środa, 23 lutego 2011

Spadek i co dalej

Spadek i co dalej.

Autorem artykułu jest Hanna Grendel-Wielisiej



Kiedyś zrobiłam krótkie „badanie" wśród znajomych. Pytałam co można otrzymać w spadku. Odpowiedzi były przeróżne. Dominowały oczywiście odpowiedzi: milion, dom, mieszkanie, futro, biżuterię. Pojawiały się nawet zwierzęta. Co ciekawego było w tych odpowiedziach? Nikt nie odpowiedział - DŁUGI.

Kiedyś zrobiłam krótkie „badanie" wśród znajomych. Pytałam co można otrzymać w spadku. Odpowiedzi były przeróżne. Dominowały oczywiście odpowiedzi: milion, dom, mieszkanie, futro, biżuterię. Pojawiały się nawet zwierzęta. Co ciekawego było w tych odpowiedziach? Właściwie nic z wyjątkiem tego, że nikt nie powiedział - długi.

Tak w spadku możemy otrzymać do spłaty kredyt lub długi.

Nie jestem prawnikiem. W tym względzie jestem praktykiem.

Swoją sytuację przeanalizuj z prawnikiem, notariuszem. Pamiętaj - weryfikuj wiedzę - prawo się zmienia, zmienia się również Twoja sytuacja życiowa.

W trakcie sprawy spadkowej sąd rozpatruje jedynie kto i jakich proporcjach dziedziczy. Jeżeli zajmuje się majątkiem to brane są pod uwagę aktywa ( majątek +). Przyjmując spadek i ciesząc się, że otrzymamy piękny dom warto wiedzieć, że jeżeli istnieje kredyt na ten dom to trzeba będzie kredyt spłacić. Spłacić trzeba będzie również zadłużenie na odziedziczonym mieszkaniu. Nie mamy dużego zmartwienia jeżeli otrzymamy w spadku mieszkanie i trzeba spłacić tylko część jego wartości.

Problem powstaje kiedy przyjmiemy spadek a wraz z nim długi, które znacznie przekraczają wartość przyjętego spadku. Nasza radość może zamienić się w „czarną rozpacz". Wierzyciele będą dochodzić swoich roszczeń z naszego majątku, który zgromadziliśmy niezależnie od spadku.

Jak rozsądnie postąpić ze spadkiem?

Przede wszystkim dowiedzieć się co możemy odziedziczyć po danej osobie. Nie zawsze będzie to proste. Może przecież być i tak: Przedsiębiorca prowadzący dobrze działającą firmę mógł zaciągnąć pożyczkę na zakup materiałów lub rozwój firmy. Choroba, wypadek, śmierć uniemożliwiły spłatę zaciągniętych zobowiązań. Dom i firma nie były nigdy zadłużone aż do śmieci właściciela. Brak spłat poszczególnych rat powoduje narastanie odsetek. Nikt nie wie o pożyczce, wierzyciel wiedząc o śmierci dłużnika czeka na orzeczenie sądu.

Zawsze warto sprawdzić hipotekę domu, mieszkania, stan zadłużenia w spółdzielni lub wspólnocie. Przejrzeć dokumenty w domu i pracy zmarłego.

Częściej jednak jest tak, że wiemy o długach. Nie mamy jedynie wiedzy, że możemy je otrzymać w spadku. Jeżeli posiadamy wiedzę, że odziedziczymy kredyty i długi przewyższające odziedziczony majątek powinniśmy:

1. Spadek odrzucić

2. Spadek przyjąć z dobrodziejstwem inwentarza (spłacamy wierzycieli do wartości majątku odziedziczonego w naszej części)

Ważne: Odrzucić lub przyjąć z dobrodziejstwem inwentarza możemy do 6 miesięcy od momentu pozyskania wiedzy, że dziedziczymy.

Jeżeli dziedziczysz z mocy ustawy i odrzucasz spadek pamiętaj, że zobowiązania przejdą na Twoje żyjące dzieci ( jeśli są pełnoletnie). Jeżeli odrzucasz spadek otrzymany w testamencie długi przechodzą na inne wskazane w testamencie osoby lub na osobę dziedziczącą z ustawy.

Kodeks Cywilny - Spadki Tytuł V. PRZYJĘCIE I ODRZUCENIE SPADKU

Art. 1012. Spadkobierca może bądź przyjąć spadek bez ograniczenia odpowiedzialności za długi (przyjęcie proste), bądź przyjąć spadek z ograniczeniem tej odpowiedzialności (przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza), bądź też spadek odrzucić.

Art. 1015. § 1. Oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania

Znaj swoje prawa, dbaj o swoje finanse. Podchodź odpowiedzialnie do swoich zobowiązań. Podziel się ze znajomymi swoją wiedzą. Buduj świadomość. Niewiedza sprowadziła na wiele osób kłopoty. Wiedza pozwala podejmować Ci najlepsze dzaiałnia i wybierać to co jest dla Ciebie najlepsze.

---

Hanna Grendel-Wielisiej
coach, trener biznesu, inwestor

www.kobieta-sukcesu.pl
www.ergocoaching.pl


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz