poniedziałek, 10 grudnia 2012

Na co warto przeznaczyć kredyt hipoteczny

Na co warto przeznaczyć kredyt hipoteczny

Autorem artykułu jest Ola Kowalska


Polacy przeznaczają kredyty hipoteczne na różne cele. Jedne wydają się mniej opłacalne, drugie bardziej, a niektóre pozostają jeszcze niestety w sferze przyszłości. A na co warto wziąć kredyt hipoteczny?

Zakup/budowa własnego domu/mieszkania

Kredyt hipoteczny czy też mieszkaniowy daje możliwość stania się właścicielem nieruchomości na korzystnych warunkach. To chyba najszybsza droga do zakupu własnego mieszkania. Jest to zobowiązanie na długie lata, jednak dla wielu młodych rodzin stanowi jedyny sposób, by móc wreszcie zamieszkać „na swoim”. Gdy zatem przed świeżo zaślubioną parą staje dylemat: czy płacić co miesiąc za wynajem, czy te same pieniądze przeznaczać na własne mieszkanie, często odpowiedź jest jednoznaczna. Oczywiście, decyzja o wzięciu kredytu hipotecznego wiąże się z konsekwencjami na długie lata, należy więc poprzedzić ją intensywnym zgłębieniem tematu. Jednak kredyt mieszkaniowy może być wykorzystany w innym celu niż zakup mieszkania.

Dodatek: Zanim złożysz wniosek o kredyt hipoteczny

Remont mieszkania

Gdy już jesteśmy właścicielami swojego własnego M, czy to kupionego na kredyt, czy też za gotówkę, przychodzi czas na remont. Wiele osób decyduje się w tym momencie nieopatrznie na kredyt gotówkowy. A to dość duży błąd, bo dla remontów przekraczających wydatek 40 tys. złotych nie ma korzystniejszych pożyczek niż te hipoteczne. Co prawda kredyt hipoteczny na remont mieszkania zobowiązuje kredytobiorcę do udokumentowania celu swojej pożyczki, wykazania, na co dokładnie pożyczone pieniądze zostały wydane, jednak daje nam to szansę na zmniejszenie wartości rat i rozłożenie ich spłaty w dłuższym okresie. Warto się zatem postarać, bo nasza miesięczna rata może się zmniejszyć nawet trzykrotnie w porównaniu z kredytem gotówkowym.

Dodatek: Kredyt hipoteczny sposobem na remont mieszkania

Inwestycje

O wyższości aktywów nad pasywami rozpisuje się znany na całym świecie rentier Robert Kiyosaki. Najprościej rzecz ujmując, utrzymywanie aktywów niemal nic nas nie kosztuje, a w przeciwieństwie do pasywów, przynosi zyski. W skład aktywów wchodzą dom lub mieszkanie przeznaczone z myślą o wynajmie lub o odsprzedaży za wyższą kwotę. Ten cel kredytowy jest chyba najbardziej opłacalnym i obarczonym najmniejszym ryzykiem po stronie kredytobiorcy, dla którego w tej sytuacji stałym zabezpieczeniem spłaty kredytu jest np. czynsz. Inwestycja w dom czy mieszkanie z kredytem hipotecznym jest dla nas okazją, by za nie swoje pieniądze mieć możliwość zwiększenia swojej płynności finansowej.

Życie codzienne (odwrócony kredyt hipoteczny)

Mało kto wie o istnieniu takiego produktu jak odwrócony kredyt hipoteczny. Ta wersja kredytu hipotecznego polega na udostępnieniu przez bank środków finansowych na życie klientowi, z którym podpisuje on umowę. W zamian klient zrzeka się praw do swojego domu lub mieszkania. Kredytobiorca formalnie pozostaje właścicielem nieruchomości, a uzyskane pieniądze może wykorzystać w dowolny sposób. Wysokość takiego kredytu jest uzależniona głównie od wieku, płci kredytobiorcy i wartości nieruchomości (nie przekracza ona 50%). Tego typu kredyty udzielane są osobom starszym, dla których ma to stanowić dodatkową emeryturę. W Polsce jest jeden problem z tym produktem – nie wszedł on jeszcze w życie. Choć na Zachodzie cieszy się on dużą popularnością, to banki polskie podchodzą do niego z rezerwą, a projekt ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym ma być dopiero w tym roku rozpatrywany w sejmie.

Dodatek: Tajniki odwróconego kredytu hipotecznego

---

Porównywarka kredytów

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz