poniedziałek, 7 stycznia 2013

Oszczędzanie pieniędzy: karta bankomatowa i karta kredytowa

Oszczędzanie pieniędzy: karta bankomatowa i karta kredytowa

Autorem artykułu jest Arek Czapla


Karta bankomatowa

Karta bankomatowa nie jest tak groźna w używaniu dla naszego portfela jak karta kredytowa, ale także powinno się jej używać z głową.


Niebezpieczeństwo kryję się za brakiem czujności podczas zakupów, bo posługując się “pieniądzem plastikowym” często tracimy rachubę, to nie gotówka, gdzie widzimy ile wydajemy, dlatego trzeba uważać, bo może to być zabójcze dla naszego budżetu domowego.

Używanie karty bankomatowej

Banki wydając kartę bankomatową nie pobierają żadnej opłaty, ale korzystanie z niej już może nas kosztować. Opłata za korzystanie może być wliczona w miesięczne koszty prowadzenia konta, może też być naliczona osobno. Koszt to przeważnie kilka złotych miesięcznie.

W niektórych bankach nie pobiera się opłaty za korzystanie z karty bankomatowej, jeżeli klient banku dokona w ciągu miesiąca kartą zakupów na ustaloną kwotę lub dokona nią określoną ilość transakcji. Tak więc decydując się na konto warto zwrócić uwagę na minimalne koszty utrzymania karty.

Bankomaty

Zakupy kartą w sklepie nie są obciążone żadną prowizją, inaczej gdy wypłacasz pieniądze z bankomatu.

Z reguły prowizja nie jest pobierana, gdy korzystamy z bankomatów swojego banku lub z sieci, z którą bank ma podpisaną umowę.

Gdy pieniądze są wypłacane z bankomatu innego banku, to wtedy trzeba się liczyć z dosyć wysoką prowizją. Wysokość tej prowizji zależy od banku i zwykle jest to 2-4 % wypłacanej kwoty, ale nie mniej niż np. 5-6 zł.

Debet

Debet (krótkoterminowa pożyczka pewnej kwoty, która jest mniejsza niż wpływy na koncie osobistym). Jeżeli chcemy korzystać z tej formy pożyczki, należy zwrócić się do banku z odpowiednim wnioskiem. Gdy nasze wpływy są regularne, to debet zostanie przyznany praktycznie od ręki i będzie można z niego korzystać płacąc kartą.

Jest to bardzo wygodna, ale zarazem dosyć droga forma uzyskania dodatkowej gotówki. Korzystając z niej trzeba pamiętać o bezzwłocznym spłaceniu długu ( zwykle mamy na to miesiąc).

Oprocentowanie debetu wynosi nawet 20 % i jest liczone za każdy dzień. Tak więc korzystanie z debetu co miesiąc to poważny uszczerbek dla naszego budżetu domowego.

Karta kredytowa

Największą zaletą karty kredytowej jest to, że nawet nie mając pieniędzy na koncie, możemy zrobić zakupy, ale zawsze kiedy z niej korzystamy, to zaciągamy dług w banku.

Dług nie musi być od razu spłacony (jak to jest w przypadku debetu), jednak warto zrobić to jak najszybciej. Ociąganie, sporo będzie nas kosztować i dotkliwie dotknie nasz portfel i budżet domowy.

Okres bezodsetkowy

Każda karta kredytowa ma tzw. okres bezodsetkowy (najczęściej 50-60 dni). Polega on na tym, że spłacając dług w tym okresie, bank nie nalicza klientowi odsetek, tak więc będzie to darmowa pożyczka. Bank zacznie naliczać odsetki, gdy termin okresu bezodsetkowego minie.

Jednak okres bezodsetkowy jest krótszy niż podaje bank. Można go dosyć łatwo obliczyć. Jeżeli na swojej karcie klient ma 55 dni darmowego kredytu, a w banku okres rozliczeniowy zaczyna się:

Pierwszego dnia miesiąca (początek okresu rozliczeniowego ustalany jest, gdy klient podpisuje umowę i może to być inny dzień).

Wtedy na te 55 dni składa się:

30 dni na dokonanie transakcji i 25 dodatkowych dni, które są przeznaczone na spłatę kredytu. W praktyce oznacza to, że robiąc zakupy 30. dnia miesiąca, klient banku będzie miał na oddanie długu tylko 25 dni. 55 dni na spłatę kredytu klient banku ma tylko wtedy, gdy dokona transakcji w pierwszym dniu miesiąca.

W okresie bezodsetkowym klient banku nie musi spłacać całego długu. Umowa z bankiem zobowiązuje do spłaty tylko jego części (tzw. spłata minimalna). Najczęściej jest to 5-10 % całego zadłużenia. Gdy klient banku nie dokona tej spłaty na czas (do końca okresu rozliczeniowego), wtedy bank naliczy mu opłatę karną (najczęściej jest to kilkadziesiąt złotych).

Odsetki

Karta kredytowa jest bardzo droga. Nie jest to tani kredyt, dlatego trzeba z niego korzystać jak najkrócej i jak najrzadziej. Gdy chcemy pożyczyć pieniądze na dłuższy czas, to o wiele bezpieczniejszy i tańszy jest kredyt gotówkowy.

Bankomaty

Zupełnie nieopłacalne jest wypłacanie pieniędzy z karty kredytowej w bankomacie. Bank nalicza wtedy odsetki już od chwili pobrania gotówki (nie ma tutaj zastosowania okres bezodsetkowy). Kredyt od razu bardzo dużo kosztuje. Za każdą wypłatę z bankomatu pobierana jest także prowizja.

Limit kredytowy

Jeżeli masz duże miesięczne dochody, to Twój limit kredytowy także będzie duży. Jednak trzeba być bardzo ostrożnym! Ponieważ może to być zachętą to robienia dużych zakupów, a to spowoduje, ze Twój dług będzie wzrastał z każdym miesiącem, a spłacić go będzie coraz trudniej.

---

Finanse osobiste - artykuły, porady, ciekawostki..

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz