piątek, 10 lutego 2012

III filar - już dziś oszczędzaj na swoją emeryturę.

III filar- już dziś oszczędzaj na swoją emeryturę.

Autorem artykułu jest Joanna M.



Trzeci filar to wszystkie nieobowiązkowe formy oszczędzania kapitału na przyszłą emeryturę. Może to być Indywidualne Konto Emerytalne (IKE) w różnej formie, np. polisy na życie czy długoterminowej lokaty w banku.

Co to jest IKE? Z tej formy oszczędzania może skorzystać parktycznie każda osoba. Aby założyć IKE trzeba miec 16 lat i napisac oświadczenie w przypadku osób po 55 roku życia, że nie dokonałeś wypłaty wcześniej z IKE. Osoby w wieku 16-18 lat moga dokonywac wpłat na konto tylko w tym roku gdy były zatrudnione na umowe o pracę i w wysokości nie przekraczającej uzyskanych w ten sposób dochodów. A więc rodzice nie moga np. założyć swojemu dziecku Indywidualnego Konta Emerytalnego. Nie może ono także przekazać na IKE pieniędzy zarobionych w czasie wakacyjnej pracy na umowe zlecenie.
Jesli jednak jesteś osobą pełnoletnią możesz wpłacać pieniądze niezależnie od tego z jakich źródel masz dochody. Przepisy także nie określają górnej granicy wieku osoby, która chce w ten sposób oszczędzać. Sam decydujesz ile chcesz wpłacać na konto. Może to byc zarówno 100 jak 1000zł. Istnieje tylko górna granica wpłat- 300 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Od ciebie także zależy w jakim terminie i z jaką częstotliwością będziesz dokonywał wpłat.
Gdzie możesz na nim oszczędzać? Przepisy przewidują cztery formy oszczedzania w IKE:
-w banku (na lokacie lub rachunku), w towarzystwie ubezpieczeniowym w formie polisy na życie z funduszem, w biurze maklerskim, w towarzystwie funduszy inwestycyjnych.
Jak założyć IKE? Aby to zrobić, zawierasz umowę pisemną z jedną z ww. instytucji. Musisz także złożyć oświadczenie, że nie posiadasz takiej formy gromadzenia oszczędności w innej instytucji. Taka umowa powinna określać: zakres, częstotliwość i formę informowania oszczędzającego o środkach zgromadzonych w IKE, koszty i opłaty obciążające oszczędzającego w związku z prowadzeniem IKE, sposób oznaczenia dyspozycji dotyczących środków zgromadzonych na IKE, sposób postępowania instytucji w przypadku gdy suma wpłat dokonywanych przez oszczędzającego w danym roku przekroczy maksymalną wysokość wpłat, termin dokonania wypłaty, wypłaty transferowej oraz zwrotu, sposób postępowania z zyskami z papierów wartościowych zgromadzonych na IKE oszczędzającego, okres wypowiedzenia umowy. W umowie IKE możesz ponadto wskazać jedną lub więcej osób, którym zostaną wypłacone pieniądze w przypadku twojej śmierci. Jesli tych osób jest kilka, ich udziały bedą równe.

---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz