czwartek, 8 marca 2012

Recenzja Leo Babauta - Przez minimalizm do szczęścia

Recenzja Leo Babauta - Przez minimalizm do szczęścia

Autorem artykułu jest Paweł Sygnowski



Recenzja ebooka Leo Babauty - znanego amerykańskiego minimalisty, wydana w języku polskim, przez jednego z najbardziej znanych polskich minimalistów - Pawla Katę.

Idea minimalizmu staje się coraz bardziej popularna w Polsce, o czym świadczy sporo niedawno co powstałych blogów, artykułów, audycji radiowych i telewizyjnych na ten temat. Czy jest to przejściowa moda, czy coś w rodzaju nowo rodzącego się trendu społecznego, tego nikt jeszcze nie wie.

Jednakże na fali rosnącej popularności i zainteresowania tematem, pojawił się ebook jednego z najbardziej znanych amerykańskich minimalistów, Leo Babauty, przetłumaczony przez – z kolei - jednego z najbardziej znanych polskich minimalistów, Pawła Katę.

Pełen tytuł tej pozycji to „Przez minimalizm do szczęścia. Praktyczny przewodnik po życiu zgodnie z filozofią minimalizmu”. Jego przeczytanie to kwestia kilkudziesięciu minut. Czyta się szybko i lekko. Autor pisze bardzo prostym, zrozumiałym językiem.

To, co rzuca się w lekturze od samego początku to fakt, iż jest to pozycja przeznaczona dla osób początkujących, którzy nie mieli do tej pory większego związku z minimalizmem i przez to jest to dla nich całkiem nowa, nieznana idea.

Autor rozpoczyna swoje wywody od wyjaśnienia, czym właściwie minimalizm jest i ... jego idea daje się sprowadzić do stwierdzenia, iż jest to „odpowiedź na konsumpcyjny styl życia, której esencją jest zrobienie miejsca w swoim życiu na to, co prawdziwie ważne, poprzez usunięcie z niego wszystkiego, co zbędne”.

Drogą do tego jest skoncentrowanie się na 4 obszarach: uświadomienie sobie, że już wystarczająco dużo się posiada (kluczem do tego jest rozróżnianie zachcianek od potrzeb i czerpanie radości z działania, a nie posiadania), rozpoczęcie porządkowania i pozbywania się zbędnych rzeczy, uproszczenie swojego planu dnia oraz stopniowego poprawiania wszystkiego, co się robi (w sensie eliminacji zbędnych elementów i skoncentrowania się na tym, co najważniejsze).

Najważniejszą cechą minimalisty jest … co ciekawe: PORZĄDEK, który przejawia się we wszystkim co robi i co go otacza.

W dalszej części, autor przechodzi od teorii do praktyki i podaje już konkretne, praktyczne rady na to: jak usunąć bałagan ze swojego domu, jak urządzić minimalistyczny dom/miejsce pracy/komputer, jak zrezygnować z używania papieru, jak zdigitalizować wszelkie przedmioty fizyczne (co oznacza także wyzbycie się używania takich nośników jak CD, czy DVD), jak minimalistycznie podróżować/jeść/ćwiczyć/zarządzać swoimi finansami, a nawet jak wychowywać dzieci w tym duchu.

Mówiąc krótko, autor w swoich wywodach poruszył wszelkie najważniejsze dziedziny życia, co do których daje bardzo konkretne, przekonywujące i ciekawe rady, jak zastosować w stosunku do nich zasady minimalizmu.

Podsumowując: widocznym celem wywodów autora jest uczynienie idei minimalizmu bardziej znośnej dla przeciętnego odbiorcy poprzez nie tylko same przybliżenie mu tejże idei, ale także zaprezentowanie na swoim przykładzie, jak można ją zaimplementować z sukcesem w różne obszary swojego życia. Z tego zadania ebook wywiązuje się z nawiązką.

Jednak dla osób, które mają już całkiem dobrą orientację w minimalizmie jest to pozycja, w której nie znajdą zbytnio nic nowego, tak że dla nich ta lektura będzie stratą czasu. Dla pozostałych, zainteresowanych podniesieniem jakości swojego życia, jak najmniejszym kosztem za pomocą minimalizmu jest to pozycja obowiązkowa, do której lektury serdecznie zachęcam.

---

Przez minimalizm do szczęścia - Jak uprościć swoje życie, zyskać więcej czasu dla siebie, mieć więcej pieniędzy i mniej zmartwień?


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz