Studencie, czeka na ciebie tani kredyt
Autor: człowieczek z błyskiem w oku
Już od kilkunastu lat bardzo dobrze funkcjonuje wspierany przez państwo tzw. kredyt studencki. Jego preferencyjne warunki przyciągają wielu młodych ludzi. Środki z kredytu można wykorzystać na opłacenie np. czesnego, akademika itp. Środki z kredytu bywają również wykorzystywane jako źródło finansowania młodych przedsiębiorstw.
Kredyt dla studentów powstał w 1998r. W porozumieniu parlamentu studentów RP z ówczesnym ministrem finansów Leszkiem Balcerowiczem. Założeniem projektu było poszerzenie dostępności wyższego szkolnictwa. W szczególności dla mniej zamożnych utalentowanych studentów. Przez okres 15 lat z preferencyjnych kredytów skorzystało już ponad 400 tys. osób.
O kredyt może starać się każdy student poniżej 25 roku życia niezależnie od typu uczelni, na jaki uczęszcza. Z pożyczki mogą skorzystać uczestnicy wszystkich trzech stopni studiów, również doktoranckich. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego co roku określa, wysokość oraz warunki materialne, jakie muszą spełniać kredytobiorcy. Aktualnie maksymalny dochód na jednego członka rodziny, ustalony jest na poziomie 2300 zł. Kredytobiorca musi przedstawić zabezpieczenie kredytu. W przypadku najuboższych, państwo poręczy pożyczkę. Kredyt wypłacany jest w ciągu roku akademickiego, w dziesięciu ratach co miesiąc w wysokości 600 zł. Wypłaty zostaną wstrzymane w przypadku, przejścia na urlop dziekański lub powtarzania roku.
Na wrzesień 2013 oprocentowanie kredytów studenckich wyniosło 1,4%. Jest to połowa stopy redyskontowej NBP. Co najważniejsze spłata kredytu, rozpocznie się po dwóch latach od zakończenia studiów. Oznacza to, że państwo zapłaci odsetki kredytu, za cały okres karencji. Absolwent będzie miał dwa razy więcej czasu na spłatę, niż trwało pobieranie kredytu. Dla studiów pięcioletnich wypłata trwa przez 50 miesięcy, na spłatę kredytobiorca będzie miał 100 miesięcy.
Kredyty studenckie to ewenement w skali europejskiej. Idealnie przyjął się w praktyce. Studenci chętnie korzystają z możliwości dodatkowej pomocy finansowej podczas studiów.
Zadbaj o swoje finanse na idoradca.com.pl
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz