niedziela, 28 listopada 2010

OFE bój o wyższą emeryturę

Autorem artykułu jest Joanna M.




Martwisz zię, że twoja przyszła emerytura może być niska? Pamiętaj, że część twoich emerytalnych oszczędności pomnaża prywatny fundusz emerytalny (Otwarty Fundusz Emerytalny), do którego trafia 7,3 proc. twoich zarobków.

Warto więc sprawdzić czy OFE do którego należysz robi to skutecznie. Dobrze zarabiający fundusz to twoja wyższa emerytura. Jak więc sprawdzić skuteczność OFE? Komisja Nadzoru Finansowego publikuje na stronach internetowych tzw. średnie stopy zwrotu, osiągane przez fundusze emerytalne. Przedstawia tu średni zysk z oszczędności emeryta.
Z akwizytorem ostrożnie. Bądź bardzo czujna jeśli do zmiany OFE zachęca cię akwizytor. Nie zgadzaj się na przejście do innego OFE na pierwszym spotkaniu z akwizytorem. Przed podjęciem takiej decyzji koniecznie sprawdź dane o zyskowności funduszu nie za krótki okres, ale również za sredni oraz długi (10lat). Jeśli OFE do którego cię zachęcają osiągnął bardzo dobre wyniki w ciągu ostatnich trzech lat, ale słabe na przestrzeni 6 czy 10 lat (gorsze niż OFE do którego należysz), lepiej do takiego funduszu nie przystępować.
Szukaj najlepszych. Porównując wyniki funduszy możemy zdecydowanie wyróżnić kilka z nich: Generali, Polsat, PZU, Amplico oraz AXA. Natomiast do funduszy, które osiągały słabe wyniki należą WARTA, Aviva oraz Aegon.
Zamieniaj z głową. Kobieta w wieku 30 lat zarabiająca 2500zł brutto uzbiera na swoim koncie w OFE w chwili przejścia na emeryturę 142 700zł, jeśli fundusz osiągnie niewysoką 1% stopę zwrotu rocznie. Gdy stopa będzie wyższa np. 4 % rocznie zebrana kwota wyniesie 228 095zł. Czyli prawie 60% więcej! Zastanów się więc czy warto zmieniać fundusz na taki, który ma nieznacznie wyższą zyskowność od twojego OFE. Pamiętaj, że w ciągu dwóch pierwszych lat członkostwa nowy fundusz ma prawo pobierać od ciebie wyższe prowizje i w rezultacie mogą zjeść zysk, na który liczysz.


---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

--
OFE

1 komentarz: