczka online nie zostanie udzielona. Zatem nawet jeśli osoba weszła w posiadanie naszych danych, to bez dostępu do naszego konta, nie będzie mogła wziąć pożyczki na nasze nazwisko.

Firmy pożyczkowe są zobowiązane do przestrzegania Ustawy o ochronie danych osobowych, a pracownicy mają obowiązek dochować tajemnicy bankowej. Ponieważ w firmach pożyczkowych obowiązuje bezpieczny i zaszyfrowany system przesyłania danych nie trzeba się martwić o informacje, które ujawniamy wypełniając wniosek.

Zanim zdecydujemy się na pożyczkę online warto także sprawdzić pożyczkodawcę w Krajowym Rejestrze Sądowym oraz w Rejestrze Firm Pożyczkowych.

Kiedy już wybierzemy daną firmę i jej ofertę zawsze korzystajmy z bezpiecznych połączeń internetowych – pożyczkę online najlepiej brać w domu, nie używając hot spotów. W przeglądarkach internetowych zawsze należy używać trybu prywatnego, ponieważ nie zapisuje się w nim historia, autouzupełnianie, ani tzw. ciasteczka.

Upewnijmy się także, że nasze hasło jest silne i nieoczywiste. Na koniec procedury ubiegania się o pożyczkę zawsze należy wylogować się z konta i dopiero potem zamknąć przeglądarkę.
Uwaga! Nigdy nikomu nie udostępniamy naszych haseł, a dowód osobisty musi być zawsze w naszym posiadaniu, bezpiecznie schowany.

Kradzież dokumentu

Jeśli padliśmy ofiarą kradzieży dokumentu, wówczas trzeba go natychmiast zastrzec za pośrednictwem Biura Informacji Kredytowej (BIK). Dostęp do tej bazy mają wszystkie firmy, które identyfikują klientów na podstawie przedstawionych dokumentów tożsamości. Możemy tam także uruchomić specjalny alert, dzięki któremu zostaniemy poinformowani, gdy ktoś będzie usiłował wziąć kredyt lub pożyczkę posługując się naszym dowodem.

Konieczne jest także skontaktowanie się z policją, która przekaże tę informację do Centralnej Kartoteki Rzeczy Utraconych w Wyniku Przestępstwa. Zawsze też należy poprosić o wystawienie oficjalnego zaświadczenia, które mówi, że padliśmy ofiarą kradzieży dowodu osobistego.

Zawsze pilnujmy swoich dokumentów i wrażliwych danych takich jak hasła i loginy, w razie wątpliwości wstrzymajmy się z decyzją o pożyczce w danej firmie, a w razie przestępstwa od razu idźmy na policję. Zdrowy rozsądek i rozwaga ustrzegą nas przed kłopotami i będziemy mogli spokojnie i swobodnie cieszyć się z zastrzyku finansowego.


Sprawdź również: pożyczka online - blog finansowy

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Chwilówka a kredyt - podstawowe różnice

Chwilówka a kredyt - podstawowe różnice


Autor: Barbara Lisowska


Rodzaj pożyczki trzeba dobrać do danej potrzeby i wydatku. Kiedy potrzebujemy natychmiastowego wsparcia, np. wymiana zepsutej lodówki, wyjazd na urlop last minute lub zaskakująco duży rachunek za prąd, wówczas doskonale sprawdza się chwilówka.


Kredyt zaś jest idealny do wsparcia większych projektów i planów, takich jak: zakup mieszkania lub auta, budowa domu lub modernizacja posiadanej firmy. Chwilówka czy kredyt tradycyjny – czym się różnią? Zapraszamy do lektury!

Kwota a pożyczka

Chwilówka jest idealnym rozwiązaniem, kiedy potrzebujemy szybko pożyczyć niewielką kwotę na nieplanowane wydatki (awaria auta, zepsuta pralka), odświeżenie mieszkania, czy też poryw szaleństwa w postaci kurs lotniarskiego, skoku na bungee lub wyjazdu last minute. W firmach, które specjalizują się w chwilówkach można pożyczyć maksymalnie do kilku tysięcy złotych. Natomiast limit bankowy kredytu może wynosić od kilku do nawet kilkuset tysięcy złotych.

Procedury

Najistotniejszą różnicą jest to, że banki biorą pod uwagę naszą historię kredytową, która znajduje się w rejestrze Biura Informacji Kredytowej (BIK). Natomiast chwilówka bardzo często przyznawana jest bez wchodzenia w ten rejestr. Ogromne znaczenie przy udzielaniu kredytu bankowego ma także wysokość osiąganych dochodów oraz forma zatrudnienia. Z tego też powodu osoby, które nie są zatrudnione na podstawie umowy o pracę, mają negatywną historię kredytową lub nie mają stałych i legalnych dochodów, mogą spotkać się z odmową. Szansą jest tu chwilówka, w której proces weryfikacji i formalności są ograniczone do minimum.

Proces złożenia wniosku o tradycyjny kredyt wymaga załatwienia wielu dodatkowych dokumentów, kilku wizyt w oddziale banku i jest uzależniony od ilości pracy doradcy przyjmującego nasz wniosek oraz analityka, który go weryfikuje oznacza to długi czas oczekiwania na decyzję kredytową. Może się zdarzyć, iż na jej podjęcie będziemy musieli poczekać od kilku dni do nawet kilku tygodni.

Chwilówka zaś nie wymaga umawiania się na wizytę. Co więcej, wniosek można złożyć online, smsem, lub telefonicznie w dowolnej chwili z dowolnego miejsca. Pożyczki chwilówki cechuje minimum formalności, a informację o przyznaniu pożyczki oraz przelew pieniędzy na konto następuje nawet już po 15 minutach od złożenia wniosku.

Oprocentowanie

Jeśli zaciągnięty dług spłacimy w ciągu 30 dni wówczas chwilówka (zazwyczaj) nie jest oprocentowana. Jeżeli nie uda się nam dotrzymać tego terminu, wówczas naliczane są odsetki i opłaty dodatkowe wynoszące maksymalnie 100% zobowiązania w skali roku. W banku, niezależnie od terminu spłat, zaciągnięte zobowiązanie jest zawsze oprocentowane - odsetki od tradycyjnych kredytów wynoszą maksymalnie 20% długu w skali roku.
Reasumując: chwilówka jest dobrym rozwiązaniem o ile mamy pewność, że spłacimy ją w ciągu 30. Kredyt bankowy jest bardziej odpowiedni w przypadku, gdy potrzebujemy pożyczyć bardzo dużą kwotę i odgórnie zakładamy cierpliwe i kilkuletnie spłaty.

Każdy wybór jest dobry, jeśli jest dostosowany do naszych aktualnych potrzeb. Decyzja: ‘kredyt czy chwilówka?’ powinna zależeć od kwoty, jaką potrzebujemy, jej przeznaczenia i naszych możliwości.


Chcesz wiedzieć więcej? Sprawdź: blog pożyczkowy

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Jak sfinansować wymarzone wakacje

Jak sfinansować wymarzone wakacje


Autor: Barbara Lisowska


Niezależnie od tego kiedy jedziemy na urlop i w jakiej części kraju lub świata znajduje się miejscówka naszych wymarzonych wakacji, każdy z nas marzy i zasługuje na wypoczynek i relaks


. Niestety (często w wyniku nieprzewidzianych domowych wydatków lub sytuacji zawodowej) nie zawsze jesteśmy w stanie zacząć oszczędzać odpowiednio wcześniej lub zebrać całą potrzebną kwotę. Coraz częściej też korzystamy z ofert last minute. W takich przypadkach pieniądze są nam potrzebne od razu - niemalże od ręki. Warto pamiętać, iż wówczas idealnym wsparciem będzie chwilówka. Zapraszamy do lektury wszystkich zainteresowanych wsparciem swojego budżetu w realizacji wymarzonych wakacji.

Prosto i łatwo

Formalności są uproszczone i niekłopotliwe, a cała procedura przyznania chwilówki jest niezwykle sprawna, dzięki czemu kredytobiorca otrzymuje pieniądze szybko i od ręki.

W przeciwieństwie do banków, firmy udzielające szybkich pożyczek nie sprawdzają historii kredytowej klientów, co jest dodatkowym ułatwieniem dla osób z nieuregulowanymi zobowiązaniami finansowymi. Pożyczki te są udzielane bez weryfikacji w biurach informacji gospodarczej (BIG) takich jak BIK – biuro informacji kredytowej, czy KRD – Krajowy Rejestr Długów.

Uwaga! Warto wiedzieć, iż zgodnie z ustawą każdy obywatel raz na pół roku może zamówić bezpłatny raport z BIG i bezpłatnie sprawdzić posiadaną historię kredytową w BIK.

Szybka pożyczka na dowód

Aby móc ubiegać się o pożyczkę trzeba być osobą pełnoletnią i zawsze musimy mieć przy sobie dowód osobisty. Pierwszy krok to wypełnienie i złożenie wniosku w siedzibie firmy, która zazwyczaj nie wymaga od klienta żadnych dodatkowych zaświadczeń: o dochodach, o zatrudnieniu, czy też zgody współmałżonka. Weryfikacja wniosku trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut, dzięki czemu decyzja kredytowa oraz o wypłaceniu pieniędzy zapada szybko i sprawnie.

Pożyczka online i przez sms

Wniosek o pożyczkę, jak i cała procedura, dokonywana jest zdalnie – z komputera lub telefonu, bez konieczności wizyty w siedzibie danej firmy. Składając wniosek należy podać swoje podstawowe dane: (imię, nazwisko, pesel, adres e-mail, numer telefonu, numer konta bankowego – nie może to być konto współdzielone). Określamy także wysokość wnioskowanej pożyczki oraz wysokość i ilość spłacanych rat. Na koniec zawsze wyrażamy zgodę na postanowienia Regulaminu i Polityki Prywatności instytucji finansowej, w której aplikujemy o pożyczkę. Nasza tożsamość jest także weryfikowana online, przy pomocy przelewu na symboliczną kwotę - od 1 grosza do maksymalnie 1 zł. Następnie otrzymujemy maile, w których krok po kroku postępujemy zgodnie z instrukcjami, przechodząc przez kolejne etapy procedury. W ciągu kilku minut otrzymujemy decyzję kredytową wysłaną na e-mail lub sms, a pieniądze wpływają bezpośrednio na konto (czasami nawet w ciągu kilkunastu minut!)

Porządny wypoczynek i wymarzone wakacje zdarzają się w roku zazwyczaj (niestety!) tylko raz. Niezależnie od tego czy chcemy leniuchować na bajkowych plażach Dominikany, leżakować na Kanarach, jeździć quadami po pustyni, czy wyruszyć autem w objazdową wycieczkę po Europie, sprawdźmy możliwości, jakie daje nam chwilówka, przemyślmy jej wysokość oraz sposób spłacania i nie pozwólmy, aby finansowe perturbacje podcięły skrzydła naszym wakacyjnym marzeniom.


Więcej porad finansowych znajdziesz na: http://skadwziacpieniadze.pl/

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Kiedy lepiej wziąć chwilówkę niż kredyt

Kiedy lepiej wziąć chwilówkę niż kredyt


Autor: Barbara Lisowska


Aktualna oferta produktów finansowych, takich jak pożyczki i kredyty jest bardzo szeroka i można się poczuć zarówno mocno zdezorientowanym jak i zaintrygowanym możliwościami, jakie otwiera przed nami zastrzyk gotówki.


Kiedy chwilówka jest lepszym rozwiązaniem niż kredyt? Zapraszamy do lektury!

Chwilówka czy kredyt

Chwilówka jest idealnym rozwiązaniem wtedy, kiedy szybko potrzebujemy do kilku tysięcy złotych na prezent ślubny, komunijny, remont, naprawę auta lub wyjazd na urlop. Przy podejmowaniu decyzji o chwilówce warto skorzystać ze znanej i sprawdzonej firmy. Kredyt bankowy zaś idealnie sprawdza się, kiedy chcemy kupić mieszkanie lub samochód, zbudować dom lub zainwestować w rozbudowę firmy, czyli wtedy, kiedy potrzebujemy znacznie większą kwotę.

Procedura

Chwilówka jest świetnym rozwiązaniem wtedy, gdy mamy stałe dochody, ale nie jesteśmy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę (zlecenia, umowy o dzieło, pieniądze z wynajmu, alimentów, zasiłków itd.) oraz jeśli nie mamy pozytywnej historii kredytowej. Niektóre firmy sprawdzają wprawdzie klientów w Biurze Informacji Kredytowej (BIK), ale nie jest to częsta praktyka, dlatego pożyczkę dostaje prawie każdy i można ją przeznaczyć na dowolny cel.

W przypadku kredytów bankowych sprawdzana jest nasza historia oraz zdolność kredytowa i może się zdarzyć, że nie otrzymamy kwoty, o jaką wnioskowaliśmy.

Co więcej, załatwienie tradycyjnego kredytu wiąże się z długim czasem oczekiwania na decyzję, a wynika to z faktu, iż sam proces złożenia wniosku wymaga skompletowania i dostarczenia dodatkowych dokumentów, wizyt w oddziale banku, jest także uzależniony od ilości pracy doradcy przyjmującego nasz wniosek oraz analityka, który go weryfikuje. Zdarza się, że okres oczekiwania na decyzję kredytową wynosi od kilku dni do nawet kilku tygodni.

Pod tym względem chwilówka nie jest kłopotliwa, nie wymaga osobistej wizyty w oddziale firmy - wniosek można złożyć on line, smsem, lub telefonicznie o pasującej nam porze z dowolnego miejsca. Chwilówka charakteryzuje się minimalną ilością formalności, a informację o przyznaniu pożyczki otrzymujemy czasami nawet już w 15 minut od złożenia wniosku.

Raty i odsetki

Bardzo kuszące jest również to, że jeśli zaciągnięty dług spłacimy w ciągu 30 dni, a dana pożyczka jest naszą pierwszą, wówczas chwilówka nie jest oprocentowana. Odsetki oraz opłaty dodatkowe naliczane są dopiero wtedy, kiedy nie uda się nam dotrzymać terminu.

W banku, niezależnie od terminu spłat, zaciągnięte zobowiązanie jest zawsze oprocentowane - odsetki od tradycyjnych kredytów wynoszą maksymalnie 20% długu w skali roku.

Podczas gdy zaciągnięcie kredytu przywiązuje nas do danego banku i wymaga systematycznego spłacania rat przez lata, chwilówka jest dobrym rozwiązaniem, gdy pożyczamy odpowiedzialnie na konkretny cel, ze świadomością, że będziemy w stanie spłacić ją w ciągu 30 dni i nie będzie nam towarzyszyć przez dekady.


Przeczytaj: kiedy chwilówka jest korzystniejsza od kredytu

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Gdzie ulokować nadwyżki finansowe

Gdzie ulokować nadwyżki finansowe


Autor: Barbara Lisowska


Domowy budżet jest jak żywy organizm: zmienia się, ewoluuje, rośnie, a czasem maleje, apetyt też ma raz większy, raz mniejszy.


Jak nim zarządzać, aby nie kulał, działał jak dobrze naoliwiony mechanizm, był nam wsparciem i przynosił małe co nieco w postaci oszczędności? Jakie są sposoby oszczędzania, skąd wziąć i gdzie lokować nadwyżki finansowe? Zapraszamy do lektury!

Obliczenia i weryfikacja

Dobrze jest rozpisać wszystkie swoje miesięczne wydatki z podziałem na opłaty i rachunki, zakupy artykułów spożywczych i gospodarstwa domowego, przyjemności, takie jak wyjścia do kina, pubu lub restauracji oraz zakup ubrań i kosmetyków. Zsumowane wydatki odejmijmy od naszych dochodów otrzymując w ten sposób nadwyżkę, którą od razu możemy zarządzić w wybrany przez nas sposób.

Wydatki muszą być na spokojnie i rzetelnie przemyślane. Na zakupy do marketu idźmy z listą konkretnych produktów i nie dajmy się oczarować promocjom. W przypadku większych wydatków obliczmy dokładnie ile wyniesie nas rata lub utrzymanie danej rzeczy, zastanówmy się także uczciwie, czy jest nam naprawdę potrzebna – nie kupujmy na siłę, pod wpływem impulsu, nudy lub mody.

Domowe sposoby oszczędzania

Mając rozpisane wydatki sprawdźmy, czy niepotrzebnie nie kupujemy na zapas, czy nie przepłacamy za abonament telefoniczny lub pakiet kablówki, której i tak nie mamy czasu w pełni oglądać oraz upewnijmy się, że w 100% wykorzystujemy abonament wykupiony w klubie fitness. Sprawdźmy kiedy kończą się nasze umowy i zróbmy świeże rozeznanie rynku – nowy dostawca internetu, inny karnet na siłownię i korzystniejszy abonament za telefon komórkowy.

Warto także przyjrzeć się swoim nawykom oraz swojemu domowi. Sprawdźmy więc, czy nie marnujemy wody na kilka długich kąpieli w tygodniu lub nieekonomiczne mycie naczyń, czy nie gotujemy całego czajnika wody podczas, gdy chcemy zaparzyć jedną herbatę, czy urządzenia nie są niepotrzebnie podłączone do prądu przez całą dobę oraz czy nie wyrzucamy jedzenia. Te sposoby oszczędzania, mimo iż wyglądają banalnie, potrafią przynieść oszczędności rzędu kilkuset złotych w skali miesiąca!

Jeśli chcemy narzucić sobie więcej dyscypliny, możemy wprowadzić miesięczny limit wydatków na rozrywkę, zakupy i jedzenie poza domem i uparcie się go trzymajmy.

Sposoby oszczędzania z wyższej półki

Dysponując choćby najmniejszą nadwyżką finansową warto rozważyć różne sposoby oszczędzania i wybrać ten, który jest najbardziej dopasowany do naszego stylu życia.

Lokata terminowa to depozyt składany w banku na określony czas (od jednego dnia do nawet kilku lat). Wycofanie pieniędzy przed terminem skutkuje finansowymi konsekwencjami, ale jeśli tego nie zrobimy korzystne oprocentowanie będzie działało na naszą korzyść.

Konto oszczędnościowe zapewnia większą swobodę w dysponowaniu pieniędzmi - środki można w wpłacać i wypłacać z rachunku bez większych konsekwencji, jedyne, co należy mieć na uwadze to opłata za przelewy.

Inwestowanie w nieruchomość, zakup funduszy inwestycyjnych, zakup obligacji i wynikające z nich odsetki lub zakup papierów wartościowych na giełdzie. Są to pojedyncze wydatki, które (jeśli dobrze przemyślane) bezwysiłkowo, lub przy minimalnym zaangażowaniu, będą zasilać nasze konto dodatkowymi wpływami.

Zawsze pilnujmy terminów opłat i utrzymujmy tzw. czyste konto unikając zaległości we wszelkich płatnościach i zaciągniętych zobowiązaniach finansowych. Najważniejsze są bezpieczeństwo i komfort życia nas i naszych najbliższych. Nie kupujmy więc ponad stan i nie wydajmy więcej, niż dyktuje zdrowy rozsądek. Oszczędzając krok po kroku będziemy cieszyć się bezpiecznym i komfortowym życiem w osiągalnych dla nas finansowych granicach.


Sprawdź również: sposoby oszczędzania i inne porady finansowe

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Pożyczka przez internet: na wakacje, na nieplanowane wydatki na przyjemności

Pożyczka przez internet: na wakacje, na nieplanowane wydatki na przyjemności


Autor: Barbara Lisowska


Niezależnie od tego, czy chcemy sfinansować wakacje last minute, wyjazd na weekendowe skakanie ze spadochronem, czy też musimy sprawnie i szybko kupić nową lodówkę, na rynku ofert produktów finansowych znajdziemy bardzo szeroki wachlarz pożyczek i kredytów.


Wśród nich największym powodzeniem cieszy się obecnie pożyczka przez internet w 15 minut. Skąd się bierze ta rosnąca popularność? Zapraszamy do lektury!

Minimalne formalności

Formalności są maksymalnie uproszczone, a procedura przyznania pożyczki jest szybka i sprawna. Proces ubiegania się o pożyczkę online odbywa się zdalnie – z komputera lub telefonu. Aplikowanie zaczynamy od wypełnienia formularza podając swoje dane (imię, nazwisko, pesel, adres e-mail, numer telefonu, numer osobistego konta bankowego – nie może to być konto współdzielone). Podajemy także wysokość wnioskowanej pożyczki, wysokość oraz ilość spłacanych rat. Na koniec wyrażamy zgodę na postanowienia Regulaminu i Polityki Prywatności instytucji finansowej, w której aplikujemy o pożyczkę i cierpliwie czekamy na informację zwrotną.

Firmy, które udzielają pożyczek online nie sprawdzają historii kredytowej i zazwyczaj nie wymagają przedstawiania żadnych zaświadczeń (czy zgody współmałżonka). Nasza tożsamość jest weryfikowana online, przy pomocy przelewu na symboliczną kwotę - od 1 grosza do maksymalnie 1 zł. Następuje wymiana maili, w której postępujemy zgodnie z instrukcjami, krok po kroku przechodząc przez kolejne etapy procedury. Decyzję o przyznaniu kredytu otrzymujemy w postaci maila, a pożyczka wpływa bezpośrednio na nasze konto już po kwadransie.

Uwaga! Przed zaakceptowaniem umowy zawsze uważnie sprawdzamy wszystkie informacje, poprawność naszych danych, na spokojnie wprowadzamy zmiany i poprawiamy błędy.

Pamiętajmy, że pożyczka przez internet w 15 minut ma być i może być dla nas wsparciem i odciążeniem w realizacji szalonego pomysłu lub nieprzewidzianego wydatku.

Nowości i udogodnienia

Od jakiegoś czasu na rynku znajduje się nowy produkt: darmowa chwilówka. Pożyczka ta polega na tym, iż jeżeli zaciągnięta pożyczka jest naszym pierwszym tego typu zobowiązaniem i spłacimy ją w wyznaczonym terminie, wówczas spłacamy dokładnie tyle, ile pożyczyliśmy, bez żadnych dodatkowych kosztów.

Firmy oferują nam także dużo innych ciekawych rozwiązań: możemy rozpocząć spłacanie kredytu dopiero 2 miesiące później, możemy samodzielnie wybrać dogodny dla nas dzień spłaty raty kredytu, tzw.wakacje od spłat, a nawet wybrać ilość rat.

Nad wysokością pożyczki i metodą spłacania zawsze należy zastanowić się na spokojnie i cierpliwie. Pożyczkę zawsze powinniśmy brać na dokładnie tę kwotę, którą potrzebujemy. Należy tak obliczyć nasze wydatki, aby pożyczka przez internet w 15 minut nie ciągnęła się za nami latami niepotrzebnie obciążając stresem. Pamiętajmy o zasadzie: mierz siły na zamiary i cieszmy się z wolności finansowej potrzebnej do realizowania naszych celów i marzeń.


Praktyczne porady finansowe znajdziesz na blogu: http://finansenaszpilkach.pl/

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Jak wybrać najkorzystniejszą ofertę pożyczki?

Jak wybrać najkorzystniejszą ofertę pożyczki?


Autor: Barbara Lisowska


Oferta pozabankowych instytucji finansowych jest szeroka, prosta i skierowana do kilku potencjalnych grup klientów.


Mamy więc pożyczki dla rencistów, studentów, osób bezrobotnych lub zatrudnionych na podstawie umów zlecenie, ekspresowe internetowe chwilówki, które można dostać w 15 minut, na majówkę, urlop, remont kuchni, czy zakup roweru. Jak wybrać najkorzystniejszą ofertę? Zapraszamy do lektury kilku podstawowych informacji, które pomogą w podjęciu decyzji.

Prosto i szybko

Formalności są uproszczone i niekłopotliwe, a procedura przyznania chwilówki jest sprowadzona do minimum, dzięki czemu kredytobiorca otrzymuje pieniądze bardzo szybko i sprawnie (nawet i w 15 minut od złożenia wniosku!).

Dla osób z nieuregulowanymi zobowiązaniami finansowymi wielkim plusem jest to, że w przeciwieństwie do banków, firmy udzielające szybkich pożyczek nie sprawdzają historii kredytowej swoich klientów. Chwilówki to pożyczki przyznawane bez weryfikacji w biurach informacji gospodarczej (BIG) takich jak BIK – biuro informacji kredytowej, czy KRD – Krajowy Rejestr Długów.

Pożyczka na dowód

Aby wziąć pożyczkę osoba musi być pełnoletnia i zawsze powinna mieć przy sobie dowód osobisty. Pierwszy krok to wypełnienie i złożenie wniosku w siedzibie firmy, która nie wymaga od klienta żadnych dodatkowych zaświadczeń: o dochodach, o zatrudnieniu, czy też zgody współmałżonka.

Pożyczka internetowa, przez sms i e-mail

Ta forma brania pożyczek szybko zyskuje coraz większe rzesze zwolenników. Wniosek o pożyczkę składamy zdalnie - cała procedura odbywa się bez konieczności wychodzenia z domu. Podajemy swoje podstawowe dane (imię, nazwisko, pesel, adres e-mail, numer telefonu), wysokość wnioskowanej pożyczki oraz wyrażamy zgodę na postanowienia Polityki Prywatności i Regulaminu. W ciągu kilku minut otrzymujemy decyzję kredytową wysłaną na e-mail lub poprzez sms, a pieniądze wpływają bezpośrednio na nasze konto (czasami nawet w ciągu kwadransa).

Formalności jest niewiele i są bardzo łatwe do załatwienia – pamiętajmy jednak, że nad wysokością danej pożyczki i warunkami jej spłaty zawsze należy zastanowić się na spokojnie i dokładnie. Wybierzmy ten rodzaj chwilówki, który będzie najkorzystniejszy dla naszej sytuacji. Należy tak skalkulować swoje wydatki, aby chwilówka nie ciągnęła się za nami odsetkami. Pożyczka zawsze powinna być brana na kwotę minimalną, w myśl zasady: mierz siły na zamiary.


Więcej informacji na: praktyczne porady finansowe

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Wolność finansowa - co to jest i jak ją zapewnić

Wolność finansowa - co to jest i jak ją zapewnić


Autor: Barbara Lisowska


Wymarzony stan to taki, w którym nie musimy się martwić o pieniądze, zarabiają się same lub przy naszym minimalnym wysiłku, prowadzimy wymarzony styl życia i nie musimy się ciągle zastanawiać: Czy mnie na to stać? Czy mam na to pieniądze?


Czym jest wolność finansowa i jak do niej dojść? Zapraszamy do lektury!

Plan i edukacja finansowa

Na początku trzeba określić co dokładnie chcemy osiągnąć, np. jaką kwotę lub jaki styl życia. Aby obliczyć kwotę, która będzie rocznym kosztem prowadzenia wymarzonego stylu życia trzeba wypisać na kartce dokładnie to, czego potrzebujemy do osiągnięcia wymarzonego stylu życia (najlepiej w skali roku).

Następnie trzeba się nastawić na pracę nad zmianą sposobu myślenia, podjęcie dodatkowych aktywności i wyjście ze strefy komfortu. Samo się nie zrobi, aby się samo zarabiało. Najciężej jest zacząć, ale dzięki opracowanemu planowi i konsekwentnemu wykonywaniu go krok po kroku można dojść do wyznaczonego celu. Nie brzmi to marzycielsko, ale jest to niezawodne podejście do osiągnięcia wolności finansowej. Jeśli w naszej głowie wrze od pomysłów, dobrze jest wybrać jeden konkretny i na nim się skoncentrować. Pełne oddanie, koncentracja oraz determinacja na pewno z czasem przyniosą satysfakcjonujący rezultat. Jeśli nie mamy gotówki, którą możemy pomnażać – poświęćmy swój czas na zebranie informacji i naukę.

Zarabiaj podczas snu

Mówi się, że aby osiągnąć wolność finansową należy zwiększać swoje dochody pasywne. Są to nasze wcześniejsze dochody, z których korzystamy teraz nie poświęcając już na to swojego czasu. Świetnym przykładem są tu np. tantiemy autorskie. Pisarz napisał książkę raz, jest ona na rynku i co jakiś czas dostaje za nią wynagrodzenie. Inne przykłady to: inwestowanie w nieruchomość, zakup funduszy inwestycyjnych, zyski z lokat, zakup obligacji i wynikające z nich odsetki lub zakup papierów wartościowych na giełdzie. Są to pojedyncze wydatki, które (jeśli dobrze przemyślane) bezwysiłkowo, lub przy minimalnym zaangażowaniu, będą zasilać nasze konto dodatkowymi wpływami.

Małe kroki

Jeśli nie czujemy się na siłach, aby rzucać się w wir giełdowych transakcji, albo jeszcze nie mamy pomysłu na własny biznes, wówczas warto zacząć odrobinę wolniej. Wyróbmy sobie nawyk oszczędzania i odkładania choćby najmniejszej kwoty z każdej pensji. Jeśli docenimy wagę oszczędzania oraz znajdziemy na to efektywny sposób mając mniej, tym rozważniej będziemy zarządzać majątkiem po osiągnięciu wolności finansowej. W pracy zawalczmy o awans lub porozmawiajmy o podwyżce. Wyjdźmy ze strefy komfortu i podejmijmy się dodatkowej pracy, np. zlecenia, które można wykonywać z domu, co nie dość, że wesprze domowy budżet, to także da nam nową wiedzę, umiejętności i kto wie – może także własny pomysł na biznes.


Wolność finansowa to przede wszystkim prowadzenie wymarzonego stylu życia nie martwiąc się o pieniądze. Jeśli chcemy zapisać się na kurs lotniarski, zainwestować w akcje prężnej firmy lub nieruchomość – zróbmy to. Jeśli brakuje nam gotówki, zastanówmy się, czy pomocna mogłaby być chwilówka przez internet.

Przemyślmy czy się zwróci (w postaci inwestycji lub frajdy z życia i wspomnień), określmy jej wysokość oraz swoje możliwość spłaty. Dostaniemy ją szybko i wygodnie i... nie ma na co czekać. Marzenia same się nie spełniają – marzenia się spełnia!


Gdy zabraknie środków na koncie: chwilówka przez internet

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Pożyczka od rodziny - co warto wiedzieć

Pożyczka od rodziny - co warto wiedzieć


Autor: Barbara Lisowska


Wzięcie pożyczki zawsze powinno być przemyślane, jak najmniej stresujące i powinno przynieść nam oczekiwaną pomoc oraz korzyść w najwygodniejszy dla nas sposób.


Obecnie na rynku znajdziemy bardzo szeroką ofertę szybkich i łatwych w uzyskaniu pożyczek udzielanych przez instytucje finansowe (np.: pożyczki przez internet w 15 minut). Możemy także skorzystać z pomocy rodziny lub znajomych. Jak to zrobić? Zapraszamy do lektury.

Pożyczka od najbliższej rodziny

Zgodnie z ustawą z dnia 9 września 2000 roku o podatku od czynności cywilnoprawnych pożyczki podlegają opodatkowaniu, a stawka opodatkowania wynosi 2%. Ustawodawca przewidział jednak pewne wyjątki, które podlegają zwolnieniu z opodatkowania i są to pożyczki udzielane między osobami zaliczonymi do I grupy podatkowej do kwoty 9.637 zł, a więc pożyczki udzielone przez małżonków, zstępnych, wstępnych, pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę i teściów.

Kwota 9637 zł jest górnym limitem pożyczki uzyskanej od jednej osoby, jej łączna wartość obejmuje okres 5 lat i nie trzeba jej zgłaszać w urzędzie skarbowym. Liczba takich nieopodatkowanych pożyczek jest ograniczona jedynie liczebnością rodziny.

Istnieje także dodatkowa możliwość, aby pożyczka udzielona przez małżonków, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma, macochę nie była w ogóle opodatkowana (niezależnie od jej wysokości). Aby skorzystać z takiej nielimitowanej wartości pożyczki konieczne jest złożenie deklaracji PCC-3 w urzędzie skarbowym w terminie 14 dni od dnia jej otrzymania oraz udokumentowanie otrzymania pieniędzy (na rachunek bankowy, rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub w formie przekazu pocztowego). Pamiętajmy jednak, że ta opcja nie obowiązuje w przypadku pożyczek między teściami, zięciem i synową.

Pożyczka od dalszej rodziny i znajomych

Bez względu na ich cel i przeznaczenie kwestia pożyczek od znajomych oraz członków dalszej rodziny (ciocia, wujek, szwagier) wygląda inaczej. W ciągu 3 kolejnych lat kalendarzowych można od nich pożyczyć (nie płacąc podatku) łącznie 5 tys. zł od jednej osoby albo 25 tys. zł od kilku osób.
Wspomniane trzyletnie okresy są zawsze naliczane od 1 stycznia. Jeśli więc ktoś pożyczył od przyjaciela 5 tys. w 2016 roku, to z początkiem 2017 roku nabył prawo do kolejnej pożyczki w takiej samej kwocie i od tej samej osoby bez konieczności płacenia podatku.
Jeżeli udzielone pożyczki mieszczą się w podanych wyżej limitach, nie trzeba ich zgłaszać w urzędzie skarbowym. Pamiętajmy jednak, że pożyczki na wyższe kwoty zawsze trzeba wykazać w zeznaniu PCC-3 i zapłacić od nich podatek.

Jest powiedzenie, które mówi, że nie powinno się mieszać biznesu z miłością, oraz że nie powinno się angażować rodziny w problemy finansowe. Warto więc może rozważyć wzięcie pożyczki przez internet w 15 minut udzielanej przez niezależną instytucję finansową. Formalności są minimalne, możemy sami zdecydować o wysokości pożyczki, rozłożyć spłatę rat w wygodny dla nas sposób, tym samym eliminując ryzyko nieprzyjemnych (ewentualnych) niesnasek rodzinnych.


Dowiedz się więcej : chwilówki online czy z obsługą domową

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Tradycyjny kredyt czy chwilówka online – co wybrać?

Tradycyjny kredyt czy chwilówka online – co wybrać?


Autor: Barbara Lisowska


W sytuacji braku środków na pokrycie ważnych wydatków często stajemy przed dylematem: zdecydować się na kredyt? A może skorzystać z pożyczki?


Czy znamy dokładnie różnice między tymi pojęciami? Czym różni się kredyt od pożyczki? Poniższy artykuł udziela odpowiedzi na nurtujące wiele osób pytania.

Podstawowe fakty na temat kredytów

Jedyne instytucje, które mogą udzielać kredytów to banki i SKOK-i. By zrealizować formalności, należy poddać analizie swoją zdolność kredytową oraz określić cel kredytu. Szczegółowe regulacje prawne, dotyczące kredytów, opisuje Prawo Bankowe. Tego rodzaju umowa jest spisywana w formie pisemnej, zawierającej m.in. termin zwrotu oraz wyszczególnione koszty jego zaciągnięcia (prowizje i odsetki). Przekazany kredytobiorcy kapitał jest oddawany do jego czasowej dyspozycji, jednak nie staje się on jego własnością (np. mieszkanie).

Pożyczki – podstawowe informacje

W przeciwieństwie do kredytów, pożyczki mogą być udzielane również przez osoby fizyczne czy instytucje pozabankowe. Więcej podmiotów ma więc możliwość świadczenia tego typu usług. Dopełnienie formalności odbywa się w sposób prostszy niż w bankach, ponieważ pożyczki udzielane przez firmy pozabankowe opierają się na Ustawie o kredycie konsumenckim. Dzięki temu, szybka pożyczka przez Internet może w ogóle nie być oprocentowana. Dostępne są oferty dla klientów korzystających z usługi po raz pierwszy, w których należna do zwrotu jest taka sama kwota, jaka wcześniej została udzielona.

Jak wybrać między kredytem, a pożyczką?

Kluczowym czynnikiem ułatwiającym podjęcie decyzji jest wysokość brakujących środków. Na rynku dostępne są oferty pożyczek, które pozwalają na otrzymanie nawet kilku tysięcy złotych bez żadnych dodatkowych kosztów. Dzięki nim możliwe jest np. sfinansowanie remontu mieszkania, urządzenie rodzinnej uroczystości czy kosztowna naprawa samochodu. W przeciwieństwie do kredytu, który zawsze musi posiadać określone prowizje i odsetki, z pożyczki można skorzystać całkowicie za darmo. Warto rozważyć taką alternatywę, ze względu na oczywiste korzyści finansowe. Inną zaletą pożyczek jest także minimum formalności i możliwość załatwienia ich przez Internet. W tym wypadku zadawanych jest znacznie mniej pytań dotyczących sytuacji finansowej, stanu zatrudnienia, dotychczas zaciągniętych zobowiązań itp. Jest to wygodne dla osób, które nie lubią nadmiaru formalności, a każda minuta ich czasu jest cenna. Możliwość złożenia wniosku przez Internet i otrzymania pieniędzy nawet w 15 minut pozwala szybko z nich skorzystać, bez pytań o to, na co będą one wydane.

Ważną sprawą podczas wybierania pożyczki jest sprawdzenie, czy dana firma jest zrzeszona w Związku Firm Pożyczkowych. Jest to instytucja stojąca na straży rzetelności i przestrzegania zasad etyki zawodowej przez podmioty rynku pozabankowego. Przed podjęciem decyzji, warto również przeanalizować koszty wiążące się z nieterminowym regulowaniem zobowiązań. Zarówno kredyt, jak i pożyczka są umowami, których przestrzeganie jest obowiązkiem obydwu stron transakcji.


Sprawdź również: szybka pożyczka przez internet

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

6 błędów które powodują, że wydajemy za dużo

6 błędów które powodują, że wydajemy za dużo


Autor: Barbara Lisowska


Każdy z nas czasem zastanawia się, co zrobić, by wydawać mniej pieniędzy. Niezależnie od wysokości zarobków i zakładanych postanowień, zdarza się, że nasz budżet niebezpiecznie zbliża się do zera lub przekracza dolną granicę.


Co sprawia, że część z nas, mimo awansów zawodowych i związanym z nimi wzrostem wynagrodzenia, wciąż wraca do punktu wyjścia i jest zmuszona do poszukiwania oszczędności?

Podstawowe błędy narażające na zbędne koszty

Poniżej prezentujemy szereg wydatków, które ponosi wielu ludzi, a których można uniknąć:

1. Zbyt duże rachunki wynikające z nieoszczędnego użytkowania mediów. Jest to np. legendarne już pozostawianie odkręconego kranu podczas szczotkowania zębów. Podobnie działa wietrzenie mieszkania jesienią i zimą bez wcześniejszego zakręcenia grzejnika. Czujnik, po otwarciu okna – z wiadomych względów – rejestruje ogromną potrzebę ogrzania pomieszczenia, a licznik zużycia działa z niezwykłą prędkością. Jeżeli do tego dołożymy uruchomione oraz pozostawione bezczynnie urządzenia elektryczne, możemy ponieść wydatki rzędu nawet kilkudziesięciu złotych miesięcznie.

2. Jedzenie poza domem. Począwszy od kupowania w sklepie małych przekąsek, aż do zamawiania dań z dowozem. Kupno mąki i kilku podstawowych produktów będzie znacznie tańsze niż pizza z lokalu. Dodatkowo, stworzenie wspólnej kompozycji zapewni dużo satysfakcji dzieciom i dorosłym. Sporym wydatkiem są także rodzinne wizyty w sieciowych restauracjach, gdzie główną korzyścią jest nieduża zabawka dla dziecka, a koszt wizyty 4-osobowej rodziny może wynosić nawet 70-100 zł.

3. Posiadanie w opłacanych abonamentach opcji, z których się w ogóle nie korzysta. W telefonie komórkowym będzie to zbyt wysoki limit transferu, dodatkowe usługi nawigacji itp. Jeżeli chodzi o abonament telewizyjny, często znajdują się w nim kanały, których nie oglądamy, ale początkowo zostały wykupione. W domowym dostępie do internetu pojawiają się pakiety bezpieczeństwa, rzekomo chroniące nas w sieci. Nieraz płacimy za nie po kilka lub nawet kilkanaście złotych miesięcznie, choć nie pobraliśmy aplikacji niezbędnej do skorzystania z systemu. Tego typu koszty mogą wynosić nawet kilkadziesiąt złotych na kwartał.

4. Korzystanie z używek, zwłaszcza papierosów. „Nałóg, to nałóg” – powiedzą niektórzy, ale warto znać alternatywy. Można kupować np. gilzy oraz tytoń osobno i zbijać papierosy maszynką albo spróbować e-papierosa. Jeżeli nie czujemy w sobie sił, by całkowicie pożegnać się z nałogiem, warto podjąć choćby próbę obniżenia kosztów w opisane powyżej sposoby. W ten sposób zaoszczędzimy nawet kilkadziesiąt złotych na miesiąc.

5. Kupowanie ubrań, które obecnie są celem sprzedażowym sieci odzieżowych, a za parę tygodni nadal będą dostępne, ale np. 40% taniej. Przy dużych zakupach można zyskać całą sporą sumę pieniędzy.

6. Chodzenie głodnym do sklepu. Zwiększamy wtedy ryzyko zakupu co najmniej kilku produktów, które potem leżą w szafie lub w lodówce i psują się, bądź zjadane są tylko po to, żeby się nie zmarnowały. To szkodliwe dla budżetu i dla zdrowia, bo zwiększa prawdopodobieństwo nadwagi. Mając w pobliżu sklepy otwarte do późnych godzin wieczornych, lepiej poświęcić 30 minut, przygotować sobie coś i zjeść, a dopiero później udać się na zakupy. Gwoździem do trumny budżetu jest również sięganie po produkty ustawione przy kasach, w czasie gdy czeka się w kolejce. Sprzyja temu towarzyszący nam głód, a jeżeli „jemy oczami” w sklepie, możemy narazić się na wydanie nawet kilkudziesięciu złotych na zbędne artykuły.

Warto dążyć do perfekcji, eliminując powyższe błędy. Jeżeli mimo wszystko w danym momencie budżet się „nie zapina”, nie należy się poddawać. Błyskawiczna pożyczka pozwoli zaopatrzyć się w niezbędne produkty, a elastyczne warunki pozwolą spłacić zobowiązanie wkrótce po otrzymaniu kolejnej pensji. Jest to szczególnie istotne, kiedy mamy nieregularne dochody i np. oczekujemy wynagrodzenia za duże zamówienie, a konto świeci pustkami.


Zobacz również: błyskawiczna pożyczka na bieżące wydatki

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Dowiedz się, jak robić „inteligentne zakupy”

Dowiedz się, jak robić „inteligentne zakupy”


Autor: Barbara Lisowska


Wymiana dóbr towarzyszy ludzkości od zarania dziejów. W momencie, kiedy ludzie dostrzegli, że posiadają nadwyżki poszczególnych towarów, postanowili oddać je innym.


W zamian starali się pozyskać to, z czego mieli akurat ochotę skorzystać. Od tamtego czasu jedyne, co się zmieniło to wprowadzenie pieniędzy, które szybko stały się preferowanym i powszechnie akceptowanym środkiem płatniczym. Wszystko inne natomiast pozostało bez zmian – najkorzystniej na wymianie wychodzą ci, którzy potrafią dostrzec najlepsze okazje rynkowe.

Kluczem do robienia inteligentnych zakupów pozostaje również rozsądne i staranne planowanie swojego budżetu tak, by wiedzieć, ile środków przewiduje się przeznaczyć na określone towary i usługi. Jeżeli wszystkie organizacje sprzedażowe precyzyjnie planują, jakie chcą osiągnąć wyniki w danym okresie, to czemu nie wykorzystać podobnej strategii w swoim osobistym budżecie?

Jakie okazje stwarzają dominujące trendy w handlu?

Warto dobrze orientować się w rynku i umiejętnie wykorzystywać pojawiające się okazje. Dotyczy to zarówno produktów, które szybko się zużywają i kupuje się je w dużych ilościach, jak i tych, po które sięga się nieco rzadziej. Poniżej garść przydatnych wskazówek:

- Każdy z dyskontów oraz hipermarketów okresowo oferuje część towarów po obniżonych cenach. Pozwala to zdobyć zaopatrzenie na kilka miesięcy, np. duży zapas proszku do prania, żelów do kąpieli czy produktów spożywczych o długim terminie przydatności do spożycia. Przy odpowiednio niskiej cenie jednostkowej można zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt złotych (w stosunku do zakupów w regularnych cenach). Dodatkową korzyścią jest zyskanie czasu – nie trzeba tak często udawać się do sklepu po pojedyncze artykuły.

- Okazją do oszczędności są wszelkiego rodzaju wyprzedaże sezonowe. Asortyment odzieżowy można nabyć w przecenach sięgających kilkudziesięciu procent.

- Przydatnymi narzędziami są rozmaite programy partnerskie i karty lojalnościowe. Pozwalają na regularne zakupy w niższej cenie oraz dostarczają informacji o promocjach przez SMS lub e-mail. Dodatkową atrakcją jest możliwość zbierania punktów i ich wymiany na różne korzyści.

- Na niektóre usługi można dokonać wcześniejszej rezerwacji, co pozwala uzyskać znacznie niższą cenę. Przykładem są bilety lotnicze – najlepiej kupować je na wiele tygodni przed planowaną podróżą. Można w ten sposób zaoszczędzić nawet kilkaset złotych, w przeciwieństwie do sytuacji, kiedy zostawia się zakup na ostatnią chwilę.

- Dobrze jest poświęcić odrobinę czasu na przeglądanie witryn internetowych z opiniami i recenzjami produktów. Przykładem są kosmetyki, które wiele osób szeroko opiniuje na kanałach YouTube. Jeżeli wykluczy się te filmy, w których występuje nachalna reklama, to można uzyskać liczne opinie, chroniące przed zakupem „kota w worku”. Pozwalają one na poznanie produktu przed podjęciem decyzji. Dodatkowo – osoby prowadzące kanał często organizują konkursy, w których można wygrać darmowe kosmetyki.

Szybka pożyczka przez internet – wsparcie w inteligentnych zakupach?

Barierą przed pełnym wykorzystaniem nadarzających się okazji może być chwilowy brak środków na zrealizowanie wszystkich transakcji. Jeżeli np. w tym samym czasie skorzystamy z atrakcyjnych wyprzedaży w sklepach odzieżowych i kupimy z wyprzedzeniem bilety lotnicze na wakacyjny wyjazd do rodziny, to może się okazać, że nie mamy już pieniędzy na zakup solidnego zapasu środków chemicznych do sprzątania domu. Co zrobić, kiedy pojawi się oferta, której dawno nie było? W takiej sytuacji pomocna okaże się szybka pozyczka przez internet. Można ją spłacić zaraz po otrzymaniu kolejnej wypłaty, a korzyści z inteligentnych zakupów odczuwać jeszcze przez kilka tygodni lub miesięcy. Możliwość załatwienia całej sprawy sprzed ekranu monitora pomaga zaoszczędzić czas i cieszyć się z najlepszych decyzji zakupowych.


Brakuje gotówki na zakupy? Sprawdź: szybka pozyczka przez internet

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.