sobota, 8 grudnia 2012

Lokaty antypodatkowe

Lokaty antypodatkowe

Autorem artykułu jest Krzysztof Krzysztofowicz


Lokaty mające na celu uniknięcie podatku Belki będą funkcjonować co najmniej do końca 2011 roku. Co wybrać - zwykłą lokatę bez Belki, polisolokatę, a może jakieś inne rozwiązanie?

Lokaty które cechuje dzienna kapitalizacja odsetek pozwalające ominąć podatek Belki pojawiły się na krajowym rynku w 2008 roku. Pierwszą tego typu lokatą była lokata nocna oferowana przez debiutujący w tym czasie na polskim rynku Alior Bank.

W przeciągu dwóch ostatnich lat depozyty funkcjonujące na tej zasadzie owładnęły już prawie 13% rynku depozytów. Rozmiar zjawiska spowodował, iż Ministerstwo Finansów zdecydowało zlikwidować odpowiednimi przepisami lukę prawną, co spowoduje ostateczną likwidację lokat antypodatkowych opierających się na codziennym naliczaniu odsetek od kapitału.

Wiele osób jest zdania, iż lukę po lokatach bez Belki zapełnią niemalże natychmiast polisolokaty, które w praktyce były pierwszym patentem pozwalającym ustrzec się podatku Belki. Nie jest to jednak do końca oczywiste, szczególnie w obecnej rzeczywistości. Dostawcą produktu jest w tym przypadku firma ubezpieczeniowa, a pośrednikiem bank. Wszystko świadczy o tym, że wymagania kapitałowe, które stawiają przed ubezpieczycielami unijne normy prawne przyczynią się do tego, że podaż polisolokat nie będzie imponującą. Ubezpieczyciele zmniejszają już teraz udział polisolokat w swych portfelach. Są to produkty obarczone sporym ryzykiem kredytowym o wybitnie niskich marżach. Powoduje to następnie, że średnia skala oprocentowania polisolokat na przestrzeni ostatnich dwóch lat przejawia tendencję spadkową.

Nie jest to niestety przyjemna perspektywa dla ludzi, którzy już za jakiś czas zaczną szukać nowych sposobów na oszczędzanie o stopie zwrotu zbliżonej do tej gwarantowanej obecnie przez lokaty bez podatku Belki. W obecnych realiach polisolokaty nie posiadają w sobie przecież potencjału, który pozwoliłby im zapełnić lukę powstałą na rynku po lokatach z dzienną kapitalizacją.

---

Sprawdź ranking banków lub odwiedź nasze forum bankowe!

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz