czwartek, 26 września 2013

Co się bardziej opłaca - lokata czy rachunek osobisty?

Co się bardziej opłaca - lokata czy rachunek osobisty?


Autor: Robert Malanowski


Ci z nas, którzy stali już przed wyborem najlepszej metody inwestycyjnej, wiedzą, jak trudna jest to decyzja. Należy bowiem wziąć pod uwagę wiele istotnych parametrów, o istnieniu których na samym początku pewnie nawet nie mieliśmy pojęcia.


Przede wszystkim na samym początku warto jednak usystematyzować kilka kwestii dotyczących kwoty, jaką zamierzamy zainwestować, jak również długości trwania danej inwestycji. Czasami bowiem ludzie wiedzą, że dana kwota pieniędzy ma być przeznaczona na określony cel w bliższej czy też dalszej przyszłości i chcą jedynie, by pieniądze nie leżały bezczynnie na rachunku osobistym, bowiem w ten sposób nie zyskają na wartości.

W tym przypadku idealne będzie założenie lokaty bankowej na dany okres czasu, na przykład na pół roku. Aktualnie średnio oprocentowanie lokat wynosi około cztery do pięciu procent, choć jeszcze do niedawna mogliśmy liczyć na dużo większe zyski. Na ten fakt wpłynęło obniżenie stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej, co z pewnością nie jest działaniem opłacalnym dla klientów banku. Mimo wszystko decydując się na założenie depozytu, warto zadbać, by oprocentowanie lokaty było możliwie jak najwyższe.

W tym celu należy zrobić dość dokładne rozeznanie rynku bankowego, bowiem często okazuje się, że lepsze oferty jest w stanie złożyć nam bank, z usług którego dotychczas nie korzystaliśmy, aniżeli nasz dotychczasowy usługodawca. W związku z tym nie należy kierować się sentymentami, a jedynie chęcią uzyskania jak największych korzyści pieniężnych. Niestety w zdecydowanej większości przypadków najlepsze lokaty bankowe uzyskamy w danej instytucji wyłącznie raz. Mimo wszystko da się ten mały minus obejść, zakładając następnym razem depozyt na przykład na współmałżonka czy też kogoś z bardzo bliskiej rodziny. Należy jednak mieć w tym przypadku stuprocentowe zaufanie do danej osoby, by nie stracić oszczędności.

Natomiast jeśli nie możemy sobie pozwolić na zamrożenie oszczędności na zbyt długi okres czasu, mamy dwa rozwiązania - depozyt krótkoterminowy, obejmujący na przykład dwa miesiące czy też nawet jeden dzień, bądź też konto oszczędnościowe, które daje nam dużo większą swobodę w korzystaniu ze zgromadzonych pieniędzy. W przypadku drugiego z rozwiązań możemy bowiem zarówno w dowolnej chwili wypłacać środki finansowe, jak i dopłacać, w związku z czym możemy powiększać pulę, od jakiej narastać będą odsetki. Niestety możliwe oprocentowanie w tym przypadku sięga od około trzech do niespełna czterech procent w skali roku. Nie możemy zatem liczyć tutaj na oszałamiające zyski, szczególnie gdy dysponujemy niewielkimi kwotami.


Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz