Jak wyznaczyć studencki budżet i kontrolować wydatki?
Autorem artykułu jest Jan M. Boniecki
Kształtowanie finansowej dyscypliny to proces, który wymaga sporo pracy i wysiłku. Szczególnie na początku trudno jest zmienić stare przyzwyczajenia i wydawać pieniądze w zupełnie inny sposób. Jednak trzymanie się wyznaczonych zasad pozwoli Ci zaobserwować bardzo pozytywne zmiany na studenckim koncie.
Jak przygotować się do racjonalnego wydawania pieniędzy podczas roku akademickiego? Wystarczy, że wypełnisz kilka ważnych kroków, a pierwszy etap w drodze do dobrego gospodarowania pieniędzmi zostanie zaliczony!
Policz wszystkie wpływy.
Pierwszym zadaniem, jakie stoi przed Tobą do wykonania, jest zanotowanie wszystkich pieniędzy, które miesięcznie otrzymujesz. Stypendium, środki od rodziców, zarobki z dorywczej pracy, czy kredyt studencki – stwórz arkusz kalkulacyjny, w którym zanotujesz ile pieniędzy wpływa miesięcznie na Twoje konto.
Zapisuj swoje wydatki.
Wraz z początkiem miesiąca zapisuj wszystkie sumy, które wydajesz w ciągu dnia. Na początku może to być nieco uciążliwe i możesz o tym zapominać, ale wystarczy, gdy będziesz zbierać paragony i raz na kilka dni wpisywać do arkusza kalkulacyjnego, albo zapisywać na kartce, widniejące na nich kwoty, nie będzie stanowiło to problemu. Bez rejestru wydatków nie ma szans na kontrolę budżetu – żeby móc coś poprawić, trzeba najpierw to zmierzyć.
Podziel wydatki.
Kiedy masz już pod ręką listę miesięcznych wydatków, podziel je według przeznaczenia: rachunki, jedzenie, opłaty za telefon i internet, kosmetyki itd. To zobrazuje Ci, jaki obszar Twojego budżetu generuje największe koszty. Podziel poza tym wydatki na te stałe, które musisz ponieść niezależnie od niczego, i zmienne, które są zależne od Twoich potrzeb i chwilowych zachcianek. Dzięki temu łatwiej będzie Ci później uciąć to, co niepotrzebne.
Sprawdź, co i gdzie kupujesz.
Być może nawet nie wiesz, ile jesteś w stanie zaoszczędzić, jeśli zmienisz miejsca, w których wydajesz pieniądze. Być może wycieczka do nieco dalszego sklepu pozwoli Ci kupić dezodorant kilka złotych taniej, niż w małym sklepie koło Twojego domu, czy akademika. Z doświadczenia wiadomo, że właśnie na kosmetykach można zaoszczędzić najwięcej. Ale nie tylko; sprawdź swoje wydatki na opłaty związane z telefonem, internetem i bankowością. Konkurencja na rynku jest bardzo duża, a firmy ciągle walczą o nowych klientów. Dlatego na przykład rzut oka na ranking kont studenckich pozwoli Ci zobaczyć, jakie jest obecnie najlepsze konto studenckie i ile możesz zaoszczędzić na swoim rachunku.
Skonfrontuj wpływy i wydatki.
Wreszcie musisz porównać, ile pieniędzy wpłynie na Twoje konto, a ile z niego wypłynie. Jeśli wydatki przekraczają wpływy, musisz wziąć pod lupę swoje wydatki. Ograniczyć zbędne pozycje, znaleźć tańsze odpowiedniki potrzebnych rzeczy. Jeśli jednak przewaga jest po stronie wpływów, to dobry znak – ale nie zwalnia Cię to z trzymania się planu budżetowego. W takiej sytuacji musisz pomyśleć o założeniu dodatkowego konta studenckiego, najlepiej rachunku oszczędnościowego, na które trafiać będą zaoszczędzone pieniądze.
Ustal dzienny limit.
Ostatnim punktem w przygotowaniu studenckiego budżetu jest przeliczenie, ile pieniędzy dziennie możesz przeznaczyć na bieżące potrzeby. Gdy przeliczysz, ile potrzebujesz na rachunki, a ile na inne stałe wydatki, otrzymasz miesięczną kwotę pozostałą do wydania. Podziel ją przez liczbę dni w tygodniu, co da Ci dzienny limit wydatków. Trzymaj się go najściślej, jak tylko dasz radę, pamiętając, że jeśli w jednym dniu wydasz trochę więcej, dla utrzymania bilansu kolejny dzień powinien iść w parze z mniejszymi wydatkami.
Konto studenta – porady finansowe dla studentów
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz