sobota, 19 stycznia 2013

Sposób na oszczędzanie

Sposób na oszczędzanie

Autorem artykułu jest Łukasz Witosz


Jeżeli do tej pory szukałeś skutecznych, a zarazem ciekawych metod oszczędzania, to warto się zapoznać ze sposobem, będącym kombinacją wykorzystania rachunków oszczędnościowych oraz funduszy inwestycyjcnych.

8137943604_3334a700bf

Na początek należy zacząć od tego, ile pieniędzy z naszych dotychczasowych dochodów jesteśmy w stanie miesięcznie odkładać. Moim zdaniem racjonalną ilością jest 20%, ale dla niektórych osób liczba ta może wydawać się zbyt duża, więc na początek możesz zacząć od odkładania np. 10%. Pamiętaj jednak, gdy Twoja sytuacja finansowa się ustabilizuje, by zwiększyć odkładany procent.

Założmy, że do tej pory odkładasz minimalne 20% swoich dochodów i wszystko przeznaczasz na lokaty bankowe lub rachunki oszczędnościowe. Mogłoby się wydawać, że jest to racjonalne podejście. Nic bardziej mylnego! Owszem, w banku masz pewny zysk, ale jest on stosunkowo niski, często poniżej poziomu inflacji. Innymi słowy mówiąc - tracisz to, co zarobiłeś. Proponuję Ci inny system. Zamiast lokować wszystko w banku, spróbuj część pieniędzy przekazać do funduszy inwestycyjnych.

Fundusze posiadają tą przewagę, że są zarządzane przez profesjonalistów oraz tym, że charakteryzyją się dużo większą efektywnością niż lokaty czy rachunki bankowe. Zamiast marnych 5% rocznie możesz liczyć na zyski rzędu np. 30% rocznie. Najlepiej jest oczywiście skorzystać z funduszy inwestycyjnych otwartych, gdyż te są zazwyczaj w finansowym zasięgu osoby pracującej na etacie.

Nie możesz jednak całych swoich oszczędności lokować w fundusze. Zwłaszcza jeżeli jesteś już np. na emeryturze. Do inwestowania w fundusze trzeba podchodzić z głową. Podam Ci przykładowy schemat, jak powinieneś inwestować, by racjonalnie rozłożyć środki, w zależoności od tego w jakim wieku jesteś. Nie jest to schemat optymalny, ale może on słuzyć jako wzorzec, dla Ciebie, przy planowaniu inwestycji w fundusz. Podam teraz, jaki procent środków powinieneś lokować w lokaty bankowe (lub rachunki oszczędnościowe) i jaki procent środków w fundusze.

Gdy masz:

-18-30 lat (80% fundusze, 20% lokaty)

-31-55 lat (50% fundusze, 50% lokaty)

-55+ lat (20% fundusze, 80% lokaty)

Jak widzisz, wraz z wiekiem powinieneś zwiększać ilość bezpiecznych aktywów, tj. lokat itp. na rzecz funduszy. Gdy jesteś młodym człowiekiem, to inwestowanie w lokaty, może być dla Ciebie mało atrakcyjne, a co więcej - przynosi to niewielkie zyski. Pamiętaj o inflacji - za 20 lat Twoje środki mogą być warte zaledwie połowę tego, co teraz.

Pamiętaj o tym, że inwestycja w fundusz inwestycyjny to inwestycja długoterminowa - minimum 5-10 lat (i więcej), więc nie zrażaj się tym, że Twój fundusz np. po 3 latach jest na minusie. Badania pokazują, że giełda papierów wartościowych (na której zazwyczaj inwestują fundusze) w długim okresie czasu ma zawsze dodatnią stopę zwortu.

Jeżeli nie chcesz lokować środków w stosunkowo ryzykowe fundusze takie jak np. fundusze akcyjne, możesz pomyśleć np. funduszach zrównoważonych, będących mieszanką bezpiecznych aktywów takich jak obligacje czy bony skarobowe z akcjami.

---

Więcej ciekawych artykułów na blogu Jak zarabiać - blog finansowy

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz