środa, 25 listopada 2015

Nieuchronny upadek lokat anty-podatkowych

Nieuchronny upadek lokat anty-podatkowych.


Autor: Bartosz Sell


Wytyczne zaokrąglania podatku od przychodów osiąganych m. in. z lokat bankowych od 2011-07-01 zostaną zmienione. W rezultacie, nawet od pieniędzy zainwestowanych na lokatach z kapitalizacją dzienną będzie pobierany podatek od zysków kapitałowych tzw. podatek Belki.


Takie podejście doprowadzi do tego, że podstawa opodatkowania i sam podatek będą zaokrąglane już nie do jednego złotego, a do 1 gr. Skutkiem tego zniknie sposobność ominięcia podatku, kiedy obliczone odsetki będą niższe niż 2,5 zł. Postępowanie to ma za zadanie ukrócić rosnące powodzenie depozytów z dziennym naliczaniem odsetek, które powodują obniżenie zysków Ministerstwa Finansów.

Organy państwowe szacują, że obecnie udział oszczędności "anty-podatkowych", w całej sumie lokat gospodarstw domowych, wynosi około 13 proc. (ok. 55 miliardów zł) i przez cały czas będzie rósł. Sposób obchodzenia podatku, jako rozwiązanie na podwyższenie opłacalności depozytów zaczęto stosować już pod koniec 2008 r., lecz renomę zyskał po drugim kwartale 2009 r. Ogromna większość banków rozszerzyła swoją ofertę o sposoby omijające podatek belki dopiero w ubiegłym roku (2010). W rezultacie interesanci już w przynajmniej dwudziestu siedmiu bankach wynajdą dziś instrumenty finansowe, które pozwalają ominąć podatek Belki. A to oznacza, że te instytucje niebawem będą miały obowiązek uszczuplić swoją ofertę, bo antybelkowe produkty przestaną realizować swoje zadanie.

Obecnie pewnie zyskają te banki czy kasy oszczędnościowe, które proponują imponujące oprocentowanie na standardowych lokatach, gdzie naliczanie odsetek ma miejsce na zakończenie inwestycji. Świadomi użytkownicy, a w największej części tacy korzystają z możliwość zakładania depozytów bez podatku od zysków kapitałowych, będą szukać standardowych instrumentów mających oprocentowanie na wysokim poziomie. Możemy więc oczekiwać, że w bankach podniosą ich oprocentowanie. Dodatkową przyczyną wzrostu oprocentowania będą też zbliżające się systematyczne podwyżki stóp procentowych.


Bartek
www.bankierzy.eu

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz