czwartek, 13 października 2016

Co może windykator, a czego mu nie wolno robić?

Co może windykator, a czego mu nie wolno robić?


Autor: Barbara Lisowska


Kupowanie cudzych wierzytelności przez firmy specjalizujące się w działaniach windykacyjnych stało się w ostatnich latach niezwykle dochodowym biznesem.


Niestety, ale jeśli gra toczy się o pieniądze, to niektórzy windykatorzy próbując ominąć jej reguły. Warto zatem wiedzieć, jakie prawa oraz obowiązki ma każdy windykator.

Jakie prawa przysługują windykatorowi?

W celu odzyskania długu dla firmy każdy windykator ma określone prawa. Jakie? Podstawowym prawem, jakie przysługuje windykatorowi to wysłanie na twój adres wezwania do zapłaty. Niestety przepisy nie określają tego, ile takich pism może zostać wysłanych, dlatego należy mieć świadomość tego, iż z pewnością nie skończy się na jednym.

Oprócz tego windykator może dzwonić telefonicznie i ponaglać do zapłaty zobowiązania, a także umówić się na spotkanie w celu ustalenia sposobu oraz warunków zwrotu należności. I na tym właśnie prawa windykatora się kończą.

Czego nie wolno robić windykatorowi?

Skuteczna windykacja wiąże się przeważnie z łamaniem wszelkich zasad przez firmy windykacyjne. Warto jednak mieć świadomość tego, czego nie wolno robić windykatorom. Do takich czynności należy przede wszystkim:

- wchodzenie bez Twojej zgody do Twojego domu lub mieszkania,

- grożenie egzekucją komorniczą w celu odzyskania należności (do wszczęcia podstępowania egzekucyjnego niezbędny jest prawomocny wyrok sądu zaopatrzony w klauzulę wykonalności),

- nękanie telefonami/SMS-ami szczególnie w porze nocnej,

- rozmawianie o Twoim długu z rodziną oraz sąsiadami,

- domaganie się przez windykatora ujawnienia informacji na temat stanu Twojego majątku, gdyż jest to niezgodne z prawem (jedynie sąd może wydać taki nakaz),

- doliczanie dodatkowych opłat do istniejącego długu.

Jeśli windykator posłuży się którymiś z powyższych metod, to niezwłocznie należy o tym zawiadomić policję.

Zawód windykatora doczekał się bardzo złej sławy głównie z powodu przypadków nierzetelnego wykonywania swoich obowiązków przez pewną ich grupę. Warto jednak wiedzieć, iż oprócz tych "złych" przypadków istnieje również spora część windykatorów, którzy są bardziej wyrozumiali i starają się posłużyć przydatną radą, nawet w tak ciężkiej i często praktycznie bez wyjścia, sytuacji.


Więcej informacji na ten temat można znaleźć pod linkiem windykacja

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz