poniedziałek, 7 listopada 2016

Zadośćuczynienie oraz odszkodowanie z OC sprawcy

Zadośćuczynienie oraz odszkodowanie z OC sprawcy


Autor: Joanna Izik


Posiadanie aktualnego OC jest obowiązkiem każdego właściciela samochodu. Jest to ubezpieczenie, które ma za zadanie chronić przede wszystkim osoby będące poszkodowanymi w wypadku spowodowanym przez pojazd.


Oznacza to zatem, iż poszkodowany może wówczas domagać się rekompensaty poniesionych szkód. Co należy wiedzieć na temat roszczeń z tytułu OC sprawcy?

Zadośćuczynienie z OC sprawcy

Zadośćuczynienie jest jednym z dwóch rodzajów roszczeń przysługujących z OC sprawcy wypadku komunikacyjnego. Zgodnie z art. 445 § 1 k.c sąd może bowiem orzec o przyznaniu pewnej kwoty tytułem zadośćuczynienia za krzywdę spowodowaną rozstrojem zdrowia bądź uszkodzeniem ciała w zdarzeniu komunikacyjnym. Zadośćuczynienie jest zatem rekompensatą za straty zdrowotne spowodowane wypadkiem, jak złamania, zranienia czy stłuczenia.

Należy podkreślić, iż świadczenie wypłacane tytułem zadośćuczynienia ma charakter jednorazowy, a jego zasadniczym celem jest zrekompensowanie leczenia, cierpienia i bólu czy przymusowej rezygnacji z planów w wyniku doznanej szkody.

Wysokość przyznanego zadośćuczynienia zależy jednak od kilku czynników. Przede wszystkim jest ona zależna od wielkości oraz charakteru następstw wypadku, zarówno tych, które wystąpiły bezpośrednio po zdarzeniu, jak również tych, które mogą pojawić się w przyszłości.

Wśród innych czynników, które mają wpływ na wysokość świadczenia wymienić należy wiek osoby poszkodowanej, skutki zdrowotne wypadku, w tym również stopień oszpecenia ciała, konieczność długotrwałego leczenia skutkującego przymusem zmiany dotychczasowego trybu życia lub dłuższej rozłąki z rodziną.

W celu otrzymania zadośćuczynienia poszkodowany musi zgłosić szkodę z żądaniem zadośćuczynienia do zakładu ubezpieczeń, u którego sprawca wypadku wykupił polisę OC. Po zbadaniu przez ubezpieczyciela okoliczności wypadku oraz potwierdzenia swojej odpowiedzialności zostanie wypłacone zadośćuczynienie. W rzeczywistości często jednak zdarza się, iż kwota zadośćuczynienia nie jest satysfakcjonująca dla poszkodowanego i nie rekompensuje ona w pełni doznanych szkód. Wówczas ma on prawo dochodzenia swych roszczeń w celu otrzymania pełnej kwoty.

Odszkodowanie z OC sprawcy

Drugim rodzajem roszczenia przysługującego z OC sprawcy jest odszkodowanie. Zgodnie z art. 444 § 1 k.c poszkodowany w wypadku komunikacyjnym może żądać od sprawcy odszkodowania za uszkodzenia ciała oraz rozstrój zdrowia, jak również za wszelkie koszty związane z leczeniem czy rekonwalescencją, a także wówczas, gdy w wyniku doznanych obrażeń zmniejszyły się widoki powodzenia w przyszłości. Natomiast zgodnie z art. 444 § 2 k.c poszkodowany, który w wyniku wypadku całkowicie bądź częściowo utracił możliwość wykonywania zawodu, może domagać się renty.

Aby uzyskać odszkodowanie za wypadek komunikacyjny z OC sprawcy, poszkodowany, podobnie jak w przypadku roszczenia zadośćuczynienia, musi zgłosić szkodę do właściwego zakładu ubezpieczeń oraz przedstawić swoje żądania wskazując konkretną kwotę odszkodowania. Żądanie swoje należy poprzeć odpowiednimi dowodami w postaci rachunków za leczenie, rehabilitację, oraz wszelkich innych kosztów związanych z powrotem poszkodowanego do zdrowia.

W przypadku, gdy towarzystwo ubezpieczeniowe nie godzi się na wypłacenie odszkodowania w żądanej kwocie, warto domagać się swoich roszczeń, nawet jeśli oznacza to wejście na drogę sądową.


Przeczytaj również: Zadośćuczynienie oraz odszkodowania z OC sprawcy

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz