piątek, 10 lutego 2012

Gdy dostaniesz wypowiedzenie

Gdy dostaniesz wypowiedzenie

Autorem artykułu jest Joanna M.



Zwolnienie z pracy zwykle następuje za wypowiedzeniem. Za ten okres masz prawo do wynagrodzenia (nawet gdy nie musisz świadczyc pracy), a także dni wolne na szukanie nowej pracy.

Umowa ma znaczenie. Gdy szef cię zwalnia, nie może zrobić tego w dowolny sposób, lecz musi zachować przewidziany prawem termin. Jego długość zależy od rodzaju umowy i twojego stażu pracy.
Gdy miałaś umowę na okres próbny, okres wypowiedzenia wynosi:
3 dni robocze, gdy okres próbny nie przekraczał 2 tygodni,
tydzień, jeśli zostałaś zatrudniona na czas dłuższy niż 2 tygodnie, ale krótszy niż 3 miesiące,
2 tygodnie, gdy okres próbny wynosi 3 miesiące.
Umowa na czas określony. Taka umowa rozwiązuje się z upływem terminu, na jaki została zawarta i w zasadzie nie można jej wypowiedzieć. Jednak gdy takie zatrudnienie ma trwać dłużej niż 6 miesięcy, strony (ty i pracodawca) mogą przewidzieć w umowie wcześniejsze jej rozwiązanie za 2-tygodniowym wypowiedzeniem. Na takich samych warunkach można wypowiedzieć umowę o zastępstwo, która jest rodzajem umowy na czas określony. Jednak w tym wypadku okres wypowiedzenia jest krótszy i wynosi tylko 3 dni.
Albo na czas nieokreślony. Twój okres wypowiedzenia w takim przypadku zależy od tego, ile czasu pracowałaś w firmie, która cię zwalania. Wynosi on:
2 tygodnie, jeżeli pracowałas krócej niż 6 miesięcy,
1 miesiąc, gdy byłaś zatrudniona co najmniej 6 miesięcy, ale krócej niż 3 lata,
3 miesiące, gdy twój staż pracy wynosi co najmniej 3 lata.
Przepisy kodeksu pracy dopuszczają skrócenie okresu wypowiedzenia. Jeżeli jest to na rękę zarówno tobie jak i pracodawcy, możecie ustalić (już po wręczeniu ci wypowiedzenia) wcześniejszy termin rozwiązania umowy. Natomiast pracodawca może jednostronnie skrócić ci trzymiesięczny okres wypowiedzenia, maksymalnie jednak do jednego miesiąca. Ma prawo tak postąpić tylko gdy dana firma ogłosiła upadłość lub została zlikwidowana. W takim przypadku masz prawo do odszkodowania w wysokości wynagrodzenia za pozostałe miesiące.

Gdy dostajesz wypowiedzenie. Musi ono mieć formę pisemną. Jest skuteczne gdy dojdzie do ciebie w taki sposób, że będziesz mogła zapoznać się z jego treścią. A zatem pracodawca może ci je wręczyć lub wysłać listem poleconym. Niestety odmowa przyjęcia wypowiedzenia nie wstrzymuje jego biegu.
Kiedy już dostaniesz wypowiedzenie, uważnie je przeczytaj! Zwróć uwagę z jaką datą została wypowiedziana umowa. Jeśli byłaś zatrudniona na czas nieokreślony sprawdź czy pracodawca uzasadnił w wypowiedzeniu swoją decyzję. Powód zwolnienia powinien być konkretny i szczegółowy. Tylko wtedy masz szansę ustosunkować się do niego i dochodzić swoich praw przed sądem (pouczenie o tym musi znaleźć się w dokumencie). Możesz także dostać propozycję- porozumienia stron lub wypowiedzenia z winy firmy. Wtedy wybierz tę drugą. Dostaniesz odprawę, a ponadto zasiłek dla bezrobotnych będzie ci przysługiwał już w 7 dniu po zarejestrowaniu się. Przy porozumieniu stron poczekasz na niego aż 90 dni! Oczywiście nie dostaniesz też odprawy.

Dni na poszukiwanie pracy. W okresie wypowiedzenia przysługują ci wolne dni na szukanie nowego zatrudnienia (musisz złożyć o to wniosek). Ich liczba zależy od długości okresu wypowiedzenia. Gdy wynosi dwa tygodnie lub miesiąc, masz dwa dni wolne, przy trzymiesięcznym wypowiedzeniu- 3 dni. Za te dni oczywiście należy ci się wynagrodzenie.

---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz