poniedziałek, 8 lutego 2021

Postanowienia noworoczne, czyli jak zacząć odkładać pieniądze?

Polacy mają coraz większą świadomość tego, jak ważne jest regularne odkładanie pieniędzy. Większość – szczególnie na początku każdego roku – deklaruje chęć systematycznego oszczędzania, ale udaje się to tylko nielicznym. Sprawdź, jak zacząć odkładać pieniądze, aby postanowienie noworoczne tym razem zostało zrealizowane.

Nie jest prawdą stwierdzenie, że aby móc oszczędzać, trzeba dużo zarabiać. Wystarczy robić to systematycznie, a stopniowo kwota zgromadzonych środków będzie się powiększać. Zawsze najtrudniejszy jest pierwszy krok i wyrobienie nawyku regularnego odkładania pieniędzy. Istnieją jednak na to sposoby.

  1. Ogranicz zbędne wydatki

Wiele osób tłumaczy się zbyt niskimi zarobkami, które utrudniają oszczędzanie. Wystarczy jednak do minimum ograniczyć zbędne wydatki, aby wygospodarować choćby kilkadziesiąt złotych miesięcznie.

Zastanów się:

  • jak często zamawiasz jedzenie z dostawą do domu / pracy?
  • ile razy w ciągu tygodnia robisz niepotrzebne zakupy?
  • jak często zdarza ci się kupować produkty na zapas, które potem się marnują?

Gdyby wszystkie te pieniądze przekształcić w oszczędności, uzbierałaby się spora suma. Nie musisz od razu rezygnować ze wszystkich tego typu wydatków. Zacznij je ograniczać – to często wystarczy na początek.

  1. Załóż konto oszczędnościowe

Znacznie lepiej jest odkładać pieniądze na konto oszczędnościowe niż do skarbonki. Na korzyść tego rozwiązania przemawia przede wszystkim możliwość jednoczesnego powiększania zysków. Tego typu rachunek jest oprocentowany (nawet do 2% w skali roku w przypadku niektórych ofert), co oznacza cykliczną kapitalizację odsetek. 

Konto oszczędnościowe niesie za sobą wiele korzyści, wśród których wymienić można m.in.:

  • możliwość oszczędzania już od pierwszej złotówki,
  • pełną elastyczność w zakresie częstotliwości i wysokości wpłat,
  • stały dostęp do środków.

Właśnie dlatego swoje postanowienie noworoczne warto rozpocząć od założenia oprocentowanego rachunku oszczędnościowego. Każdą wpłatę comiesięczną należy przy tym potraktować tak samo jak np. rachunek za telefon, internet czy prąd. Dzięki temu pieniądze zawsze się znajdą.

Jak wybrać dobre konto oszczędnościowe?

Korzystanie z konta oszczędnościowego będzie opłacalne zawsze. Masz jednak wpływ na to, jak wysokie będą osiągane zyski. Wystarczy wybrać odpowiedni rachunek. Na co zwracać szczególną uwagę? Znaczenie mają m.in.:

  • oprocentowanie – im wyższe, tym większych zysków możesz się spodziewać,
  • opłata za prowadzenie rachunku – najlepiej, jeśli wynosi 0 zł,
  • opłata za wypłatę środków – darmowy jest zwykle jeden przelew, a za kolejne trzeba płacić; to rozsądne podejście, które zwiększa motywację do oszczędzania.

Pamiętaj! Konto oszczędnościowe musi być otwarte jednocześnie z kontem osobistym. Jeżeli twój bank nie proponuje atrakcyjnego rozwiązania, poszukaj alternatywnej opcji. Upewnij się jednak, czy koszt prowadzenia rachunku osobistego będzie równie korzystny jak rachunek oszczędnościowy.

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

11 komentarzy:

  1. dobrym rozwiązaniem są lokaty, bo za ich zerwanie grożą kary co skutecznie zniechęca do podbierania z nich pieniędzy ;) ja założyłam lokatę na dwa lata, tyle dałam sobie czasy na założenie własnego sklepu online z bransoletkami z tygrysim okiem i innymi kamieniami naturalnymi i się udało

    OdpowiedzUsuń
  2. jak już odłożymy stosowną kwotę to można założyć własną firmę :) ja tak zaczęłam biznes z pieluchami AIO i innymi produktami dla dzieci :)

    OdpowiedzUsuń
  3. też zacząłem odkładać by zerwać z pracą na etacie i założyć własny serwis Acer, trochę to zajęło, ale jak wiedziałem gdzie kupić sprzęt i do kogo zagadać to szybko poszło :D

    OdpowiedzUsuń
  4. ja odkładam pieniądze by pójść na szkolenie z projektowania pomp ciepła, bo większość klientów nie chce już mieć kotłów na paliwa stałe, tylko właśnie powietrzne albo gruntowe pompy

    OdpowiedzUsuń
  5. ja w tym roku odkładałam na nowe meble do kuchni i się udało :D codziennie wrzucałam do skarbonki malą kwotę, sprawdzałam stan finansowy co tydzień, pilnowałam wydatków. jak coś zostawało z pensji do też dorzucałam, wtedy nie było pokusy by wydać na głupoty :D teraz mam piękne meble na które z przyjemnością się patrzy :D

    OdpowiedzUsuń
  6. Oszczędzanie wydatków jest szczególnie istotne w aktualnych czasach, gdzie większość traci siłę nabywczą swoich wynagrodzeń i trzeba zacisnąć pasa.

    OdpowiedzUsuń
  7. moją pasją jest golf, więc w ramach postanowienia noworocznego chcę zacząć naukę gry :D zaczęłam już wcześniej odkładać pieniądze, tak by było na cały wyjazd na pole golfowe, pobyt i sama naukę :)

    OdpowiedzUsuń
  8. ja odkładam na kurs przyspieszony prawa jazdy :D od nowego roku co tydzień wrzucałam do skarbonki określoną kwotę i na urlopie zamierzam zrobić cały kurs, a potem od razu zapisać się wo WORD-u i zdać za pierwszym razem, a co :D

    OdpowiedzUsuń
  9. ja czegoś się chce to nie trzeba czekać na noworoczne podstanowienia tylko rusza się do działania :D ja odkładam na własne cztery kąty - mam juz wymarzony projekt domu i wyszukaną ekipę budowlaną, teraz potrzebuję wkładu własnego na kredyt :D

    OdpowiedzUsuń
  10. odkładać można nie tylko na wakacje czy zakupy, ale też na rozwój firmy - przedsiębiorcy też powinni ograniczać wydatki i nie szastać pieniędzmi, szczególnie w czasie inflacji. prowadze stację diagnostyczną we Wrocławiu, konkurencja nie śpi, więc wiem że trzeba się rozbudować i dobrze przemyśleć wydatki

    OdpowiedzUsuń
  11. postanowienia łatwo zrobić, gorzej z ich dotrzymywaniem ;) postanowiłam sobie że wymienię lub odnowię wszystkie meble w mieszkaniu, ale na razie udało się tylko z salonem i sypialnią, mebli z kuchni i łazienki jeszcze nie dotknęłam ;)

    OdpowiedzUsuń